Resultat
Stonehill Games
Datum:    2009-08-09
Plats:    Stenkullens IP
Arrangör: Lerum Friidrott
Tävl.led: Anders Björk     E-post:    kansli@lerumfriidrott.se
Väder:    Växlande molnighet, ca 20 grader, svaga vindar, lite duggregn.
M 100m
    Försök  heat: 1                0,7                       9/8
   1 Cedric Ullberg              92 IK Ymer                11.13   q
   2 Patrik Andersson            91 IF Kville              11.15   q
   3 Fredrik Nyhlén              91 Mölndals AIK           11.90
   4 Daniel Skatt                91 Örgryte IS             12.77
   5 Patrik Lindskog             78 Lerum Friidrott        13.26
   - Alex Waibi                  79 IF Kville           ej start
    Försök  heat: 2                0,1                       9/8
   1 David Sennung               91 Ullevi FK              11.04   q
   2 John Svensson               86 IF Kville              11.61
   3 Niclas Ohlsson              87 Mölndals AIK           11.77
   4 Oskar Rybo                  89 IF Kville              12.24
   5 Filip Möller                91 IFK Göteborg           12.58
    Försök  heat: 3                0,6                       9/8
   1 Niklas Johansson            92 Stenungsunds FI        11.35   q
   2 Erik Lindahl                90 IF Kville              11.57   q
   3 Johan Persson               92 IK Ymer                11.58   q
   4 Erik Olsson                 89 Örgryte IS             12.23
   5 Anton Bergrahm              90 IFK Göteborg           12.23
    Final                          0,9                       9/8
   1 David Sennung               91 Ullevi FK              10.95
   2 Cedric Ullberg              92 IK Ymer                11.01
   3 Patrik Andersson            91 IF Kville              11.07
   4 Niklas Johansson            92 Stenungsunds FI        11.42
   5 Johan Persson               92 IK Ymer                11.67
   - Erik Lindahl                90 IF Kville           ej start
M 150m
    Finalheat  heat: 1             0,1                       9/8
   1 Cedric Ullberg              92 IK Ymer                16.37   1
   2 Patrik Andersson            91 IF Kville              16.46   2
   3 David Sennung               91 Ullevi FK              16.65   3
   4 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              17.04   4
   5 John Svensson               86 IF Kville              17.59   8
    Finalheat  heat: 2             1,2                       9/8
   1 Daniel Falk                 88 Lerum Friidrott        17.06   5
   2 Johan Persson               92 IK Ymer                17.41   7
   3 Jakob Rockmyr               93 Lerum Friidrott        17.98   10
   - Alexander Lesser            93 Sävedalens AIK      ej start   -
     Anton Bergrahm              90 IFK Göteborg        ej start   -
    Finalheat  heat: 2             0,9                       9/8
   1 Johan Forsberg              92 IFK Lidingö            17.20   6
   2 Niclas Ohlsson              87 Mölndals AIK           17.63   9
   3 Gabriel Eriksson            94 Sävedalens AIK         18.88   11
   4 Philip Ingvason             95 Ullevi FK              19.55   12
M 300m
    Final                                                    9/8
   1 Peter Wigren                80 Ullevi FK              36.47
   2 Pontus Ahlstedt             94 Lerum Friidrott        37.76
   3 Erik Hansson                92 Mölndals AIK           38.14
   4 Robert Kajsjö               90 Hälle IF               38.27
   5 Gabriel Eriksson            94 Sävedalens AIK         41.09
M 1000m
    Final                                                    9/8
   1 Jonas Kristiansen           90 Hälle IF             2:38.96
   2 Jens  Petrusson             94 Ullevi FK            2:39.33
   3 Alexis Mutabazi             90 Mölndals AIK         2:41.46
   4 Tobias Gustafsson           91 Sävedalens AIK       2:43.97
   5 Magnus Larsson              90 Mölndals AIK         2:45.30
   6 David Peterson              82 Wärnamo SK           2:47.52
   7 Emil Borssén                92 Hälle IF             2:49.03
   8 Marcus Waerme               91 Kongahälla AIK       2:53.06

M 5000m
    Final                                                    9/8
   1 Filip Johansson             92 Sävedalens AIK      15:44.28    9:21.23
   2 Anton Lerstål               89 Lidköpings IS       15:54.08    9:25.97
   3 Anders Sundholm             77 Solvikingarna       16:19.12    9:50.65
   4 Jari Repo                   76 Trollhättans IF     16:20.27    9:42.86
   5 Robert Westman              75 Hälle IF            16:20.94    9:51.03
   6 Dag Olav Wirstad            72 Sävedalens AIK      16:22.72    9:43.12
   7 Mikael Arvidsson            69 Lerum Friidrott     17:32.85   10:29.08
   8 Helena Wallin               81 Solvikingarna       17:49.73   10:41.10 K 1:a
   9 Malin Strand                93 Istrums SK          19:09.47   11:11.84 K 2:a
  10 Mikael Lidström             90 Ullevi FK           19:28.88   11:41.98
  11 Gunnar Bengtsson            55 Majornas IK         19:55.75   11:41.94
   - Andreas Melin               92 IF Hagen                bröt    9:41.32
     Christoffer Forsberg        90 Hälle IF                bröt
M Häck 110m
    Final                          0,2                       9/8
   1 Lucas Persson               93 Mölndals AIK           15.48   P17 91cm
   2 Julius Haight               89 Örgryte IS             16.57
   3 Joao Gulherme Raposo        85 IF Kville              16.84
M Häck 300m
    Final                                                    9/8
   1 Oliver Willskytt            92 Ullevi FK              39.75   P17 84cm
   2 Erik Lindahl                90 IF Kville              39.77
   3 Carl Fredrik Sjöland        91 Sävedalens AIK         45.18
M Stav                                                       9/8
   1 Joakim Norman               84 Mölndals AIK             470
   2 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott          470
   3 Johan Bremer                91 IK Ymer                  470
   4 Viktor Fröberg              90 IF Kville                425=
     Johan Ramberg               89 Örgryte IS               425=
