Resultat        Stonehill Games
Datum:          2006-08-20
Plats:          Stenkullen IP
Arrangör:       Lerum Friidrott    Tfn:     0302-222 82
Tävl.led:       Ove Jonsson        E-post:  kansli@lerumfriidrott.se
Väder:          Regnskurar, Sydlig vind ca 18 grader
M 60m
    Försök  heat: 1                -0,5                     20/8
   1 Dennis Carlsson             90 Alvesta FI              7.20   q
   2 Jonas Mårtensson            88 Villstads GoIF          7.22   q
   3 Jacob Wolfgang              81 Bagsvaerd AC DEN        7.24   q
   4 David Tegel                 87 Trollhättans SK         7.42
    Försök  heat: 2                -0,6                     20/8
   1 Fredrik Ottosson            84 Alvesta FI              7.21   q
   2 John Svensson               86 IF Kville               7.29   q
   3 JacobThor Christensen       77 Bagsvaerd AC DEN        7.31   q
   4 Lasse Skibsbye              83 Bagsvaerd AC DEN        7.75
    Final                          -0,8                     20/8
   1 Fredrik Ottosson            84 Alvesta FI              7.14
   2 Jonas Mårtensson            88 Villstads GoIF          7.15
   3 Dennis Carlsson             90 Alvesta FI              7.20
   4 Jacob Wolfgang              81 Bagsvaerd AC DEN        7.23
   5 John Svensson               86 IF Kville               7.29
   6 JacobThor Christensen       77 Bagsvaerd AC DEN        7.30
M 150m
    Finalheat  heat: 1             -1,0                     20/8
   1 Johan Engberg               81 IF Göta                15.87   1
   2 Christofer Sandin           79 Mölndals AIK           16.09   2
   3 Fredrik Ottosson            84 Alvesta FI             16.54   3
   4 Jonas Hilmersson            88 Ullevi FK              16.92   5
   5 David Tegel                 87 Trollhättans SK        17.43   7
     Jonas Mårtensson            88 Villstads GoIF      ej start   -
    Finalheat  heat: 2             -0,5                     20/8
   1 Jacob Wolfgang              81 Bagsvaerd AC DEN       16.72   4
   2 Carl Dahllöf                88 Ullevi FK              17.19   6
   3 John Svensson               86 IF Kville              17.44   8
   4 Peter Wigren                80 Ullevi FK              17.54   9
   5 Jonathan Moonen             88 Ullevi FK              18.07   10
   6 Mikael Kelottjärvi          88 Ullevi FK              19.07   11
M 300m
    Final                                                   20/8
   1 Peter Wigren                80 Ullevi FK              36.77
   2 Jonas Hilmersson            88 Ullevi FK              37.17
   3 Jonathan Moonen             88 Ullevi FK              37.68
   4 Mikael Kelottjärvi          88 Ullevi FK              41.36
     Marcus Uussalu              88 Mölndals AIK            bröt
     Carl Dahllöf                88 Ullevi FK           ej start
M 1000m
    Final                                                   20/8
   1 Oscar Sjölander                Majornas IK          2:39.70
   2 Viktor Kjellin              88 Mölndals AIK         2:39.99
   3 Joakim Johansson            88 Örgryte IS           2:40.21
   4 Johan Blomberg              87 Ullevi FK            2:50.61
   5 Stefan Johansson            80 IK Sisu              2:57.25
   6 John Hallberg               88 Ullevi FK            3:03.95
M Häck 110m                        107
    Final                          -0,9                     20/8
   1 Henrik Balkander            79 Lerum Friidrott        15.99
   2 Jonathan Carbe              90 Örgryte IS             16.99   P17 91cm
   3 Emil Marker                 80 Bagsvaerd AC DEN       17.40
   4 Oskar Andersson             88 Örgryte IS             20.52   P19 100cm
M Höjd                                                      20/8
   1 Oskar Andersson             88 Örgryte IS               169
M Stav Inga resultat
M Längd                                                     20/8
   1 Robert Bagge                82 Mölndals AIK            7,41   -0,2
   2 Hannes Palm                 87 KA 2 IF                 6,82   -0,2
M Kula                             7.26                     20/8
   1 Anders Axlid                66 Ullevi FK              15,58
   2 Mikael Johansson            89 IK Sisu                13,08
M Diskus                           2.0 kg                   20/8
   1 Linus Bernhult              75 Huddinge AIS           50,23
   2 Robert Melin                82 Bottnaryds IF          50,22
   3 Christian Ehrenborg         83 Mölndals AIK           49,59
   4 Axel Bernhult               71 Huddinge AIS           48,40
   5 Manuel Brändeborn              Råby-Rekarne FIF       47,70
   6 Philip Åman                 77 Ullevi FK              44,40
   7 Mikael Johansson            89 IK Sisu                39,40
   8 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              35,52
   - Lars Jarnefjord             88 Ullevi FK              43,52   1,75kg
M Slägga                           7.26
   1 Thomas Edvinsson            77 Alingsås IF            50,54
   2 Daniel Korthonen            76 IF Kville              50,10
   3 Stefan Holst                82 Bottnaryds IF          48,22
   4 Christan Herrmansson        80 IK Sisu                42,27
   5 Fredrik Hansson             76 IF Kville               9,86
M Spjut Inga resultat
P19 Slägga                         6.0 kg                   20/8
   1 Erik Almström               88 IFK Lidingö            43,91
   2 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              36,27
P17 60m
    Final                          -1,0                     20/8
   1 Daniel Norgren              90 IF Kville               7.31
   2 Simon Johansson             90 Ullevi FK               7.42
   3 Jonathan Asker              90 Örgryte IS              7.60
   4 Viktor Sundin do Rosario    90 Ullevi FK               7.66
P17 150m
    Final                          -0,5                     20/8
   1 Daniel Norgren              90 IF Kville              16.72
