Resultat från Stonehill Games 9 augusti 1998

Datum / Plats Söndag 9 augusti / Stenkullens IP, Lerum
Väder Växlande molnighet, västnordvästlig måttlig vind (medvind i hopp och löpning) ca 20 grader.
Arrangör Lerum Friidrott
Tävlingsledare Bo Malmström 0302-222 82
Gästboken: Skriv en rad om tävlingen - eller nå`t!
 MÄN
100m A-final              +1,7
1    Conny Malm           75 Ullevi FK         10.80
2    Daniel Nunez         78 Ullevi FK         10.92
3    Erik Johansson       76 Hälle IF          11.13
4    Anders Nilsson       78 IF Kville         11.14
5    Peter Johansson      81 IK Orient         11.20
     Daniel Ankartoft     80 Trollhättans SK   ejstart
     B-final              +1,5
1    Per-Joan Lorentzon   74 IK Orient         11.30
2    Christian Gamerdinger74 Örgryte IS        11.31
3    Ming Lee             81 Örgryte IS        11.42
4    Tomas Greiner           IF Kville         11.47
     Christoffer Sandin   79 Mölndals AIK      ej start
     Daniel Ankartoft     80 Trollhättans SK   ej start
     heat  1              +0,9
1    Conny Malm           75 Ullevi FK         10.87
2    Anders Nilsson       78 IF Kville         11.17
3    Ming Lee             81 Örgryte IS        11.41
4    Lars Gustavsson      81 Ale 90 IK         11.63
5    Patrik Hägg          72 Hälle IF          11.68
6    Miso Kalliokorpi     72 Trollhättans SK   11.95
     heat  2              +1,6
1    Daniel Nunez         78 Ullevi FK         10.90
2    Andreas Persson      75 IFK Lund          11.25
3    Daniel Ankartoft     80 Trollhättans SK   11.44
4    Emil Eriksson        79 Alingsås IF       11.84
5    Hassan Elmir         76 Örgryte IS        12.46
     heat  3              -0,2
1    Per-Joan Lorentzon   74 IK Orient         11.36
2    Tomas Greiner           IF Kville         11.38
3    Mikael Lewcun        79 IFK Halmstad      12.35
4    Johan Fröjdstedt     80 Mölndals AIK      13.18
     heat  4              +0,9
1    Christian Gamerdinger74 Örgryte IS        11.26
2    Christofer Sandin    79 Mölndals AIK      11.27
3    Henrik Ottosson      77 IFK Halmstad      11.57
4    Sami Naukarrinen     81 Örgryte IS        12.17
     heat  5              +1,5
1    Erik Johansson       76 Hälle IF          11.22
2    Peter Johansson      81 IK Orient         11.24
3    Magnus Willesson     75 Lerum Friidrott   11.53
4    Oscar Elmgren        80 Ullevi FK         11.55
5    William Harhoff      81 Örgryte IS        12.33
300m A-final
1    Andreas Persson      75 IFK Lund          35.58               SG-rek
2    Anders Andersson     76 IK Orient         35.65
3    Fredrik Wållgren     70 Mölndals AIK      35.69
4    Peder Bolgerth       75 Örgryte IS        35.89
5    Patrik Hägg          72 Hälle IF          36.35
6    Henrik Balkander     79 Lerum Friidrott   37.43
     B-final
1    Nilton Oliveira      80 Alingsås IF       36.26
2    Mikael Lewcun        79 IFK Halmstad      37.16
3    Daniel Ankartoft     80 Trollhättans SK   37.29
4    Stefano Tomai        65 Alingsås IF       37.33
     C-final
1    Lars Gustavsson      81 Ale 90 IK         38.46
2    Magnus Willesson     75 Lerum Friidrott   38.67
3    Michael Ström        82 Brattås CK        41.42
4    Johan Fröjdstedt     80 Mölndals AIK      41.42
800m
1    Bert-Owe Ahlström    76 Rånäs 4H          1:56.09
2    Robert Samuelsson    75 IF Kville         1:56.24
3    Mikael Gren          80 Hälle IF          1:56.86
4    Nicolas Fager        67 Mölndals AIK      1:58.32
5    Kristian Dahlén      80 IF Kville         1:59.40
6    David Andersson      80 Hälle IF          2:01.61
7    Niclas Eriksson      77 Kinna IF          2:01.81
8    Ulf Nilsson          81 Hälle IF          2:02.91
9    Emil Espinosa        81 Örgryte IS        2:11.96
1609m
1    Johan Wettergren     75 IF Kville         4:36.42
5000m
1    Jonas Hagelin        74 Mölndals AIK      14:44.56