   6 Anders Andreasson           94 Örgryte IS               410
   7 Viktor Moen                 93 Ullevi FK                410
   - Alexander Igelström         74 Ullevi FK                  X
     Jonathan Gren               88 Örgryte IS                 X
M Längd                                                      9/8
   1 Daniel Persson              90 Mölndals AIK            6,65   0,1
   2 Jim Christensson            89 Mölndals AIK            6,57   0,2
   3 Henning Elofsson            91 Örgryte IS              6,30   1,0
   4 Viktor Broo                 92 Sävedalens AIK          6,25   0,0
   5 Oskar Persson               93 Ullevi FK               6,00   -0,2
   6 Fredrik Nyhlén              91 Mölndals AIK            5,87   -0,3
   7 Daniel Skatt                91 Örgryte IS              5,60   0,3
M Kula                             7.26 kg                   9/8
   1 Martin Gren                 89 Ullevi FK              13,58
   2 Daniel Korhonen             76 IF Kville              12,22
   3 Thomas Elmgren              88 Ullevi FK               9,11
M Diskus                           2.0 kg                    9/8
   1 Martin Gren                 89 Ullevi FK              42,33
   2 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              39,27
   3 Jonathan Gren               88 Örgryte IS             36,15
M Slägga                           7.26 kg                   9/8
   1 Thomas Edvinsson            77 Alingsås IF            49,98
   2 Daniel Korhonen             76 IF Kville              46,98
M Spjut                            800 g                     9/8
   1 Pontus Thomée               87 Lerum Friidrott        62,28
   2 Calle Ström                 91 Ullevi FK              59,43
   3 Patrik Lindskog             78 Lerum Friidrott        44,81
P19 Diskus                         1.75 kg                   9/8
   - John Plate                  93 IK Orient              41,25   P17 1,5kg
   - Erik Liberg                 93 Sävedalens AIK         34,78   P17 1,5kg
   - Gustav Liberg               95 Sävedalens AIK         35,69   P15 1,0kg
P19 Slägga                         6.0 kg                    9/8
   1 Alexander Messer            91 Alingsås IF            60,17
P17 100m
    Final                          -1,2                      9/8
   1 Oliver Willskytt            92 Ullevi FK              11.70
   2 Oskar Persson               93 Ullevi FK              12.06
   3 Lucas Persson               93 Mölndals AIK           12.33
   - Johan Persson               92 IK Ymer             ej start
P17 Höjd                                                     9/8
   1 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds FI          198
   2 Axel Bonevik                92 Mölndals AIK             190
   3 Alexander Andersen          92 Stenungsunds FI          184
   4 Erik Liberg                 93 Sävedalens AIK           178
   5 Oscar Waldner               93 Sävedalens AIK           178
   6 Jonathan Börnell            93 Lerum Friidrott          164
P17 Stav                                                     9/8
   1 Magnus Jomyr                95 Örgryte IS               345
   2 David Kappelin              95 Örgryte IS               330
   3 Hampus Corneliusson         94 Lerum Friidrott          315
   4 Esa Hiltunen                96 Ullevi FK                270
   5 Jesper Örtberg              95 Lerum Friidrott          210
   6 Jonatan Edsinger            96 Lerum Friidrott          190
   - Carl Ivarsson               96 Lerum Friidrott            X
     André Lundin                94 Örgryte IS                 X
P17 Tresteg                                                  9/8
   1 Sadeeh Mbye                 92 Ullevi FK              13,72   -0,9
   2 Samuel Grip                 94 Brattås CK             12,82   -0,8
   3 Axel Engvall                93 Ullevi FK              12,73   0,5
   4 Oscar Waldner               93 Sävedalens AIK         11,19   -0,1
P17 Kula                           5.0 kg                    9/8
   1 John Plate                  93 IK Orient              12,55
P17 Slägga                         5.0 kg                    9/8
   1 Kristoffer Fagerlund        93 IK Ymer                60,24
   2 John Plate                  93 IK Orient              43,90
P17 Spjut                          700 g                     9/8
   1 Linus Uddh                  93 Mölndals AIK           44,63
   2 Erik Liberg                 93 Sävedalens AIK         42,21
P15 100m
    Försök  heat: 1                0,9                       9/8
   1 Niklas Pålsson              94 Mölndals AIK           11.83   q
   2 Philip Ingvason             95 Ullevi FK              12.77   q
   3 Philip Ngwe                 95 Mölndals AIK           12.97   q
   4 Marcus Tegnebrink           94 Sävedalens AIK         13.68
    Försök  heat: 2                0,0                       9/8
   1 Joakim Rosenqvist           95 Sävedalens AIK         12.90   q
   2 Jacob Vikenadler            95 Sävedalens AIK         13.08   q
   3 Martin Selin                95 Ullevi FK              13.19   q
   4 Alexander Nilsson           95 Mölndals AIK           13.80   q
    Final                          -0,6                      9/8
   1 Niklas Pålsson              94 Mölndals AIK           11.85
   2 Philip Ingvason             95 Ullevi FK              12.85
   3 Joakim Rosenqvist           95 Sävedalens AIK         12.86
   4 Philip Ngwe                 95 Mölndals AIK           13.11
   5 Jacob Vikenadler            95 Sävedalens AIK         13.14
   6 Martin Selin                95 Ullevi FK              13.41
P15 800m
    Final                                                    9/8
   1 Joakim Rosenqvist           95 Sävedalens AIK       2:08.74
   2 Alexander Nilsson           95 Mölndals AIK         2:09.78
   3 Jacob Vikenadler            95 Sävedalens AIK       2:15.32
   4 Youssef Methani             93 Ullevi FK            2:23.25   P17
   5 Benjamin Akyol              95 Ullevi FK            2:28.01
   - Hampus Börjesson            94 Sävedalens AIK      ej start
P15 Häck 100m                      84 cm