   2 Dennis Carlsson             90 Alvesta FI             16.97
   3 Simon Johansson             90 Ullevi FK              17.47
   4 Viktor Sundin do Rosario    90 Ullevi FK              18.03
   5 Michael Skalenius           90 Örgryte IS             18.79
P17 300m
    Final                                                   20/8
   1 Daniel Norgren              90 IF Kville              35.68
   2 Jonathan Carbe              90 Örgryte IS             37.72
   3 Andy Sharew                 90 Örgryte IS             39.35
   4 Michael Skalenius           90 Örgryte IS             41.14
   5 Hanna Nilsson               88 Ullevi FK              42.03   K 1:a
     Pontus Otterstedt           92 Ullevi FK           ej start
P17 800m
    Final                                                   20/8
   1 Mattias Berglund            90 Örgryte IS           2:04.94   P17 1:a
   2 Desmond Manu                92 IF Kville            2:08.68   P15 1:a
   3 Chrisoffer Ljungné          90 Ullevi FK            2:08.71   P17 2:a
   4 Bernhard Brundin            92 Sävedalens AIK       2:10.10   P15 2:a
   5 Emil Jansson Borssén        92 Hälle IF             2:12.08   P15 3:a
   6 Jakob Rockmyr               93 Lerum Friidrott      2:16.29   P15 4:a
   7 Magnus Larsson              90 Mölndals AIK         2:16.55   P17 3:a
   8 Oscar Andreasson            92 Sävedalens AIK       2:18.34   P15 5:a
   9 Björn Hammar                92 Sävedalens AIK       2:21.15   P15 6.a
  10 Oskar Simann                91 Majornas IK          2:22.04   P15 7:a
P17 Stav                                                    20/8
   1 Viktor Moen                 93 Ullevi FK                282
   2 Anders Andreasson           93 Mölndals AIK             252
   3 Johan Ehlinger              93 Mölndals AIK             252
   4 Alexander Bensryd           92 Lerum Friidrott          242
   5 Carl Ivarsson               96 Lerum Friidrott          182
   - Simon Gyllensten            92 Örgryte IS                 X
P17 Tresteg                                                 20/8
   1 Erik Olsson                 89 Örgryte IS             12,56   -1,4
   2 Michael Skalenius           90 Örgryte IS             12,24   -0,6
   3 Andy Sharew                 90 Örgryte IS             11,86   -0,7
   4 Sadeeh Mbye                 92 Örgryte IS             11,54   0,2
   - Kasper Hansen               81 Bagsvaerd AC DEN       13,43   -0,4
     Mattias Flander             88 Ullevi FK              13,40   -0,3
     Viktor Sundin do Rosario    90 Ullevi FK                  X
     Fredrik Nydahl              89 Ullevi FK                  X
P17 Slägga                         5.0 kg                   20/8
   - Johan Björnstad             90 Ullevi FK                  X
P17 Spjut                          700 g                    20/8
   1 Joachim Ivarsson            89 IF Udd                 67,10
   2 Joni Kaartinen              89 Bergsjöns Finska       56,98
   3 Mika Kyllönen               89 Bergsjöns Finska       54,35
   4 Eemu Ranta                  89 Bergsjöns Finska       46,05
P15 60m
    Försök  heat: 1                -2,1                     20/8
   1 Fredrik Nyhlén              91 Mölndals AIK            7.99   q
   2 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK               8.03   q
   3 Anton Hilmersson            92 Ullevi FK               8.42
   4 Tobias Nilsson              92 Alvesta FI              8.67
    Försök  heat: 2                -0,6                     20/8
   1 Pontus Otterstedt           92 Ullevi FK               7.63   q
   2 Robin Espinoza              92 Mölndals AIK            7.73   q
   3 David Sunnemar              91 Örgryte IS              7.83   q
   4 Filip Isaksson              91 Ullevi FK               8.09   q
    Final                          -1,4                     20/8
   1 Pontus Otterstedt           92 Ullevi FK               7.66
   2 Robin Espinoza              92 Mölndals AIK            7.69
   3 David Sunnemar              91 Örgryte IS              7.85
   4 Fredrik Nyhlén              91 Mölndals AIK            7.99
   5 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK               7.99
   6 Filip Isaksson              91 Ullevi FK               8.13
P15 200m
    Final                          -1,1                     20/8
   1 David Sunnemar              91 Örgryte IS             25.09
   2 Sebastian Nordström-Ärnbäc  91 Mölndals AIK           25.60
   3 Mattias Abulu               91 Ullevi FK              25.83
     Hampus Andersson            92 Ullevi FK           ej start
     Filip Isaksson              91 Ullevi FK           ej start
P15 Häck 100m                      84 cm
    Final                          -1,7                     20/8
   1 Anders Leifsson             92 Kungshamns IF          15.47
   2 Filip Isaksson              91 Ullevi FK              15.57
   3 Richard Fröjdendahl         91 Mölndals AIK           16.45
   4 Johan Larsson               92 Ullevi FK              16.61
   5 Tobias Nilsson              92 Alvesta FI             16.75
P15 Höjd                                                    20/8
   1 Linus Jaconelli             91 Alingsås IF              190
   2 Viktor Broo                 92 Sävedalens AIK           169
   3 Sebastian Nordström-Ärnbäc  91 Mölndals AIK             166
   4 Sadeeh Mbye                 92 Örgryte IS               159=
     Richard Fröjdendahl         91 Mölndals AIK             159=
   6 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK                159
   7 Anders Leifsson             92 Kungshamns IF            155
   8 Johan Larsson               92 Ullevi FK                155
P15 Längd                                                   20/8
   1 Pontus Otterstedt           92 Ullevi FK               6,27   -0,1
   2 Robin Espinoza              92 Mölndals AIK            6,02   -0,8
   3 Mattias Abulu               91 Ullevi FK               5,94   0,0