2    Benjamin Haliman     65 Mölndals AIK      16:10.02
3    Joakim Kaminsky      78 Mölndals AIK      16:25.25
4    Andreas Sjöberg      79 Lerum Friidrott   17:15.19
     Nicklas Källmén      74 Mölndals AIK       bröt
     Jan Stensson         59 IF Kville          bröt
110m häck                 +2,2
1    Patric Lindahl       71 Heleneholms IF    14.58w
2    Jacob Falkbring      77 Mölndals AIK      15.05w
3    Peter Pipkorn        79 Ullevi FK         15.95w
4    Henrik Balkander     79 Lerum Friidrott   15.97w
Höjd
1    Jan-Erik Wanhainen   71 Tranås AIF          210
2    Ola Carlsson         75 Örgryte IS          202
3    Nicklas Lagesson     77 Jönköpings AIF      202
4    Mattias Grundberg    75 Ullevi FK           197
5    Johan Simonsson      77 Ullevi FK           187
Stav Grupp a
1    Tye Harvey           74 USA                 517
2    Henrik Hallenbo      78 Lerum Friidrott     501
3    Linus Lindroth       75 Örgryte IS          501
4=   Mikael Tapio         76 Ullevi FK           486
4=   Benjamin Jensen      75 Tjalve, Norge       486
6    Alexander Igelström  74 Ullevi FK           486
     Atle Hansen          69 Fredrikstad IF, No    0
     Pawel Szczyrba       81 Malmö AI              0
     Viktor von Bothmer   78 Malmö AI              0
     Grupp b
1    Johan Olsson         71 Lerum Friidrott     466 M 6
2    Alahji Jeng          81 Örgryte IS          466 M 7
3    Henrik Weisbach      79 IFK Göteborg        445 M 8
4    Billy Tornström      68 Lerum Friidrott     445 M 9
5    Henrik Munthe        74 IF Kville           433 M 10
6    Emil Guldbrandsen    80 Lerum Friidrott     433 M 11
7    Gustav Andhill       79 Alingsås IF         421 M 12
8    Johan Fritz          82 Malmö AI            421 P16 1
9    Martin Persson       80 Örgryte IS          421 M 13
10   Christian Gamerdinger74 Örgryte IS          421 M 14
11   Torey Edda Elisdottir77 Malmö AI            421 K 1           SG-REK
12   Deniz Mahshid        80 Örgryte IS          406 M 15
13   Daniel Hammer        83 Malmö AI            406 P16 2
14   Andreas Davitidis    82 Malmö AI            391 P16 3
15   Charlie Lundh        81 Örgryte IS          391 M 16
     Pawel Szczyrba       81 Malmö AI              0 M ?
     Mikael Tapio         76 Ullevi FK             0 M ?
     Elian Oancea         81 Örgryte IS            0 M
     Reine Eklund         77 Örgryte IS            0 M
     Gustav Hultgren      83 Kalmar SK             0 M ?
     Grupp c
1    Niklas Lagerqvist    80 Örgryte IS          390 M 17
2    Yilmaz Mashid        79 Örgryte IS          375 M 18
3    Charlotte Karlsson   82 Malmö AI            345 K 2
4    Martin Andersson     83 Malmö AI            320 P16 4
5=   Erik Hallenbo        83 Lerum Friidrott     306 P16 5=
5=   Christoffer Thomeé   82 Sävedalens AIK      306 P16 5=
5=   Anja Rozman          80 Örgryte IS          306 K 3=
5=   Elin Dölör           65 SK Vidar, Norge     306 K 3=
5=   Emma Josefsson       81 IF Kville           306 K 3=
10   Jesper Fritz         85 Malmö AI            306 P16 7
     Helena Axner         81 Mölndals AIK          0 K
     Sandra Ribba         77 Örgryte IS            0 K
     Gustav Hultgren      83 Kalmar SK             0 P16
     Grupp d
1    Therese Anefors      83 Örgryte IS          291 K 6
2    Louise Landqvist     83 Göteborgs KIK       291 K 7
3    Veronica Fridén      83 Mölndals AIK        281 K 8
4    Veronica Andersson   74 Hälle IF            270 K 9
5    Cecilia Gagyi        85 Ullevi FK           270 K 10
6    Sara Josefsson       84 IF Kville           258 K 11
7    Linnea Weding-Holmgre80 Hälle IF            258 K 12
Längd
1    Henrik Schandorff    77 IFK Göteborg        712 +0,6
2    Matin Glimsand       78 Hälle IF            672 +2,2   658 +1,8
3    Miso Kalliokorpi     72 Trollhättans SK     650 +0,0
4    Gustav Andhill       79 Alingsås IF         607 -0,3