    Final                          0,8                       9/8
   1 Hampus Corneliusson         94 Lerum Friidrott        14.96
   2 Samuel Grip                 94 Brattås CK             15.57
   3 Philip Ngwe                 95 Mölndals AIK           15.97
   4 Patric Rodås                95 Ullevi FK              16.48
   5 Tarik Voljevica             95 Ullevi FK              18.25
P15 Höjd                                                     9/8
   1 Marcus Saarela              94 Trollhättans FIK         168
   2 André Andersson             95 Brattås CK               168
   3 Marco Aikio Yxér            95 Brattås CK               130
P15 Längd                                                    9/8
   1 Niklas Pålsson              94 Mölndals AIK            5,69   1,3
   2 Patric Rodås                95 Ullevi FK               5,42   1,4
   3 Martin Selin                95 Ullevi FK               5,35   1,3
   4 Philip Ingvason             95 Ullevi FK               5,01   0,6
   5 Tarik Voljevica             95 Ullevi FK               4,58   1,8
P15 Kula                           4.0 kg                    9/8
   1 Samuel Grip                 94 Brattås CK             11,67
   2 Johan Green-Pettersson      95 Bokenäs IF             11,32
   3 Tim Söderqvist              95 Dals Södra FFI         11,20
P15 Slägga                         4.0 kg                    9/8
   1 Johan Green-Pettersson      95 Bokenäs IF             38,83
   2 Tim Söderqvist              95 Dals Södra FFI         31,51
P15 Spjut                          600 g                     9/8
   1 Markus Vaarala              94 Ullevi FK              48,09
   2 Johan Green-Pettersson      95 Bokenäs IF             41,40
   3 Tim Söderqvist              95 Dals Södra FFI         38,72
   4 Niklas Pålsson              94 Mölndals AIK           37,53
   5 Christoffer Johansson       94 Brattås CK             32,10
   6 Hampus Corneliusson         94 Lerum Friidrott        28,71
   7 Max Persson                 95 Ullevi FK              23,96
   8 Marco Aikio Yxér            95 Brattås CK             14,58
P13 80m
    Försök  heat: 1                1,1                       9/8
   1 Emil Nilsson                96 Mölndals AIK           10.72   q
   2 Herman Olvik                96 Ullevi FK              11.25   q
   3 John Amundsson              96 Sävedalens AIK         11.76   q
   4 Henrik Bergius              97 Majornas IK            13.06
   - Teodor Back                 96 Sävedalens AIK      ej start
    Försök  heat: 2                0,0                       9/8
   1 Hugo Forsberg               96 Sävedalens AIK         10.36   q
   2 Emil von Barth              96 Ullevi FK              11.40   q
   3 Daniel Erikssson            97 Mölndals AIK           11.89   q
   4 William Dahl                97 Stenungsunds FI        12.29
    Final                          0,4                       9/8
   1 Hugo Forsberg               96 Sävedalens AIK         10.25
   2 Emil Nilsson                96 Mölndals AIK           10.72
   3 Emil von Barth              96 Ullevi FK              11.32
   4 Daniel Erikssson            97 Mölndals AIK           11.99
   - Herman Olvik                96 Ullevi FK           ej start
     John Amundsson              96 Sävedalens AIK      ej start
P13 600m
    Final                                                    9/8
   1 Gustaf Stensjö              96 Sävedalens AIK       1:36.45
   2 Andreas Kramer              97 Sävedalens AIK       1:40.85
   3 Daniel Bucht                96 Sävedalens AIK       1:44.86
   4 Martin Axelsson             96 Trollhättans FIK     1:47.50
   5 Jonathan Köre               97 Sävedalens AIK       1:48.93
   6 Alexander Waerme            97 Kongahälla AIK       1:52.87
   7 William Dahl                97 Stenungsunds FI      1:57.84
   8 Felix Sandström             96 IK Vikings Friidr    1:59.92
P13 Häck 60m                       76 cm
    Finalheat  heat: 1             0,3                       9/8
   1 Niklas Svanberg             97 Stenungsunds FI        10.48   2
   2 Elias Martinsson            97 Brattås CK             11.00   3
   3 Jonathan Köre               97 Sävedalens AIK         12.12   6
   4 Henrik Bergius              97 Majornas IK            14.29   8
    Finalheat  heat: 2             0,1                       9/8
   1 Emil von Barth              96 Ullevi FK              10.26   1
   2 Carl Ivarsson               96 Lerum Friidrott        11.02   4
   3 Alfred Broman               96 Stenungsunds FI        11.13   5
   4 Jonatan Edsinger            96 Lerum Friidrott        12.49   7
   - Herman Olvik                96 Ullevi FK           ej start   -
P13 Höjd                                                     9/8
   1 Niklas Svanberg             97 Stenungsunds FI          153
   2 John Amundsson              96 Sävedalens AIK           147
   3 Elias Martinsson            97 Brattås CK               147
   4 Jonathan Persgården         96 Kongahälla AIK           144
   5 Teodor Back                 96 Sävedalens AIK           140
   6 Alexander Waerme            97 Kongahälla AIK           136
   7 Daniel Erikssson            97 Mölndals AIK             131
   8 Jonatan Edsinger            96 Lerum Friidrott          131
   9 Felix Sandström             96 IK Vikings Friidr        125
P13 Längd                          zon                       9/8
   1 Emil Nilsson                96 Mölndals AIK            5,52   0,6
   2 Emil von Barth              96 Ullevi FK               4,90   0,4
   3 Niklas Svanberg             97 Stenungsunds FI         4,89   0,9
   4 John Amundsson              96 Sävedalens AIK          4,87   1,0
   5 Elias Martinsson            97 Brattås CK              4,59   0,8
                                                            4,45
   6 Teodor Back                 96 Sävedalens AIK          4,59   0,5
                                                            4,28
   7 Jonathan Persgården         96 Kongahälla AIK          4,37   0,5
   8 Alfred Broman               96 Stenungsunds FI         4,32   0,2