   4 Sadeeh Mbye                 92 Örgryte IS              5,36   -0,8
   5 Fredrik Nyhlén              91 Mölndals AIK            5,24   -0,7
P15 Kula                           4.0 kg                   20/8
   1 Alexander Messer            91 Alingsås IF            15,67
   2 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        14,77
   3 Anton Hilmersson            92 Ullevi FK               9,20
   4 Hampus Andersson            92 Ullevi FK               8,75
P15 Slägga                         4.0 kg                   20/8
   1 Rasmus Leo                  91 Alingsås IF            56,86
   2 Alexander Messer            91 Alingsås IF            51,36
   3 Richard Novén               91 Alingsås IF            46,01
   4 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        36,11
   5 Niklas Bardin               92 Kongahälla AIK         25,23
P15 Spjut                          600 g                    20/8
   1 Uula Ranta                  92 Bergsjöns Finska       27,75
P13 80m
    Final                          0,8                      20/8
   1 Felix Johnsson              93 Mölndals AIK           11.89
   2 Niklas Johansson Miglavs    93 Lerum Friidrott        12.55
   3 Rasmus Holm                 94 Lerum Friidrott        12.64
P13 200m
    Final                          -1,1                     20/8
   1 Gustav Rönnberg             95 Mölndals AIK           30.08   P11 1:a
   2 Alexander Bernhardsson      94 Kongahälla AIK         31.68   P13 1:a
   3 Jesper Borg                 93 Lerum Friidrott        33.00   P13 2:a
   4 Hjalmar Thunberg            95 Sävedalens AIK         33.98   P11 2:a
   5 Tobias Dahlgren             96 Lerum Friidrott        36.68   P11 3:a
P13 600m
    Final                                                   20/8
   1 Joha Rogestedt              93 Stenungsunds FI      1:36.38
   2 Jakob Leo                   93 Mölndals AIK         1:36.47
   3 Oskar Waldner               93 Sävedalens AIK       1:50.50
   4 Daniel Byman                93 Mölndals AIK         1:59.20
   5 Matz Larsson                94 Mölndals AIK         2:05.51
P13 Höjd                                                    20/8
   1 Erik Liberg                 93 Sävedalens AIK           146
   2 Jonathan Börnell            93 Lerum Friidrott          143
   3 Oskar Waldner               93 Sävedalens AIK           143
   4 Jesper Borg                 93 Lerum Friidrott          139
   5 Martin Astner               93 Ullevi FK                139
   - Daniel Byman                93 Mölndals AIK               X
P13 Längd                          zon                      20/8
   1 Jakob Rockmyr               93 Lerum Friidrott         4,82   0,5
   2 Oskar Waldner               93 Sävedalens AIK          4,42   1,5
   3 Johan Ehlinger              93 Mölndals AIK            4,05   0,9
   4 Rasmus Holm                 94 Lerum Friidrott         4,03   0,6
   5 Alexander Bernhardsson      94 Kongahälla AIK          3,92   1,0
   6 Niklas Johansson Miglavs    93 Lerum Friidrott         3,87   0,4
   7 Felix Johnsson              93 Mölndals AIK            3,77   1,1
   8 Linus Ahnbo                 93 Mölndals AIK            3,66   0,3
   9 Simon Frisk                 94 Mölndals AIK            3,16   1,3
P13 Kula                           3.0 kg                   20/8
   1 Jonathan Börnell            93 Lerum Friidrott         9,26
   2 David Borgvall              94 Mölndals AIK            8,49
   3 Rasmus Holm                 94 Lerum Friidrott         7,97
   4 Niklas Johansson Miglavs    93 Lerum Friidrott         7,15
   5 Simon Frisk                 94 Mölndals AIK            5,25
P13 Spjut                          400 g                    20/8
   1 Linus Uddh                  93 Mölndals AIK           35,59
   2 Albin Olsson                93 Kongahälla AIK         35,41
   3 Johan Ehlinger              93 Mölndals AIK           32,24
   4 Erik Liberg                 93 Sävedalens AIK         29,89
   5 Rasmus Holm                 94 Lerum Friidrott        28,21
   6 Carl Senorski               93 Örgryte IS             25,80
   7 Anders Andreasson           93 Mölndals AIK           24,02
   8 David Borgvall              94 Mölndals AIK           22,68
   9 Matz Larsson                94 Mölndals AIK           18,58
  10 Jesper Borg                 93 Lerum Friidrott        17,12
P11 60m
    Final                          -3,1                     20/8
   1 Kevin Fankel                95 Kongahälla AIK          9.35
   2 Gustaf Sparrevik            95 Lerum Friidrott         9.82
   3 Alexander Englund           95 Lerum Friidrott        10.18
   4 Jonathan Mellqvist          95 Mölndals AIK           10.21
   5 Tobias Dahlgren             96 Lerum Friidrott        10.65
P11 600m
    Final                                                   20/8
   1 Alexander Nilsson           95 Mölndals AIK         1:56.56
   2 Olof Simann                 95 Majornas IK          1:59.35
   3 Carl Ivarsson               96 Lerum Friidrott      2:00.93
   4 Hjalmar Thunberg            95 Sävedalens AIK       2:01.69
   5 Gustaf Sparrevik            95 Lerum Friidrott      2:11.44
   6 Tobias Dahlgren             96 Lerum Friidrott      2:23.26
P11 Höjd                                                    20/8
   1 Gustav Liberg               95 Sävedalens AIK           136
   2 Kevin Fankel                95 Kongahälla AIK           132
   3 Alexander Nilsson           95 Mölndals AIK             124
   4 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF          124
   5 Hjalmar Thunberg            95 Sävedalens AIK           120
   6 Adrian Eriksson             95 Mölndals AIK             120
   7 Jonatan Leo                 95 Mölndals AIK             105
   8 Andreas Söderlund           96 Lerum Friidrott          100
P11 Längd                          zon                      20/8
   1 Kevin Fankel                95 Kongahälla AIK          4,39   0,0