     Anna Larsson         78 Ullevi FK             0        UT
Kula
1    Stefan Blomqvist     65 Örgryte IS        17,57
2    Janne Öhrn           77 Trollhättans SK   13,37
3    Lennie Helander      75 IK Ymer           12,25
4    Johan Börjesson      79 IK Ymer           11,59
Spjut
1    Andreas Kohn         78 IF Kville         60,47
2    Andreas Thomée       81 Sävedalens AIK    47,73
3    Sami Naukarrinen     81 Örgryte IS        38,31
Män 22
2000 hinder
1    Thomas Johansson     81 Sävedalens AIK    6:05.71
2    Erik Pettersson      80 Mölndals AIK      6:09.53
3    Anders Soovik        76 Kongahälla AIK    6:26.44
4    Christian Sjöberg    81 Mölndals AIK      7:27.88
Pojkar 18
110 häck (100cm)          +1,7
1    Jim Ekliden          80 Brattås CK        15.10
2    Dennis Acson         81 Örgryte IS        15.26
3    David Westbäck       81 Lidköpings IS     15.55
4    Patrik Svensson      81 Örgryte IS        16.48
Höjd
1    Christian Olsson     80 Örgryte IS          197
2    Johan Salinder       81 Hökensås UR         187
3    Thomas Hilmarsson    81 Sävedalens AIK      187
4    Mikael Kågebäck      81 Ullevi FK           182
5    Faruk Ademovic       83 Örgryte IS          177
6    Jonas Karlsson       82 Tingbergs AIS       162
Längd
1    Jim Ekliden          80 Brattås CK          636 -0,6
2    Patrik Svensson      81 Örgryte IS          635 +2,1   623 -1,0
3    Emil Guldbrandsen    80 Lerum Friidrott     633 +0,2
4    Ousainou Mbye        80 Örgryte IS          630 +0,1
5    Dennis Acson         81 Örgryte IS          623 +2,0
6    Mikael Larsen        81 Ullevi FK           622 +0,5
7    Morgan Persson       81 IFK Halmstad        585 +0,0
8    Torbjörn Viktorsson  80 Trollhättans SK     517 +0,2
9    Carl Engvall         81 Örgryte IS          472 +0,5
Pojkar 16
100m final                +0,7
1    Michael Ström        82 Brattås CK        11.80
2    Anders Sjöström      83 Mölndals AIK      11.88
3    Henrik Dahlqvist     83 IFK Halmstad      11.94
4    Oskar Larsson        83 IFK Halmstad      12.35
5    Raa Nguyen           83 Smögens IF        12.63
6    Christopher Westdahl 82 Lerum Friidrott   13.03
     heat  1              -0,2
1    Henrik Dahlqvist     83 IFK Halmstad      12.19
2    Anders Sjöström      83 Mölndals AIK      12.25
3    Oskar Larsson        83 IFK Halmstad      12.60
4    Robert Svensson      83 Smögens IF        13.65
     heat  2              +0,8
1    Michael Ström        82 Brattås CK        12.12
2    Raa Nguyen           83 Smögens IF        12.87
3    Christopher Westdahl 82 Lerum Friidrott   13.11
4    Adrian Sparreborn    82 Sävedalens AIK    13.19
800m
1    Christoffer Antonsen 83 Trollhättans SK   2:04.71
2    Roger Svensson       83 Falkenbergs IK    2:04.88
3    Thomas Björklund     82 Kongahälla AIK    2:06.24
4    Mikael Lindberg      83 Kongahälla AIK    2:10.14
5    Henrik Bonin         83 IK Orient         2:17.42
6    Christopher Westdahl 82 Lerum Friidrott   2:20.71
7    Lucas Jacobsson      83 Lerum Friidrott   2:23.17
8    Adrian Sparreborn    82 Sävedalens AIK    2:23.97
9    Björn Johansson      82 Lerum Friidrott   2:25.79
10   Fredrik Strömberg    83 Lerum Friidrott   2:30.43
1500 hinder
1    Erik Emilsson        82 Malmö AI          4:40.64
2    Mikael Bergbrandt    83 Sävedalens AIK    4:52.71
3    Joakim Engström      82 Kongahälla AIK    4:57.67
4    Johan Sävestrand     83 Sävedalens AIK    5:00.77
5    Johan Schöler        82 Mölndals AIK      5:26.54
6    Björn Johansson      82 Lerum Friidrott   5:29.79
110 häck (91,4 cm)        +1,9
1    Philip Nossmy        82 Malmö AI          14.10               SG-rek
2    Gustav Fredell       82 Lidköpings IS     15.52
3    Daniel Malmström     83 Lerum Friidrott   15.81
4    Robert Bagge         82 Brattås CK        15.97
5    Christoffer Thomeé   82 Sävedalens AIK    16.75