   9 Daniel Erikssson            97 Mölndals AIK            4,05   0,5
  10 Jonatan Edsinger            96 Lerum Friidrott         3,94   0,5
  11 William Dahl                97 Stenungsunds FI         3,87   0,6
  12 Henrik Bergius              97 Majornas IK             3,58   0,5
P13 Kula                           3.0 kg                    9/8
   1 Simon Evertsson             96 Trollhättans FIK       12,52
   2 Teodor Back                 96 Sävedalens AIK          9,07
   3 Felix Sandström             96 IK Vikings Friidrott    7,63
P13 Spjut                          400g                      9/8
   1 Simon Evertsson             96 Trollhättans FIK       44,76
   2 Esa Hiltunen                96 Ullevi FK              43,87
   3 John Amundsson              96 Sävedalens AIK         40,56
   4 Alfred Broman               96 Stenungsunds FI        29,79
   5 Felix Sandström             96 IK Vikings Friidrott   28,71
   6 Zebastian Tidqvist          97 Tingbergs AIS          25,44
   7 Rasmus Sandström            98 IK Vikings Friidrott   16,50
P11 60m
    Final                          0,3                       9/8
   1 Karl-Filip Boman-Flodin     98 Alingsås IF             9.29
   2 Robin Jacobsson             98 Ullevi FK               9.34
   3 Melker Blomgren             98 Lerum Friidrott         9.39
   4 Andreas  Dovermar           98 Örgryte IS              9.84
   5 Jacob Olvik                 98 Ullevi FK               9.98
   6 Karl Pettersson Palm        98 Lerum Friidrott        10.42
P11 600m
    Final                                                    9/8
   1 Leo Magnusson               98 Sävedalens AIK       1:50.11
   2 Max Ek                      98 Mölndals AIK         2:00.23
   3 Sebastian Nilsson           98 Mölndals AIK         2:04.41
P11 Höjd                                                     9/8
   1 Melker Blomgren             98 Lerum Friidrott          125
   2 Robin Jacobsson             98 Ullevi FK                125
   3 Alfred Arnborg              98 Lerum Friidrott          119
   4 Sebastian Nilsson           98 Mölndals AIK             112
   5 Joakim  Falk                98 Örgryte IS               112
P11 Längd                          zon                       9/8
   1LKarl-Filip Boman-Flodin     98 Alingsås IF             4,26   0,4
   2 Melker Blomgren             98 Lerum Friidrott         4,15   -0,6
   3 Robin Jacobsson             98 Ullevi FK               4,11   1,1
   4 Andreas  Dovermar           98 Örgryte IS              3,70   -0,8
   5 Joakim  Falk                98 Örgryte IS              3,63   1,4
   6 Karl Pettersson Palm        98 Lerum Friidrott         3,60   0,8
   7 Jacob Olvik                 98 Ullevi FK               3,54   1,3
   8 Rasmus Sandström            98 IK Vikings Friidr       3,34   -0,8
   9 Alfred Arnborg              98 Lerum Friidrott         3,15   1,0
P11 Kula                           2.0 kg                    9/8
   1 August Hessler              99 Majornas IK             8,54
   2 Rasmus Sandström            98 IK Vikings Friidr       8,15
   3 Melker Blomgren             98 Lerum Friidrott         8,10
   4 Karl Pettersson Palm        98 Lerum Friidrott         6,25
P11 Boll                           150 g                     9/8
   1 Max Ek                      98 Mölndals AIK           47,45
   2 Andreas  Dovermar           98 Örgryte IS             39,30
   3 Rasmus Sandström            98 IK Vikings Friidr      38,47
   4 Karl Pettersson Palm        98 Lerum Friidrott        36,46
   5 August Hessler              99 Majornas IK            34,51
K 100m
    Final                          -1,7                      9/8
   1 Tina Berglund               90 IK Ymer                13.72
   2 Stina Andersdotter          88 Mölndals AIK           13.98
   3 Nathalie Åklint             91 Ullevi FK              14.27
   4 Sara Andersson              90 Mölndals AIK           14.42
K 150m
    Finalheat  heat: 1             0,9                       9/8
   1 Lena Berntsson              78 Ullevi FK              17.72   1
   2 Emelie Svensson             89 Ullevi FK              18.53   2
   3 Erika Brandt                92 Mölndals AIK           18.64   3
   4 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        18.91   4
   - Hedda Linderstam            92 Göteborgs KIK       ej start   -
     Linnéa Svensson             89 Lerum Friidrott     ej start   -
    Finalheat  heat: 2             0,8                       9/8
   1 Rebecca Nilsson             93 Ullevi FK              19.14   5
   2 Linnea Kullberg             92 Ullevi FK              19.55   6
   3 Hanna Mattisson             92 Ullevi FK              19.55   7
   4 Kajsa  Kärnman              92 Örgryte IS             19.91   8
   5 Alessandra Wall             95 Ullevi FK              21.40   9
   6 Matilda Svensson            95 Ullevi FK              21.70   10
K 300m
    Finalheat  heat: 1                                       9/8
   1 Lena Berntsson              78 Ullevi FK              40.30   1
   2 Felicia Palmqvist           91 Mölndals AIK           42.64   3
   3 Annie Dahlgren              93 Lerum Friidrott        43.83   4
   4 Tina Berglund               90 IK Ymer                45.25   5
    Finalheat  heat: 2                                       9/8
   1 Elin Axelsson               94 Trollhättans FIK       42.49   2
   2 Julia Alfredsson            95 Örgryte IS             46.50   6
   - Linnea Lindén               95 Sävedalens AIK          bröt   -
K 1000m
    Final                                                    9/8
   1 Lovisa Lindh                91 Ullevi FK            2:47.47
   2 Charlotta Fougberg          85 Ullevi FK            2:48.57
   3 Meraf Bahta                 89 Hälle IF             2:48.95
   4 Elin Borglund               91 Sävedalens AIK       2:57.13
   5 Maria Borglund              91 Sävedalens AIK       2:59.30
   6 Louise Bichler              91 Sävedalens AIK       3:05.42
   7 Camilla Andersson           90 Sävedalens AIK       3:10.58
   8 Moa Kullebjörk              91 Ullevi FK            3:22.80
K Häck 300m                        76 cm