   2 Gustav Rönnberg             95 Mölndals AIK            4,30   0,9
   3 Olof Leifsson               95 Kungshamns IF           4,18   -1,2
   4 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF         3,82   -1,9
   5 Jonathan Mellqvist          95 Mölndals AIK            3,78   -0,3
   6 Carl Ivarsson               96 Lerum Friidrott         3,76   0,0
   7 Adrian Eriksson             95 Mölndals AIK            3,57   1,2
   8 Andreas Söderlund           96 Lerum Friidrott         3,47   -1,8
   9 Jonatan Leo                 95 Mölndals AIK            3,17   0,1
P11 Kula                           2.0 kg                   20/8
   1 Gustav Liberg               95 Sävedalens AIK          8,69
   2 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF         8,59
   3 Tobias Dahlgren             96 Lerum Friidrott         7,21
   4 Max Ringström               95 Mölndals AIK            7,07
P11 Spjut                          400 g                    20/8
   1 Esa Hiltunen                96 Bergsjöns Finska       29,49
   2 Jimi Kaartinen              96 Bergsjöns Finska       22,89
   3 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF        22,73
   4 Gustaf Sparrevik            95 Lerum Friidrott        18,45
   5 Gustav Liberg               95 Sävedalens AIK         18,34
   6 Kevin Fankel                95 Kongahälla AIK         17,33
   7 Carl Ivarsson               96 Lerum Friidrott        16,14
   8 Max Ringström               95 Mölndals AIK           12,00
   9 Andreas Söderlund           96 Lerum Friidrott        11,92
   - Tobias Dahlgren             96 Lerum Friidrott            X
K 60m
    Final                          -0,8                     20/8
   1 Annette Broselid            88 Kalmarsunds FK          8.21
   2 Lena Jansson                79 Göteborgs Kv IK         8.70
   3 Jenny Pellnor               88 Örgryte IS              8.83
     Karin Wennerbäck            88 Örgryte IS          ej start
K 150m
    Final                          -0,7                     20/8
   1 Theres Bohlén-Kinn          88 Ullevi FK              18.56
   2 Hanna Nilsson               88 Ullevi FK              19.73
   3 Lena Jansson                79 Göteborgs Kv IK        20.87
   4 Jenny Pellnor               88 Örgryte IS             21.38
     Karin Wennerbäck            88 Örgryte IS          ej start
K 5000m
    Final                                                   20/8
   1 Victoria Hansson            88 Lerum Friidrott     18:21.71   K
   2 Karin Schön                 62 IF Kville           18:38.51   K
   3 Emma Rutgersson             93 Lerum Friidrott     20:15.26   K
     Jonny Johansson             78 Mölndals AIK            bröt   M
K Stav                                                      20/8
   1 Martina Wahnström           87 Ullevi FK                357
   2 Sara Klevell                88 Göteborgs Kv IK          317
   3 Karin Sindsjö               87 IF Göta                  302
   4 Louise Staffas              90 Ullevi FK                292
   - Malin Dahlström             89 Göteborgs Kv IK            X
     Fanny Berglund              88 Göteborgs Kv IK            X
K Tresteg                                                   20/8
   1 Maria Augutis               90 Ullevi FK              11,74   -0,4
   2 Caroline Hellgren           89 IF Kville              11,15   -0,6
   3 Minna Kesti                 92 Ullevi FK              10,32   -1,0
   4 Louise Thudén               91 Motala AIF              9,84   -0,5
   - Kristin Augutis             88 Ullevi FK                  X
K Kula                             4.0 kg                   20/8
   1 Linda Nestorsson            75 Ullevi FK              15,07
                                                           14,77
   2 Linda-Marie Mårtensson      71 Hässelby SK            15,07
                                                           14,55
   3 Catarina Andersson          77 Hässelby SK            14,63
                                                           14,57
   4 Martina Baldacchino            Fredrikstad NOR        10,94
                                                           10,51
K Diskus                           1.0 kg                   20/8
   1 Veronica Karlsson           80 Ullevi FK              43,31
K Slägga                           4.0 kg                   20/8
   1 Rebecka Kvist               83 Alvesta FI             56,56
   2 Adalheidur Vigfusdottir     82 Örgryte IS             42,41
   3 Rebecka Karlsson            79 Alvesta FI             39,92
   4 Martina Baldacchino            Fredrikstad NOR        39,44
   5 Jennie Glarbjerg            90 Ullevi FK              36,33
   6 Ida Nyassi                  90 Göteborgs Kv IK        35,36
   7 Emma Lundqvist              89 Alvesta FI             35,24
   8 Lisa Haag                   92 Ullevi FK              29,45
   9 Michaela Baldacchino           Fredrikstad NOR        25,72
  10 Madeleine Olsson            90 Ullevi FK              24,84
F17 60m
    Final                          -2,0                     20/8
   1 Linnea Rodås                90 Ullevi FK               8.34
   2 Karin Moen                  89 Ullevi FK               8.37
   3 Emelie Sjödahl              90 Motala AIF              8.62
   4 Madeleine Olsson            90 Ullevi FK               9.01
F17 150m
    Final                          -1,0                     20/8
   1 Linda Luts                  89 Ullevi FK              19.27
   2 Linnea Söderström           91 Ullevi FK              19.51
   3 Linnea Svensson             89 Lerum Friidrott        20.91
F17 800m
    Final                                                   20/8
   1 Amanda Brundin              90 Sävedalens AIK       2:18.74   F17
   2 Elin Borglund               91 Ullevi FK            2:21.64   F15
   3 Maria Borglund              91 Ullevi FK            2:27.46   F15
   4 Frida Lilja                 92 Sävedalens AIK       2:30.55   F15