     Andreas Davitidis    82 Malmö AI           bröt
Stav se stav män grupp b och c
Längd
1    Robert Bagge         82 Brattås CK          637 +0,7
2    Daniel Malmström     83 Lerum Friidrott     617 +2,0
3    Johan Ahrne          82 IK Ymer             616 +1,0
4    Daniel Abrahamsson   82 Sävedalens AIK      591 -0,6
5    Alen Rakovic         82 Ullevi FK           586 -0,4
6    Oskar Larsson        83 IFK Halmstad        561 -1,5
7    Anders Sjöström      83 Mölndals AIK        538 +1,0
8    Chi Diu Chu          83 Sävedalens AIK      535 -0,6
9    Raa Nguyen           83 Smögens IF          510 -0,2
10   Jonas Karlsson       82 Tingbergs AIS       509 +1,7
11   Henrik Dahlqvist     83 IFK Halmstad        491 -0,1
12   Christopher Westdahl 82 Lerum Friidrott     429 +1,7
13   Björn Johansson      84 Trollhättans SK     215 -0,3
Tresteg
1    Alen Rakovic         82 Ullevi FK         13,17 +1,5
2    Daniel Abrahamsson   82 Sävedalens AIK    13,10 +1,4
3    Martin Eriksson      83 Örgryte IS        13,05 +2,3   12,86 +1,9
4    Christian Nygård     82 Örgryte IS        12,79 +0,8
5    Faruk Ademovic       83 Örgryte IS        12,53 +1,6
6    Daniel Malmström     83 Lerum Friidrott   12,25 +2,2   ej gk vind
7    Chi Diu Chu          83 Sävedalens AIK    11,29 +2,8   11,12 +2,0
8    Oskar Larsson        83 IFK Halmstad      11,23 +0,9
Kula (5,5 kg)
1    Christer Björkander  83 Lerum Friidrott   12,67
2    Christoffer Thomeé   82 Sävedalens AIK    11,86
3    Daniel Malmström     83 Lerum Friidrott   11,74
4    Anton Lejon          83 Alvesta FI        11,53
5    Stefan Holst         82 Bottnaryds IF      8,85
Slägga (5,5 kg)
1    Anton Lejon          83 Alvesta FI        50,10
2    Daniel Gustafsson    82 Kils AIK          42,09
3    Stefan Holst         82 Bottnaryds IF     41,99
4    Christer Björkander  83 Lerum Friidrott   33,90
5    Andreas Davitidis    82 Malmö AI          30,53
6    Erik Hallenbo        83 Lerum Friidrott   28,60
Pojkar 14
80m  final                +0,6
1    Björn Johansson      84 Trollhättans SK    9.73               SG-rek
2    Alexander Arlbrant   84 Ullevi FK         10.37
3    Joakim Carlsson      85 IF Rigor          10.43
4    Niklas Lundberg      84 Alvesta FI        10.51
5    Eric Fridh           84 Sävedalens AIK    10.63
6    Thomas Olsson        84 IK Ymer           10.65
     heat  1              +0,2
1    Alexander Arlbrant   84 Ullevi FK         10.41
2    Eric Fridh           84 Sävedalens AIK    10.57
3    Thomas Olsson        84 IK Ymer           10.78
4    Jare Baric           84 Sävedalens AIK    10.88
5    Hy Long Ho           84 Sävedalens AIK    11.00
6    Khoi Nguyen          85 Smögens IF        11.19
     heat  2              +1,4
1    Björn Johansson      84 Trollhättans SK    9.77
2    Niklas Lundberg      84 Alvesta FI        10.40
3    Joakim Carlsson      85 IF Rigor          10.42
4    Robin Sasse          85 Lerum Friidrott   11.41
800m
1    Magnus Theorell      84 Solna FK          2:08.17             SG-rek
2    William Lind         85 Sävedalens AIK    2:36.24
3    Robin Sasse          85 Lerum Friidrott   2:44.08
Höjd
1    Mats Mauritzson      84 Brattås CK         1,53 1
2    Martin Gustafsson    83 Ullevi FK          1,42 UT
3    Joakim Carlsson      85 IF Rigor           1,30 2
4    Staffan Gustafsson   85 Ullevi FK          1,30 3
5    Robin Sasse          85 Lerum Friidrott    1,23 4
Tresteg
1    Alexander Arlbrant   84 Ullevi FK         11,38 +0,2
2    Jare Baric           84 Sävedalens AIK    10,94 +0,0
3    Hy Long Ho           84 Sävedalens AIK    10,39 +0,3
4    Joakim Carlsson      85 IF Rigor          10,30 +0,4
5    Robin Sasse          85 Lerum Friidrott    9,86 -0,2
Kula (4 kg)
1    Dennis Malmström     84 Lerum Friidrott    9,99
2    Hy Long Ho           84 Sävedalens AIK     9,57
3    Joakim Thomeé        85 Sävedalens AIK     9,38