    Finalheat  heat: 1                                       9/8
   1 Lina Hansson                90 IK Orient              46.41   2
   2 Tova Eurén                  94 Göteborgs KIK          46.93   3
   3 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott        48.54   4
   4 Jennifer Czerapowicz        93 Ullevi FK              48.70   5
   - Sabina Winqvist             91 Göteborgs KIK       ej start   -
    Finalheat  heat: 2                                       9/8
   1 Linnea Kullberg             92 Ullevi FK              45.89   1
   2 Nathalie Fast Ekström       95 Mölndals AIK           48.89   6
   3 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott        48.99   7
   4 Jenny Holm                  95 Mölndals AIK           50.28   8
   5 Linnea Eklund               92 Göteborgs KIK          51.56   9
K Höjd                                                       9/8
   1 Estelle Montler             91 Göteborgs KIK            164
   2 Linda Pewik                 91 Mölndals AIK             160
   3 Anna Stahle                 90 Trollhättans FIK         152
K Stav                                                       9/8
   1 Fanny Berglund              88 Göteborgs KIK            405
   2 Lisa Torell                 91 Mölndals AIK             300
   3 Madeleine Rodås             92 Ullevi FK                255
   4 Sara Skogman                95 Göteborgs KIK            255
   - Magnus Jomyr                95 Örgryte IS               335   P14
     Carl Ivarsson               96 Lerum Friidrott          270   P13
     Jonatan Edsinger            96 Lerum Friidrott          180   P13
     Olivia Axell                94 Lerum Friidrott            X
     Cecilia Horak               90 Sävedalens AIK             X
K Tresteg                                                    9/8
   1 Ekanem Etim                 92 Ullevi FK              12,66   1,0
   2 Khaddi Sagnia               94 Ullevi FK              12,49   0,3
   3 Lynn Johnson                94 Ullevi FK              11,95   -0,3
   4 Amy Quinones                84 Göteborgs KIK          11,72   0,0
   5 Jennifer Czerapowicz        93 Ullevi FK              11,45   0,1
   6 Nathalie Nagy               92 Mölndals AIK           11,36   1,0
   7 Amanda Klöv                 92 Ullevi FK              11,08   0,5
   8 Josefin Thompson            92 Göteborgs KIK          11,00   0,2
   9 Hanna Jängnemyr             93 Mölndals AIK           10,91   -0,1
  10 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott        10,52   -1,4
  11 Sabina Hedhag               92 Ullevi FK              10,20   1,0
  12 Josefin Nordgren            95 IK Orient               9,42   0,3
   - Martin Eriksson             83 Örgryte IS             15,12   0,5   M
     Matilda Hultman             91 Lerum Friidrott            X
K Kula                             4.0 kg                    9/8
   1 Rebecka Holmqvist           89 Mölndals AIK           11,40
   2 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott         9,98
   3 Elin Töllborg               86 Ullevi FK               8,74
K Slägga                           4.0 kg                    9/8
   1 Karolina Wäli               93 Ullevi FK              36,87
   2 Stefanie Eriksson           93 Ullevi FK              34,86
   3 Elin Töllborg               86 Ullevi FK              34,84
   4 Sandra Johansson            91 Ullevi FK              34,77
   5 Sara Westerlund             91 Ullevi FK              33,34
   6 Malin Andersson             92 Brattås CK             27,58
   7 Viktoria Johansson          93 Herrljunga SK          26,30
F17 100m
    Försök  heat: 1                0,5                       9/8
   1 Erika Brandt                92 Mölndals AIK           12.40   q
   2 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           12.69   q
   3 Camilla Alfredsson          93 Lerum Friidrott        14.56
   - Nathalie Nagy               92 Mölndals AIK        ej start
    Försök  heat: 2                0,6                       9/8
   1 Hanna Mattisson             92 Ullevi FK              12.89   q
   2 Louise Birch Biede          93 SAK-77 DEN             13.01   q
   3 Hedda Linderstam            92 Göteborgs KIK          13.20   q
   4 Kajsa  Kärnman              92 Örgryte IS             13.26   q
   5 Josefin Thompson            92 Göteborgs KIK          13.39
    Final                          -0,2                      9/8
   1 Erika Brandt                92 Mölndals AIK           12.38
   2 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           12.62
   3 Hanna Mattisson             92 Ullevi FK              12.87
   4 Louise Birch Biede          93 SAK-77 DEN             12.90
   5 Kajsa  Kärnman              92 Örgryte IS             13.21
   6 Hedda Linderstam            92 Göteborgs KIK          13.31
F17 800m
    Final                                                    9/8
   1 Ida Holm                    93 Lerum Friidrott      2:18.53
   2 Johanna Berntsson           92 Stenungsunds FI      2:22.83
   3 Malin Andersson             92 Lidköpings IS        2:23.30
   4 Helen Andreasson            93 IK Orient            2:32.31
F17 Häck 100m                      76 cm
    Final                          0,4                       9/8
   1 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           14.29
   2 Louise Birch Biede          93 SAK-77 DEN             14.46
   3 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott        15.32
   4 Hanna Jängnemyr             93 Mölndals AIK           15.52
   5 Jennifer Czerapowicz        93 Ullevi FK              15.85
   6 Josefin Holmberg            93 Mölndals AIK           17.80
F17 Höjd                                                     9/8
   1 Johanna Fransson            93 Trollhättans FIK         147=
     Sabina Hedhag               92 Ullevi FK                147=
   3 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott          147
F17 Längd                                                    9/8
   1 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott         5,00   1,0
   2 Amanda Klöv                 92 Ullevi FK               4,88   1,1