   5 Malvina Erlandsson          92 Ullevi FK            2:35.00   F15
   6 Jenny Axelsson              92 Sävedalens AIK       2:36.52   F15
   7 Emma Dahl                   91 Ullevi FK            2:37.32   F15
   8 Malin Börjesson             90 Stenungsunds FI      2:37.79   F17
   9 Sofia Thorstensson          92 Lerum Friidrott      2:38.91   F15
  10 Sofia Rohdin                92 Ullevi FK            2:39.23   F15
  11 Emelie Felling              92 Göteborgs Kv IK      2:46.86   F15
  12 Linnea Baksås-Martinsson    92 Ullevi FK            2:48.99   F15
F17 Häck 100m                      76 cm
    Final                          -0,9                     20/8
   1 Caroline Tegel              90 Trollhättans SK        15.43
   2 Josefin Svensson            89 Hjortens SK            15.54
   3 Emelie Sjödahl              90 Motala AIF             17.13
   4 Louise Broo                 90 Sävedalens AIK         21.82
F17 Höjd                                                    20/8
   1 Josefin Svensson            89 Hjortens SK              155
   2 Helena Abrahamsson          91 Stenungsunds FI          151
F17 Längd                                                   20/8
   1 Malin Dahlström             89 Göteborgs Kv IK         5,31   -1,4
   2 Josefin Svensson            89 Hjortens SK             5,16   -2,0
   3 Karin Larsson               90 Ullevi FK               5,06   -1,5
   4 Linda Luts                  89 Ullevi FK               5,01   -1,7
   5 Linnea Rodås                90 Ullevi FK               4,89   -1,3
   6 Alexandra Axell             89 Lerum Friidrott         4,65   -1,2
   7 Louise Staffas              90 Ullevi FK               4,61   -1,6
   8 Emelie Sjödahl              90 Motala AIF              4,55   -1,6
   9 Madeleine Olsson            90 Ullevi FK               4,49   -2,9
  10 Louise Broo                 90 Sävedalens AIK          3,90   -1,0
  11 Sofia Jeryd                 90 Lerum Friidrott         3,78   -2,0
F17 Kula                           3.0 kg                   20/8
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            14,09
   2 Josefin Svensson            89 Hjortens SK            11,70
   3 Emelie Sjödahl              90 Motala AIF             10,48
F17 Diskus                         1.0 kg                   20/8
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            35,58
   2 Alexandra Axell             89 Lerum Friidrott        34,16
   3 Cecilia Persson             90 Lerum Friidrott        19,26
   4 Sofia Jeryd                 90 Lerum Friidrott        16,16
   - Niklas Bardin               92 Kongahälla AIK         30,11   P15 ut
F15 60m
    Försök  heat: 1                -2,1                     20/8
   1 Nathalie Nagy               92 Mölndals AIK            8.29   q
   2 Hanna Mattisson             92 IFK Göteborg            8.39   q
   3 Jonna Jansson               91 Motala AIF              8.56   q
   4 Linnea Wittenstam           91 Ullevi FK               8.64   q
   5 Hanna Börjesson             91 Sävedalens AIK          9.16
    Försök  heat: 2                -2,3                     20/8
   1 Amanda Fredlund             92 Sävedalens AIK          8.76
   2 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK            8.76
   3 Malin Perkhed               92 Ullevi FK               8.81
   4 Patricia Himaj              92 Göteborgs Kv IK         9.02
   5 Tilda Svirins               91 Lerum Friidrott         9.21
     Sandra Johansson            91 Ullevi FK           ej start
    Försök  heat: 3                0,3                      20/8
   1 Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv IK         8.56   q
   2 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott         8.59   q
   3 Josefin Thompson            92 Göteborgs Kv IK         8.87
   4 Sandra Perkhed              92 Ullevi FK               8.95
   5 Malin Åhvall-Johansson      92 IFK Göteborg            9.02
   6 Emilia Fischer              92 Mölndals AIK            9.52
    Final                          -0,6                     20/8
   1 Hanna Mattisson             92 IFK Göteborg            8.29
   2 Nathalie Nagy               92 Mölndals AIK            8.30
   3 Jonna Jansson               91 Motala AIF              8.53
   4 Linnea Wittenstam           91 Ullevi FK               8.53
   5 Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv IK         8.60
   6 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott         8.73
F15 200m
    Finalheat  heat: 1             0,0                      20/8
   1 Ekanem Etim                 92 Ullevi FK              27.87   1
   2 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK           27.90   2
   3 Linnea Kullberg             92 Ullevi FK              28.71   3
   4 Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv IK        29.84   7
   5 Maria Olsson                92 Mölndals AIK           30.38   10
    Finalheat  heat: 2             -0,7                     20/8
   1 Jonna Jansson               91 Motala AIF             29.19   4
   2 Malvina Erlandsson          92 Ullevi FK              29.49   5
   3 Clara Morberg               92 Ullevi FK              29.63   6
   4 Louise Thudén               91 Motala AIF             30.26   9
   5 Linn Martin                 92 Mölndals AIK           30.46   11
    Finalheat  heat: 3             -0,9                     20/8
   1 Isabelle Easterling         92 Ullevi FK              30.18   8
   2 Matilda Hultman             91 Lerum Friidrott        30.65   12
   3 Caroline Korsberg           92 Ullevi FK              31.29   13
   4 Emma Arvidsson              91 Motala AIF             31.31   14
F15 Häck 80m                       76 cm
    Finalheat  heat: 1             -0,5                     20/8
   1 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott        12.53   1
   2 Minna Kesti                 92 Ullevi FK              13.06   2