4    Hussein Faraj        84 Ullevi FK          7,74
5    Robin Sasse          85 Lerum Friidrott    5,97
Spjut (600g)
1    Daniel Ivelind       82 Kongahälla AIK    48,29 UT
2    Christoffer Thomeé   82 Sävedalens AIK    46,85 UT
3    Eleanor Knowles      81 Alingsås IF       36,11 UT
4    Kajsa Kuronen        83 Mölndals AIK      35,94 UT
5    Dennis Malmström     84 Lerum Friidrott   32,86 1
6    Joakim Thomeé        85 Sävedalens AIK    31,82 2
7    Sandra Johansson     83 Mölndals AIK      30,03 UT
8    Fredrik Björklund    86 Kongahälla AIK    29,58 3
9    Hussein Faraj        84 Ullevi FK         21,59 4
10   Robin Sasse          85 Lerum Friidrott   18,99 5
Pojkar 12
60m  final                +0,2
1    Patrik Ström         86 Brattås CK         8.59
2    Erik Jalsborn        86 Alingsås IF        8.77
3    Fredrik Jäwert       86 Ale 90 IK          8.89
4    Jonatan Falk         86 Lerum Friidrott    8.94
5    Abbas Faraj          87 Ullevi FK          8.97
     heat  1              +0,2
1    Patrik Ström         86 Brattås CK         8.69
2    Fredrik Jäwert       86 Ale 90 IK          9.00
3    Jonatan Falk         86 Lerum Friidrott    9.03
4    Mikael Norén         86 Ullevi FK          9.22
5    Richard Kilander     86 Mölndals AIK       9.51
6    Magnus Gustafsson    87 Ullevi FK          9.77
     heat  2              +1,3
1    Erik Jalsborn        86 Alingsås IF        8.80
2    Abbas Faraj          87 Ullevi FK          9.07
3    Emil Ryberg          87 Majornas IK        9.53
4    Magnus Elf           86 Lerum Friidrott    9.71
5    Jonas Arvidsson      87 Ullevi FK          9.76
6    Gert-Ove Eng         86 Tingbergs AIS      9.76
800m
1    Fredrik Björklund    86 Kongahälla AIK    2:32.99
2    Emil Ryberg          87 Majornas IK       2:37.73
3    Robert Lind          87 Sävedalens AIK    2:37.89
4    Abbas Faraj          87 Ullevi FK         2:40.81
5    Jonas Arvidsson      87 Ullevi FK         2:48.28
Längd (zon)
1    Patrik Ström         86 Brattås CK         4,95 +0,0
2    Erik Jalsborn        86 Alingsås IF        4,72 +1,1
3    Gert-Ove Eng         86 Tingbergs AIS      4,28 +0,4
4    Richard Kilander     86 Mölndals AIK       4,23 -0,1
5    Jonatan Falk         86 Lerum Friidrott    4,19 -0,3
6    Fredrik Björklund    86 Kongahälla AIK     4,03 +1,6
7    Magnus Gustafsson    87 Ullevi FK          3,95 +0,8
8    Pontus Thomeé        87 Sävedalens AIK     3,93 +0,8
9    Abbas Faraj          87 Ullevi FK          3,88 -0,1
10   Magnus Elf           86 Lerum Friidrott    3,80 +0,5
11   Jonas Arvidsson      87 Ullevi FK          3,72 +0,1
12   Emil Ryberg          87 Majornas IK        3,58 +0,8
Kula (3 kg)
1    Jonatan Falk         86 Lerum Friidrott    9,36
2    Erik Gustavsson      86 Ale 90 IK          9,15
3    Richard Kilander     86 Mölndals AIK       8,74
4    Mikael Norén         86 Ullevi FK          8,71
5    Pontus Thomeé        87 Sävedalens AIK     6,81
6    Magnus Elf           86 Lerum Friidrott    6,55
7    Jonas Arvidsson      87 Ullevi FK          6,35
8    Emil Ryberg          87 Majornas IK        5,96
Kvinnor
100m final                +0,8
1    Charlotta Ceder Wanha73 Tranås AIF        12.20
2    Linda Storkull       79 Mölndals AIK      12.58
3    Helena Olsson        80 IK Ymer           12.79
4    Helena Rönner        80 Ullevi FK         12.91
5    Sofie Toftgård       82 IFK Halmstad      13.00
6    Andrea Varela        77 Ullevi FK         13.18
     heat 1               -0,5
1    Sofie Toftgård       82 IFK Halmstad      12.90
2    Helena Rönner        80 Ullevi FK         12.91
3    Maria Carlsson       81 Hälle IF          12.95
4    Anna Larsson         78 Ullevi FK         13.33
5    Kajsa Dahlöf         81 Ullevi FK         13.35
     heat 2               -0,5
1    Linda Storkull       79 Mölndals AIK      12.52
2    Helena Olsson        80 IK Ymer           12.77