   3 Josefin Holmberg            93 Mölndals AIK            4,75   1,1
   4 Camilla Alfredsson          93 Lerum Friidrott         4,30   1,7
F17 Kula                           3.0 kg                    9/8
   1 Marielle Bengtsson          93 Trollhättans FIK       11,68
   2 Malin Andersson             92 Brattås CK              9,38
F17 Diskus                         1.0 kg                    9/8
   1 Marielle Bengtsson          93 Trollhättans FIK       31,97
   2 Viktoria Johansson          93 Herrljunga SK          17,26
F17 Spjut                          600 g                     9/8
   1 Matilda Bred                92 Trollhättans FIK       27,81
   2 Malin Cederqvist            94 Göteborgs KIK          24,58
F15 100m
    Försök  heat: 1                0,2                       9/8
   1 Elin Axelsson               94 Trollhättans FIK       13.25   q
   2 Nina Lundin                 95 Göteborgs KIK          13.62   q
   3 Eveliina Hiltunen           95 Ullevi FK              13.75   q
   4 Sofie Tornström             94 Lerum Friidrott        14.61
   5 Linnea Stevander            95 Kongahälla AIK         14.81
   6 Josefine Järelöv            94 Örgryte IS             15.37
    Försök  heat: 2                1,9                       9/8
   1 Gry Olsson                  94 Göteborgs KIK          13.85   q
   2 Amanda Fransson             94 Kongahälla AIK         14.15   q
   3 Lynne Kamya                 94 Ullevi FK              14.35   q
   4 Julia Forsberg              94 Lerum Friidrott        14.44
   5 Madeleine Imfeld            94 Kongahälla AIK         14.67
   6 Vera Tornving               94 Lerum Friidrott        15.02
    Final                          0,1                       9/8
   1 Elin Axelsson               94 Trollhättans FIK       13.23
   2 Nina Lundin                 95 Göteborgs KIK          13.52
   3 Eveliina Hiltunen           95 Ullevi FK              13.78
   4 Gry Olsson                  94 Göteborgs KIK          13.83
   5 Amanda Fransson             94 Kongahälla AIK         14.24
   - Lynne Kamya                 94 Ullevi FK           ej start
F15 800m
    Final                                                    9/8
   1 Emilia Elofsson             95 Lidköpings IS        2:21.53
   2 Tova Eurén                  94 Göteborgs KIK        2:22.24
   3 Matilda Lago                94 Göteborgs KIK        2:22.26
   4 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott      2:24.33
   5 Alice Andersson             94 IK Ymer              2:29.26
   6 Lisa Jerpenfeldt            95 Sävedalens AIK       2:31.21
   7 Johanna Greger              94 Ullevi FK            2:32.44
   8 Frida Thorsson              95 Ullevi FK            2:35.64
   9 Sofie Tornström             94 Lerum Friidrott      2:36.05
   - Vera Tornving               94 Lerum Friidrott         bröt
     Klara Westman               95 Trollhättans FIK        bröt
F15 Häck 80m                       76 cm
    Finalheat  heat: 1             0,7                       9/8                         
   1 Khaddi Sagnia               94 Ullevi FK              11.86   1
   2 Amanda Odesjö               94 Alingsås IF            13.13   3
   3 Paulina Hermansson          95 Ullevi FK              13.32   4
   4 Emelie Larsson              95 Mölndals AIK           13.75   7
   5 Johanna Edlund              95 Mölndals AIK           14.11   9
    Finalheat  heat: 2             0,2                       9/8
   1 Nathalie Fast Ekström       95 Mölndals AIK           12.96   2
   2 Matilda Svensson            95 Ullevi FK              13.38   5
   3 Nina Lundin                 95 Göteborgs KIK          13.62   6
   4 Hanna Engberg               94 Sävedalens AIK         13.88   8
   - Clara Henry                 94 Mölndals AIK        ej start   -
F15 Höjd                                                     9/8
   1 Hanna Engberg               94 Sävedalens AIK           153
   2 Sofia Busk Israelsson       95 Mölndals AIK             149
   3 Paulina Hermansson          95 Ullevi FK                145
   4 Sara Skogman                95 Göteborgs KIK            145
   5 Jenny Holm                  95 Mölndals AIK             145=
     Johanna Edlund              95 Mölndals AIK             145=
   7 Clara Henry                 94 Mölndals AIK             141
   8 Sofia Hildingsson           95 Lerum Friidrott          141

F15 Längd                                                    9/8
   1 Khaddi Sagnia               94 Ullevi FK               5,62   -0,3
   2 Lynn Johnson                94 Ullevi FK               5,47   0,1
   3 Amanda Fransson             94 Kongahälla AIK          4,89   -0,1
   4 Charlotte Alatalo           95 Mölndals AIK            4,80   1,0
   5 Eveliina Hiltunen           95 Ullevi FK               4,74   1,1
   6 Sabine Hofmann              95 Lerum Friidrott         4,64   0,4
   7 Hanna Engberg               94 Sävedalens AIK          4,62   0,1
   8 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott         4,58   -0,8
   9 Madeleine Imfeld            94 Kongahälla AIK          4,47   0,4
  10 Sofia Hildingsson           95 Lerum Friidrott         4,41   0,1
  11 Julia Forsberg              94 Lerum Friidrott         4,36   -0,3
  12 Emelie Larsson              95 Mölndals AIK            4,32   -0,5
  13 Malin Cederqvist            94 Göteborgs KIK           4,31   -0,6
  14 Linnea Stevander            95 Kongahälla AIK          4,13   0,1
  15 Josefine Rundlöf            95 Lerum Friidrott         3,40   0,4
F15 Kula                           3.0 kg                    9/8
   1 Lynn Johnson                94 Ullevi FK              11,23
   2 Maria Nilsson               95 Bokenäs IF             11,13
   3 Alessandra Wall             95 Ullevi FK               9,51
   4 Julia Forsberg              94 Lerum Friidrott         9,04
   5 Astrid Svensson             95 Ullevi FK               7,68
F15 Diskus                         0.6 kg                    9/8
   1 Sabine Hofmann              95 Lerum Friidrott        28,57
   2 Maria Nilsson               95 Bokenäs IF             26,79