   3 Patricia Himaj              92 Göteborgs Kv IK        13.87   3
   4 Linn Martin                 92 Mölndals AIK           13.90   4
   5 Jenny Axelsson              92 Sävedalens AIK         14.86   7
     Madeleine Rodås             92 Ullevi FK           ej start   -
    Finalheat  heat: 2             -2,7                     20/8
   1 Linnea Wittenstam           91 Ullevi FK              14.03   5
   2 Clara Morberg               92 Ullevi FK              14.29   6
     Frida Kristiansson          91 IK Orient               bröt   -
     Hannah Racklin              92 Lerum Friidrott         bröt   -
     Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv IK     ej start   -
F15 Höjd                                                    20/8
   1 Carolin Lindgren            92 Brattås CK               155
   2 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott          152
   3 Amanda Klöv                 92 Ullevi FK                152
   4 Karin Bengtsson             92 Mölndals AIK             148
   5 Linda Pewik                 91 Mölndals AIK             144
   6 Malin Åhvall-Johansson      92 IFK Göteborg             144
   7 Sanna Thorstensson          92 Lerum Friidrott          140
   8 Tilda Svirins               91 Lerum Friidrott          140
   9 Emelie Felling              92 Göteborgs Kv IK          135
F15 Längd                                                   20/8
   1 Ekanem Etim                 92 Ullevi FK               5,39   1,5
   2 Malin Åhvall-Johansson      92 IFK Göteborg            4,89   0,1
   3 Lisa Stenström              91 Mölndals AIK            4,88   0,2
   4 Nathalie Nagy               92 Mölndals AIK            4,81   0,6
   5 Amanda Fredlund             92 Sävedalens AIK          4,61   0,4
   6 Linnea Kullberg             92 Ullevi FK               4,58   0,4
   7 Hanna Börjesson             91 Sävedalens AIK          4,46   0,3
   8 Jonna Jansson               91 Motala AIF              4,38   0,5
   9 Sandra Perkhed              92 Ullevi FK               4,26   0,1
                                                            4,10
  10 Josefin Thompson            92 Göteborgs Kv IK         4,26   0,4
                                                            4,07
  11 Amanda Klöv                 92 Ullevi FK               4,22   0,5
  12 Hannah Racklin              92 Lerum Friidrott         4,18   0,6
  13 Frida Kristiansson          91 IK Orient               4,17   1,1
                                                            4,14
  14 Josefine Nilsson            91 IFK Göteborg            4,17   0,6
                                                            0,00
  15 Malin Perkhed               92 Ullevi FK               4,07   1,0
  16 Hilda Friberg-Jonsson       92 Mölndals AIK            4,03   1,3
  17 Tilda Svirins               91 Lerum Friidrott         3,92   0,2
  18 Sanna Thorstensson          92 Lerum Friidrott         3,88   0,6
  19 Emilia Fischer              92 Mölndals AIK            3,80   0,5
   - Isabelle Easterling         92 Ullevi FK                  X
F15 Kula                           3.0 kg                   20/8
   1 Martina Baldacchino            Fredrikstad NOR        12,58
   2 Johanna Larsson             92 Filipstads IF          11,34
   3 Patricia Himaj              92 Göteborgs Kv IK        11,05
   4 Lisa Haag                   92 Ullevi FK              10,00
   5 Emelie Larsson              91 Ullevi FK               8,01
   6 Bina Merzaai                92 Ullevi FK               7,93
                                                            7,69
   7 Sandra Johansson            91 Ullevi FK               7,93
                                                            7,70
F15 Diskus                         0.6 kg                   20/8
   1 Lisa Haag                   92 Ullevi FK              32,72
   2 Johanna Larsson             92 Filipstads IF          31,77
   3 Emma Arvidsson              91 Motala AIF             30,41
   4 Emelie Larsson              91 Ullevi FK              29,62
   5 Patricia Himaj              92 Göteborgs Kv IK        28,55
   6 Bina Merzaai                92 Ullevi FK              27,31
   7 Sandra Johansson            91 Ullevi FK              26,10
F13 80m
    Försök  heat: 1                -1,1                     20/8
   1 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           11.03   q
   2 Beatrice Reimertz           93 Stenungsunds FI        11.53
   3 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott        11.89
   4 Matilda Kjellin             93 Mölndals AIK           12.47
    Försök  heat: 2                -2,5                     20/8
   1 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv IK        11.17   q
   2 Jessica Floback             93 Ullevi FK              11.48   q
   3 Johanna Gellerman           94 Lerum Friidrott        11.90
   4 Fanny Hammastrand           94 Lerum Friidrott        11.92
   5 Clara von Corswandt         93 Mölndals AIK           12.02
    Försök  heat: 3                1,1                      20/8
   1 Sandra Bärkroth             93 Mölndals AIK           11.46   q
   2 Evelina Karlsson            93 Mölndals AIK           11.60
   3 Charlotta Andersson         93 Kongahälla AIK         11.77
   4 Frida Felldin               93 Mölndals AIK           11.87
   5 Klara Sundberg              94 Lerum Friidrott        12.98
    Försök  heat: 4                0,6                      20/8
   1 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        10.92   q
   2 Lisa Engström               94 Lerum Friidrott        11.50   q
   3 Josefine Tempsch            94 Lerum Friidrott        11.85
   4 Vendela von Corswandt       93 Mölndals AIK           12.08
   5 Carolina Whäli-A            93 Kongahälla AIK         12.52
    Final                          -0,5                     20/8
   1 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           10.76