3    Helen Nilsson        80 IFK Halmstad      13.24
4    Camilla Fredriksson  79 Mölndals AIK      13.64
     heat 3               +1,4
1    Charlotta Ceder Wanha73 Tranås AIF        12.08
2    Andrea Varela        77 Ullevi FK         12.89
3    Ellinore Fridh       70 Göteborgs KIK     12.92
4    Veronica Andersson   74 Hälle IF          13.29
5    Karin Brokopp        81 IFK Halmstad      13.38
300m
1    Beatrice Dahlgren    79 Mölndals AIK      39.06               SG-rek
2    Sofie Toftgård       82 IFK Halmstad      41.96
3    Helen Nilsson        80 IFK Halmstad      43.20
4    Sandra Jansson       80 Kongahälla AIK    43.78
1500m
1    Isabell Ahlström     81 Rånäs 4H          4:30.49             SG-rek
2    Anna Behn            79 IF Kville         4:50.47
3    Linda Gröning        75 Malmö AI          4:52.55
4    Jenny Lindahl        83 Sävedalens AIK    5:07.04
5    Ann Carlsson         81 Kinna IF          5:11.51
6    Cecilia Theorell     82 Solna FK          5:25.99
7    Maria Johansson      83 Sävedalens AIK    5:34.11
8    Helena Johansson     83 Tingbergs AIS     6:13.68
Höjd
1    Jenny Kågebäck       79 Ullevi FK           167
2    Emelie Myrman        79 Ullevi FK           152
Stav Se män grupp b,c och d
Tresteg
1    Johanna Sellman      74 Gefle IF          13,21 +3,2   12,97 +SG-rek
2    Anna Andersson       74 Malmö AI          12,79 +1,2
3    Desireé Carlberg     76 Ullevi FK         11,58 +1,7
4    Maria Rosén          81 IFK Göteborg      10,80 +1,5
5    Doreen Nagawa        82 Ullevi FK         10,71 +2,1   10,70 +1,1
6    Louise Pettersson    82 Göteborgs KIK     10,52 +1,2
7    Annelie Ivarsson     81 Ullevi FK         10,17 +2,5
8    Louise Landqvist     83 Göteborgs KIK     10,02 +1,4
10   Johanna Rönner       82 Ullevi FK          9,82 +0,7
     Angelica Simonsson   80 Ullevi FK             0
Diskus
1    Camilla Mattsson     73 Kils AIK          44,43
2    Angela Åkesson       79 Kils AIK          40,28
3    Kajsa Lindskog       78 Ullevi FK         37,34
4    Malin Andersson      82 Mölndals AIK      35,74
5    Emma Johansson       79 Tanums IF         31,76
6    Angelica Arvidsson   80 Göteborgs KIK     29,49
7    Kristina Gjörde      81 Mölndals AIK      26,97
8    Bianca Jacobsson     81 Lerum Friidrott   22,15
Slägga
1    Camilla Mattsson     73 Kils AIK          49,16               SG-rek
2    Linda Andreasson     76 Heleneholms IF    45,72
3    Lisa Willman         80 IF Göta           39,03
4    Kajsa Lindskog       78 Ullevi FK         33,84
5    Emma Johansson       79 Tanums IF         29,44
6    Bianca Jacobsson     81 Lerum Friidrott   19,67
Flickor 16
100m final                +1,2
1    Anja Ödman           82 Ullevi FK         12.99
2    Paula Preissner      83 Ullevi FK         13.23
3    Sandra Johansson     83 Mölndals AIK      13.30
4    Marie Dagerhem       83 Kalmar SK         13.30
5    Louise Landqvist     83 Göteborgs KIK     13.47
6    Madelaine Forsberg   83 Göteborgs KIK     13,49
     heat 1               +0,3
1    Anja Ödman           82 Ullevi FK         12.92
2    Marie Dagerhem       83 Kalmar SK         13.14
3    Sandra Johansson     83 Mölndals AIK      13.26
4    Johanna Rönner       82 Ullevi FK         13.43
5    Gabriella Nyström    83 Mölndals AIK      13.57
     heat 2               +0,7
1    Paula Preissner      83 Ullevi FK         13.19
2    Louise Landqvist     83 Göteborgs KIK     13.27
3    Madelaine Forsberg   83 Göteborgs KIK     13.28
4    Therese Anefors      83 Örgryte IS        14.60
100 häck (76,2)           +2,1
1    Hanna Kensfors       82 Göteborgs KIK     14.84wF16
2    Paula Preissner      83 Ullevi FK         15.24wF16
3    Caroline Carlander   82 Lidköpings IS     15.75wF16
4    Jennie Mossberg      82 Trollhättans SK   15.84wF16
5    Anna Marberg         81 Trollhättans SK   15.87wK      84cm
6    Johanna Rönner       82 Ullevi FK         16.65wF16