   3 Andrea Ågren                95 Lerum Friidrott        24,47
   4 Sofia Hildingsson           95 Lerum Friidrott        19,23
   5 Therese  Johansson          95 Herrljunga SK          18,81
F15 Slägga                         3.0 kg                    9/8
   1 Angelica Wäli               94 Ullevi FK              36,05
   2 Therese  Johansson          95 Herrljunga SK          26,31
   3 Alessandra Wall             95 Ullevi FK              20,19
F13 80m
    Försök  heat: 1                0,2                       9/8
   1 Gabrielle Wehlander         96 Göteborgs KIK          11.33   q
   2 Kristin Olofsson-Hoffman    97 Lerum Friidrott        12.23
   3 Alice Lind                  97 Lerum Friidrott        12.25
   4 Fanny Leandersson           97 Majornas IK            12.32
   5 Amanda Nordlander           97 Lerum Friidrott        12.40
   6 Moa Augustsson              97 Mölndals AIK           12.47
    Försök  heat: 2                0,3                       9/8
   1 Jill Höstman                96 Lerum Friidrott        11.17 = q
     Emmie Johansson             97 Kongahälla AIK         11.17 = q
   3 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott        11.88   q
   4 Nellie Fransson             97 Lerum Friidrott        12.01
   5 Filippa Öljemark            97 Mölndals AIK           12.32
   6 Kim Enqvist                 96 Kongahälla AIK         12.35
    Försök  heat: 3                0,3                       9/8
   1 Nicole Andrsson             96 Kongahälla AIK         11.60   q
   2 Alice Stenlöf               96 Göteborgs KIK          11.85   q
   3 Sofia Bilén                 96 Lerum Friidrott        11.92
   4 Matilda Gustafsson          96 Ullevi FK              12.27
   5 Sofia Bylund                97 Lerum Friidrott        12.49
   6 Amanda Björk                97 Lerum Friidrott        12.76
    Final                          0,9                       9/8
   1 Gabrielle Wehlander         96 Göteborgs KIK          10.94
   2 Emmie Johansson             97 Kongahälla AIK         11.05
   3 Jill Höstman                96 Lerum Friidrott        11.05
   4 Nicole Andrsson             96 Kongahälla AIK         11.51
   5 Alice Stenlöf               96 Göteborgs KIK          11.77
   6 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott        11.82
F13 600m
    Final                                                    9/8
   1 Sara Christiansson          97 Trollhättans FIK     1:44.85
   2 Klara Mellqvist             97 Sävedalens AIK       1:47.45
   3 Matilda Andersson           96 Sävedalens AIK       1:48.68
   4 Gabrielle Wehlander         96 Göteborgs KIK        1:50.04
   5 Alice Stenlöf               96 Göteborgs KIK        1:59.00
   6 Mathilda Rydin              97 Sävedalens AIK       2:03.88
   7 Fanny Leandersson           97 Majornas IK          2:04.78
   - Linnea Ahlstedt             96 Lerum Friidrott         bröt
F13 Häck 60m                       76 cm
    Finalheat  heat: 1             0,7                       9/8
   1 Jill Höstman                96 Lerum Friidrott         9.98   1
   2 Sarah Nordin                97 Trollhättans FIK       10.53   2
   3 Clara Kullberg              97 Mölndals AIK           10.73   3
   4 Ellen Sjöstrand             96 Lerum Friidrott        11.11   4
   5 Klara Mellqvist             97 Sävedalens AIK         12.62   8
   - Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott         bröt   -
    Finalheat  heat: 2             0,7                       9/8
   1 Dagny Olofsson-Hoffman      97 Lerum Friidrott        11.29   5
   2 Fanny Sandberg              97 Mölndals AIK           11.85   6
   3 Matilda Gustafsson          96 Ullevi FK              11.99   7
   4 Dellie Carlson              97 Mölndals AIK           12.68   9
   5 Mathilda Rydin              97 Sävedalens AIK         13.29   10
   6 Fanny Leandersson           97 Majornas IK            14.25   11
F13 Höjd                                                     9/8
   1 Jill Höstman                96 Lerum Friidrott          150
   2 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott          142
   3 Fanny Sandberg              97 Mölndals AIK             142
   4 Ellen Sander                96 Lerum Friidrott          142
   5 Elin Svensson               97 Ullevi FK                134
   6 Dellie Carlson              97 Mölndals AIK             134
   7 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott          126
   8 Ida Augustsson              97 Mölndals AIK             117
   9 Mathilda Rydin              97 Sävedalens AIK           111
F13 Längd                          zon                       9/8
   1 Sarah Nordin                97 Trollhättans FIK        4,93   0,4
   2 Gabrielle Wehlander         96 Göteborgs KIK           4,68   -0,9
   3 Jill Höstman                96 Lerum Friidrott         4,61   1,6
   4 Emmie Johansson             97 Kongahälla AIK          4,49   1,2
   5 Fanny Sandberg              97 Mölndals AIK            4,48   0,0
   6 Ellen Sjöstrand             96 Lerum Friidrott         4,44   0,8
   7 Sofia Bilén                 96 Lerum Friidrott         4,43   -0,6
   8 Clara Kullberg              97 Mölndals AIK            4,36   0,0
   9 Klara Mellqvist             97 Sävedalens AIK          4,29   -0,2
  10 Ellen Sander                96 Lerum Friidrott         4,23   -0,6
  11 Kristin Olofsson-Hoffman    97 Lerum Friidrott         4,16   0,6
  12 Dagny Olofsson-Hoffman      97 Lerum Friidrott         4,03   0,2
  13 Julia Björk                 97 Lerum Friidrott         3,95   0,9
  14 Matilda Gustafsson          96 Ullevi FK               3,94   -0,2
  15 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott         3,90   -0,3
  16 Nicole Andrsson             96 Kongahälla AIK          3,82   -0,2
  17 Kim Enqvist                 96 Kongahälla AIK          3,81   0,2
  18 Elin Svensson               97 Ullevi FK               3,72   0,1
  19 Fanny Leandersson           97 Majornas IK             3,69   0,5
  20 Sofia Bylund                97 Lerum Friidrott         3,68   1,4