   2 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        10.83
   3 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv IK        11.14
   4 Jessica Floback             93 Ullevi FK              11.23
   5 Sandra Bärkroth             93 Mölndals AIK           11.55
   6 Lisa Engström               94 Lerum Friidrott        11.56
F13 200m
    Finalheat  heat: 1             -0,4                     20/8
   1 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           27.81   1
   2 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        28.06   2
   3 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv IK        28.18   3
   4 Lisa Engström               94 Lerum Friidrott        30.00   4
   5 Clara von Corswandt         93 Mölndals AIK           30.06   5
    Finalheat  heat: 2             -0,8                     20/8
   1 Stina Svensson              93 Lerum Friidrott        30.17   6
   2 Eleonore Montler            93 Lerum Friidrott        31.39   7
   3 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott        32.03   8
   4 Josefine Tempsch            94 Lerum Friidrott        32.05   9
    Finalheat  heat: 3             -0,4                     20/8
   1 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott        32.80   10
   2 Carolina Whäli-A            93 Kongahälla AIK         34.71   11
   3 Klara Sundberg              94 Lerum Friidrott        35.51   12
     Julia Franzen               94 Göteborgs Kv IK     ej start   -
F13 600m
    Final                                                   20/8
   1 Stina Svensson              93 Lerum Friidrott      1:45.76
   2 Gabriella Andersson         93 Motala AIF           1:46.38
   3 Vendela von Corswandt       93 Mölndals AIK         1:51.93
   4 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott      1:56.03
   5 Ida Holm                    93 Lerum Friidrott      1:56.28
   6 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg         2:05.28   F11 1:a
   7 Evelina Hiltunen               Bergsjöns Finska     2:05.59   F11 2:a
     Margareta Bånnsgård         94 Mölndals AIK        ej start
     Amanda Hallersjö            94 Mölndals AIK        ej start
F13 Häck 60m                       76 cm
    Finalheat  heat: 1             -1,2                     20/8
   1 Hanna Jängnemyr             93 Göteborgs Kv IK         9.91   1
   2 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           10.12   2
   3 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott        10.17   3
   4 Sandra Bärkroth             93 Mölndals AIK           10.34   4
   5 Mikaela Andersen            93 Mölndals AIK           10.54   5
    Finalheat  heat: 2             -0,5                     20/8
   1 Frida Löfvenborg            93 Mölndals AIK           10.77   6
   2 Frida Felldin               93 Mölndals AIK           11.39   8
   3 Julia Franzen               94 Göteborgs Kv IK        12.09   10
     Clara von Corswandt         93 Mölndals AIK            bröt   -
    Finalheat  heat: 3             -0,6                     20/8
   1 Eleonore Montler            93 Lerum Friidrott        11.35   7
   2 Liv Thoren                  94 Göteborgs Kv IK        11.64   9
   3 Maria Larsson               93 Mölndals AIK           12.37   11
   4 Linnéa Edsand               93 Sävedalens AIK         12.79   12
F13 Höjd                                                    20/8
   1 Beatrice Reimertz           93 Stenungsunds FI          154
   2 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott          143
   3 Josefine Tempsch            94 Lerum Friidrott          140
   4 Frida Löfvenborg            93 Mölndals AIK             136
   5 Julia Franzen               94 Göteborgs Kv IK          136
   6 Charlotta Andersson         93 Kongahälla AIK           136
   7 Fanny Hammastrand           94 Lerum Friidrott          131
   8 Vendela von Corswandt       93 Mölndals AIK             127
   9 Johanna Gellerman           94 Lerum Friidrott          127=
     Clara Henry                 94 Mölndals AIK             127=
  11 Elinor Sandborg             93 Motala AIF               127
  12 Sigrid Thunberg             93 Sävedalens AIK           127
  13 Michaela Baldacchino           Fredrikstad NOR          122
  14 Linnéa Edsand               93 Sävedalens AIK           122
F13 Längd                          zon                      20/8
   1 Matilda Holm                93 Lerum Friidrott         5,09   -0,3
   2 Hanna Jängnemyr             93 Göteborgs Kv IK         4,86   -0,4
   3 Jessica Floback             93 Ullevi FK               4,78   -0,6
   4 Mikaela Andersen            93 Mölndals AIK            4,46   -0,7
   5 Stina Svensson              93 Lerum Friidrott         4,42   -0,3
   6 Fanny Hammastrand           94 Lerum Friidrott         4,40   -0,5
   7 Amanda Hallersjö            94 Mölndals AIK            4,38   -0,3
   8 Liv Thoren                  94 Göteborgs Kv IK         4,24   -0,3
   9 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott         4,12   -0,2
  10 Klara Stirner               93 Mölndals AIK            4,11   0,3
  11 Evelina Karlsson            93 Mölndals AIK            4,06   -0,4
  12 Charlotta Andersson         93 Kongahälla AIK          4,05   -0,5
  13 Eleonore Montler            93 Lerum Friidrott         4,01   -1,0
  14 Johanna Gellerman           94 Lerum Friidrott         3,97   -0,3
  15 Carolina Whäli-A            93 Kongahälla AIK          3,94   -1,0
  16 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott         3,86   -0,5
  17 Matilda Kjellin             93 Mölndals AIK            3,72   -1,1
  18 Malin Agerforz              93 Mölndals AIK            3,70   -0,6
  19 Clara Henry                 94 Mölndals AIK            3,39   -0,5
  20 Emma Gatzwiller             93 Mölndals AIK            3,38   -0,3
  21 Julia Forsberg              94 Lerum Friidrott         3,21   -1,2