300 häck
1    Hanna Kensfors       82 Göteborgs KIK     45.70               SG-rek
2    Madelaine Forsberg   83 Göteborgs KIK     47.88
Längd
1    Anna Wiberger        82 Mölndals AIK       5,45 +1,1   F16 1  SG-rek
2    Sara Brankell        81 Mölndals AIK       5,29 +1,5   UT
3    Anne Olsson          82 IK Ymer            4,84 +1,0   F16 2
4    Marie Dagerhem       83 Kalmar SK          4,79 +0,8   F16 3
5    Elin Hufnagl         83 Ullevi FK          4,37 +0,1   F16 4
6    Jennie Lundberg      84 IFK Göteborg       4,27 +1,3   F16 5
7    Beatrice Fihn        82 Göteborgs KIK      3,89 -0,1   F16 6
8    Filiz Mahshid        82 IFK Göteborg       3,87 +0,5   F16 7
Kula (3 kg)
1    Rebecka Kvist        83 Alvesta FI        12,87
2    Veronica Fridén      83 Mölndals AIK      10,08
3    Filiz Mahshid        82 IFK Göteborg       9,90
4    Elin Hufnagl         83 Ullevi FK          9,83
5    Lisa Olsson          83 Ullevi FK          8,67
6    Louise Landqvist     83 Göteborgs KIK      8,54
7    Anna Eng             83 Tingbergs AIS      6,74
Slägga (3 kg)
1    Rebecka Kvist        83 Alvesta FI        45,98               SG-rek
2    Madelen Fahlstedt    83 Gefle IF          39,98
3    Lovisa Persson       84 IFK Halmstad      29,92
4    Merja Moilanen       83 Mölndals AIK      28,12
5    Lisa Olsson          83 Ullevi FK         26,42
Flickor 14
80 m final                +0,7
1    Nanna Sacko Nilsen   84 Göteborgs KIK     10.55
2    Frida Claesson       84 Alingsås IF       10.95
3    Emma Salomonsson     84 Mölndals AIK      11.03
4    Anna Otterstedt      85 Ullevi FK         11.26
5    Rebecca Gustavsson   85 Ullevi FK         11.46
6    Louise Eliasson      85 Mölndals AIK      11.52
     heat 1               -0,2
1    Nanna Sacko Nilsen   84 Göteborgs KIK     10.62
2    Frida Claesson       84 Alingsås IF       11.08
3    Anna Otterstedt      85 Ullevi FK         11.36
4    Annika Gustafsson    84 Lerum Friidrott   11.60
5    Amy Qvinones         84 Göteborgs KIK     11.76
6    Charlotta Fougberg   85 Göteborgs KIK     11.79
     heat 2               +1,4
1    Emma Salomonsson     84 Mölndals AIK      10.91
2    Rebecca Gustavsson   85 Ullevi FK         11.17
3    Louise Eliasson      85 Mölndals AIK      11.47
4    Anna Larsson         85 Lerum Friidrott   11.88
5    Jennie Lundberg      84 IFK Göteborg      12.18
800m
1    Pernilla Nyström     85 Tjörn-Nösnäs FI   2:18.52             SG-rek
2    Sara Ivarsson        84 Alingsås IF       2:28.17
3    Christine Rickardsson84 Tjörn-Nösnäs FI   2:29.48
4    Pernilla Sävestrand  86 Sävedalens AIK    2:31.80
5    Junette Christiansson84 Ale 90 IK         2:32.48
6    Maria Carlsson       84 Sävedalens AIK    2:42.80
7    Hanna Johansson      85 Tingbergs AIS     2:58.31
8    Isabelle Öhman       85 Ale 90 IK         3:07.59
Höjd
1    Emelie Myrman        79 Ullevi FK           151 UT
2    Veronica Gulldén     84 Lerum Friidrott     151 1
3    Malin Lövkvist       84 Trollhättans SK     151 2
4=   Rebecca Gustavsson   85 Ullevi FK           138 3=
4=   Cecilia Gagyi        85 Ullevi FK           138 3=
6    Anna Otterstedt      85 Ullevi FK           133 5
7=   Caroline Larsson     84 Tingbergs AIS       127 6=
7=   Caroline Davidsson   85 IFK Göteborg        127 6=
7=   Hanna Johansson      85 Tingbergs AIS       127 6=
10   Caroline Höglund     85 Mölndals AIK        120 9
Tresteg (zon)
1    Tuni Baraka          85 Göteborgs KIK     11,24 +1,2
2    Nanna Sacko Nilsen   84 Göteborgs KIK     10,73 +2,1   10,60 +1,4
3    Amy Qvinones         84 Göteborgs KIK     10,14 +1,0
4    Malin Lövkvist       84 Trollhättans SK    9,43 +0,8
5    Emma Salomonsson     84 Mölndals AIK       9,30 -0,4
6    Hanna Johansson      85 Tingbergs AIS      9,25 +0,5
7    Caroline Larsson     84 Tingbergs AIS      8,85 +1,0
8    Louise Eliasson      85 Mölndals AIK       8,83 +3,4   8,80 +0,5