  21 Amanda Björk                97 Lerum Friidrott         3,65   0,1
                                                            3,58
  22 Amanda Nordlander           97 Lerum Friidrott         3,65   -0,4
                                                            3,51
                                                            3,47
  23 Olivia Bohlin               97 Mölndals AIK            3,65   -0,6
                                                            3,51
                                                               X
  24 Filippa Öljemark            97 Mölndals AIK            3,60   0,2
  25 Linn Hessler                96 Majornas IK             3,58   0,5
  26 Moa Augustsson              97 Mölndals AIK            3,52   0,3
                                                            3,51
  27 Hanna Carlsson              96 Kongahälla AIK          0,00   0,0
  28 Johanna Thuresson           97 Lerum Friidrott         3,48   -0,4
  29 Ellinore Ericsson           97 Lerum Friidrott         3,38   1,5
  30 Ida Augustsson              97 Mölndals AIK            3,37   -0,4
  31 Sara  Kuutti                96 Tingbergs AIS           3,13   1,0
F13 Kula                           2.0 kg                    9/8
   1 Sarah Nordin                97 Trollhättans FIK       10,70
   2 Linn Hessler                96 Majornas IK            10,48
   3 Sofia Bilén                 96 Lerum Friidrott         9,15
   4 Elin Svensson               97 Ullevi FK               8,91
   5 Linnea Ahlstedt             96 Lerum Friidrott         8,47
   6 Nellie Fransson             97 Lerum Friidrott         8,33
   7 Fanny Leandersson           97 Majornas IK             7,78
   8 Julia Björk                 97 Lerum Friidrott         6,67

F13 Diskus                         0.6 kg                    9/8
   1 Ellen Sjöstrand             96 Lerum Friidrott        27,38
   2 Linn Hessler                96 Majornas IK            22,56
   3 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott        21,37
   4 Sara  Kuutti                96 Tingbergs AIS          20,74
   5 Nellie Fransson             97 Lerum Friidrott        18,49
   6 Elin Svensson               97 Ullevi FK              15,67
   7 Ellinore Ericsson           97 Lerum Friidrott        11,68
   - Florian Plathe              96 Brattås CK             32,36   P13
F11 60m
    Försök  heat: 1                0,5                       9/8
   1 Beatrice Kämäräinen         98 Lerum Friidrott         9.34   q
   2 Linn Sander                 98 Lerum Friidrott         9.38   q
   3 Ellen Karnblad              98 Lerum Friidrott         9.70   q
   4 Linnéa Wehlander            99 Göteborgs KIK          10.38
   5 Johanna Forsman             98 Lerum Friidrott        11.00
    Försök  heat: 2                0,1                       9/8
   1 Josefin Persson             98 Sävedalens AIK          9.24   q
   2 Amanda Lindahl              98 Lerum Friidrott         9.34   q
   3 Madeleine Söderlund         99 Lerum Friidrott         9.62   q
   4 Lina Mickelat               98 KA 2 IF                 9.76
   5 Johanna Issazadhe           98 Lerum Friidrott        10.40
   6 Hanna Bondjers              98 Lerum Friidrott        10.62
    Final                          0,0                       9/8
   1 Josefin Persson             98 Sävedalens AIK          9.22
   2 Beatrice Kämäräinen         98 Lerum Friidrott         9.37
   3 Amanda Lindahl              98 Lerum Friidrott         9.39
   4 Linn Sander                 98 Lerum Friidrott         9.46
   5 Ellen Karnblad              98 Lerum Friidrott         9.60
   6 Madeleine Söderlund         99 Lerum Friidrott         9.67
F11 600m
    Final                                                    9/8
   1 Josefin Persson             98 Sävedalens AIK       1:58.45
   2 Emma  Kuutti                98 Tingbergs AIS        1:58.80
   3 Linn Sander                 98 Lerum Friidrott      2:00.17
   4 Beatrice Kämäräinen         98 Lerum Friidrott      2:03.24
   5 Madeleine Söderlund         99 Lerum Friidrott      2:06.59
   6 Amanda Lindahl              98 Lerum Friidrott      2:07.46
   7 Lina Mickelat               98 KA 2 IF              2:09.13
   8 Anna  Kuutti                99 Tingbergs AIS        2:20.27
F11 Höjd                                                     9/8
   1 Lina Mickelat               98 KA 2 IF                  131
   2 Beatrice Kämäräinen         98 Lerum Friidrott          126
   3 Linn Sander                 98 Lerum Friidrott          112
   4 Hanna Bondjers              98 Lerum Friidrott          108
F11 Längd                          zon                       9/8
   1 Lina Mickelat               98 KA 2 IF                 4,13   0,7
   2 Linn Sander                 98 Lerum Friidrott         3,98   0,8
   3 Ellen Karnblad              98 Lerum Friidrott         3,94   0,9
   4 Beatrice Kämäräinen         98 Lerum Friidrott         3,85   0,9
   5 Amanda Lindahl              98 Lerum Friidrott         3,67   0,6
   6 Madeleine Söderlund         99 Lerum Friidrott         3,65   0,8
   7 Emma  Kuutti                98 Tingbergs AIS           3,62   0,4
   8 Linnéa Wehlander            99 Göteborgs KIK           3,14   1,1
   9 Malin Liljeroth             00 Lerum Friidrott         3,13   0,6
  10 Johanna Issazadhe           98 Lerum Friidrott         3,09   0,5
  11 Hanna Bondjers              98 Lerum Friidrott         3,05   0,7
  12 Johanna Forsman             98 Lerum Friidrott         2,64   0,4
F11 Kula                           2.0 kg                    9/8
   1 Lina Mickelat               98 KA 2 IF                 8,73
   2 Josefin Persson             98 Sävedalens AIK          7,76
   3 Johanna Forsman             98 Lerum Friidrott         6,14
   4 Linnéa Wehlander            99 Göteborgs KIK           4,66
F11 Boll                           150g                      9/8
   1 Lina Mickelat               98 KA 2 IF                36,49
   2 Josefin Persson             98 Sävedalens AIK         24,84
   3 Amanda Lindahl              98 Lerum Friidrott        22,41
   4 Linnéa Wehlander            99 Göteborgs KIK          14,52