9    Anna Larsson         85 Lerum Friidrott    7,62 +1,4
Kula (3 kg)
1    Lovisa Persson       84 IFK Halmstad       9,75
2    Veronica Gulldén     84 Lerum Friidrott    9,52
3    Caroline Höglund     85 Mölndals AIK       8,31
4    Hanna Johansson      85 Tingbergs AIS      8,19
5    Jennie Lundberg      84 IFK Göteborg       6,17
6    Emma Danielsson      85 Lerum Friidrott    5,29
Diskus (0,6 kg)
1    Lovisa Persson       84 IFK Halmstad      34,75
2    Caroline Höglund     85 Mölndals AIK      28,49
3    Emma Salomonsson     84 Mölndals AIK      24,79
4    Veronica Gulldén     84 Lerum Friidrott   24,41
5    Marie Stomberg       84 Tingbergs AIS     23,71
6    Caroline Larsson     84 Tingbergs AIS     23,32
7    Louise Eliasson      85 Mölndals AIK      19,08
Flickor 12
60m  final                +0,2
1    Maria Olsson         86 Tjörn-Nösnäs FI    8.48
2    Siri Fagerlund       86 IK Orient          8.66
3    Sofie Lundberg       86 Alvesta FI         8.80
4    Karin Ahl            86 Ullevi FK          8.99
5    Marielle Malmström   86 Lerum Friidrott    9.44
6    Lisa Spalin          86 Alingsås IF       10.07
     heat 1               +0,2
1    Maria Olsson         86 Tjörn-Nösnäs FI    8.49
2    Sofie Lundberg       86 Alvesta FI         8.72
3    Marielle Malmström   86 Lerum Friidrott    9.31
4    Lisa Johansson       86 Ullevi FK          9.40
5    Madeleine Rydin      88 Tingbergs AIS      9.53
6    Louise Lundin        87 Ullevi FK          9.87
     heat 2               -1,5
1    Siri Fagerlund       86 IK Orient          8.77
2    Karin Ahl            86 Ullevi FK          9.04
3    Susanne Forsberg     87 Göteborgs KIK      9.36
4    Sara Kluge           86 Lerum Friidrott    9.72
5    Johanna Hedberg      88 Tingbergs AIS      9.74
6    Ammi Sacko Nilsen    86 Göteborgs KIK     10.13
     heat 3               -0,6
1    Lisa Spalin          86 Alingsås IF        9.27
2    Annie Egeciagly      86 Ullevi FK          9.34
800m
1    Johanna Ahlm         87 Sävedalens AIK    2:34.18
2    Josefin Zachrisson   86 Sävedalens AIK    2:38.01
3    Carina Persson       87 Sävedalens AIK    2:40.05
4    Pernilla Ahlm        89 Sävedalens AIK    2:47.58
5    Caroline Theorell    87 Solna FK          2:48.34
6    Louise Lundin        87 Ullevi FK         2:56.32
Längd
1    Sofie Lundberg       86 Alvesta FI         4,62 -0,2
2    Siri Fagerlund       86 IK Orient          4,30 +0,3
3    Linda Andreasson     86 Mölndals AIK       4,26 +0,3
4    Annie Egeciagly      86 Ullevi FK          4,15 -0,3
5    Karin Ahl            86 Ullevi FK          4,04 -0,2
6    Louise Lundin        87 Ullevi FK          3,85 +0,1
7    Emelie Persson       87 Tingbergs AIS      3,81 +0,3
8    Susanne Forsberg     87 Göteborgs KIK      3,75 +1,1
9    Madeleine Rydin      88 Tingbergs AIS      3,61 +0,4
10   Johanna Hedberg      88 Tingbergs AIS      3,48 +0,7
11   Sara Kluge           86 Lerum Friidrott    3,38 +0,3
12   Angelika Dellenmark  86 Lerum Friidrott    3,27 +0,1
13   Jennie Dellenmark    88 Lerum Friidrott    3,11 -0,2
14   Karin Höglund        87 Mölndals AIK       3,08 -0,4
Kula (2 kg)
1    Linda Andreasson     86 Mölndals AIK       9,25
2    Siri Fagerlund       86 IK Orient          9,09
3    Matilda Persson      86 IFK Halmstad       8,92
4    Marielle Malmström   86 Lerum Friidrott    8,67
5    Maria Olsson         86 Tjörn-Nösnäs FI    7,82
6    Karin Höglund        87 Mölndals AIK       6,75
7    Johanna Hedberg      88 Tingbergs AIS      6,72
8    Ammi Sacko Nilsen    86 Göteborgs KIK      6,46
9    Louise Lundin        87 Ullevi FK          5,69
10   Sara Kluge           86 Lerum Friidrott    5,59
11   Emelie Persson       87 Tingbergs AIS      5,18
12   Jennie Dellenmark    88 Lerum Friidrott    4,77

Vi hälsar dig välkommen tillbaka till Stonehill igen,
tills vi syns - Ha de´!