F13 Kula                           2.0 kg                   20/8
   1 Michaela Baldacchino           Fredrikstad NOR        11,18
   2 Vendela Strömbeck           93 Motala AIF             10,92
   3 Sandra Bärkroth             93 Mölndals AIK           10,89
   4 Elinor Sandborg             93 Motala AIF             10,28
   5 Josefine Tempsch            94 Lerum Friidrott         9,92
   6 Maria Larsson               93 Mölndals AIK            9,47
   7 Fanny Hammastrand           94 Lerum Friidrott         8,30
   8 Maja Svensson               94 Lerum Friidrott         6,63
   9 Klara Sundberg              94 Lerum Friidrott         6,25
  10 Jennifer Jeryd              93 Lerum Friidrott         5,78
F13 Diskus                         0.6 kg                   20/8
   1 Michaela Baldacchino           Fredrikstad NOR        28,29
   2 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott        27,75
   3 Vendela Strömbeck           93 Motala AIF             27,12
   4 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        21,93
   5 Linnéa Edsand               93 Sävedalens AIK         20,10
   6 Jennifer Jeryd              93 Lerum Friidrott        11,83
F11 60m
    Försök  heat: 1                -2,2                     20/8
   1 Malin Kvist                 95 Mölndals AIK            9.81   q
   2 Robyn Melin-Godor           95 Mölndals AIK            9.81   q
   3 Alma Calmstierna            95 Lerum Friidrott         9.91   q
   4 Sabine Hofmann              95 Lerum Friidrott         9.93
   5 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg           10.05
   6 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott        10.59
    Försök  heat: 2                -0,5                     20/8
   1 Josefin Larsson             95 Kongahälla AIK          9.52   q
   2 Hanna Bengtsson             96 Sävedalens AIK          9.74   q
   3 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott         9.86   q
   4 Sofia Gustafsson            95 Mölndals AIK           10.15
   5 Lisa Martin                 95 Mölndals AIK           10.15
   6 Ellen Eliasson              95 Lerum Friidrott        10.32
    Final                          -0,7                     20/8
   1 Josefin Larsson             95 Kongahälla AIK          9.59
   2 Robyn Melin-Godor           95 Mölndals AIK            9.76
   3 Hanna Bengtsson             96 Sävedalens AIK          9.87
   4 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott         9.92
   5 Alma Calmstierna            95 Lerum Friidrott         9.93
   6 Malin Kvist                 95 Mölndals AIK            9.94
F11 200m
    Finalheat  heat: 1             -1,1                     20/8
   1 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg           33.64   2
   2 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott        34.44   4
   3 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott        37.50   7
   4 Madelaine Johansson         95 Mölndals AIK           41.89   8
    Finalheat  heat: 2             -0,4                     20/8
   1 Nathalie Fast-Ekström       95 Mölndals AIK           31.46   1
   2 Emelie Larsson              95 Mölndals AIK           33.78   3
   3 Amy Alexandersson           95 Mölndals AIK           35.39   5
   4 Jasmine Borg                95 Lerum Friidrott        35.58   6
F11 Höjd                                                    20/8
   1 Sabine Hofmann              95 Lerum Friidrott          130
   2 Josefin Larsson             95 Kongahälla AIK           130
   3 Ellen Eliasson              95 Lerum Friidrott          124
   4 Nathalie Fast-Ekström       95 Mölndals AIK             121
   5 Jasmine Borg                95 Lerum Friidrott          117
   6 Jessica Strömbeck           96 Motala AIF               117
   7 Alma Calmstierna            95 Lerum Friidrott          112
   8 Sofia Gustafsson            95 Mölndals AIK             112
   9 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott          106
   - Linnea Calmstierna          95 Lerum Friidrott
F11 Längd                          zon                      20/8
   1 Emelie Larsson              95 Mölndals AIK            3,95   1,7
   2 Josefin Larsson             95 Kongahälla AIK          3,93   2,0
   3 Robyn Melin-Godor           95 Mölndals AIK            3,84   3,5
                                                            3,81   1,4
   4 Sabine Hofmann              95 Lerum Friidrott         3,79   1,2
                                                            3,79
   5 Evelina Hiltunen               Bergsjöns Finska        3,79   0,8
                                                            3,62
   6 Alma Calmstierna            95 Lerum Friidrott         3,71   1,7
   7 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg            3,61   0,1
   8 Malin Kvist                 95 Mölndals AIK            3,58   1,7
   9 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott         3,56   1,5
  10 Ellen Eliasson              95 Lerum Friidrott         3,44   1,5
  11 Linnea Calmstierna          95 Lerum Friidrott         3,38   2,6
                                                            3,28   1,1
  12 Hanna Bengtsson             96 Sävedalens AIK          3,37   1,8
  13 Lisa Martin                 95 Mölndals AIK            3,33   1,1
  14 Jasmine Borg                95 Lerum Friidrott         3,26   1,2
  15 Hanna Jones                 95 Mölndals AIK            3,24   0,5
  16 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott         2,91   1,4
  17 Madelaine Johansson         95 Mölndals AIK            2,83   1,6
F11 Kula                           2.0 kg                   20/8
   1 Jessica Strömbeck           96 Motala AIF              7,48
   2 Sofia Hildingsson           95 Lerum Friidrott         7,15
   3 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg            5,53
   4 Hanna Jones                 95 Mölndals AIK            5,26
   5 Linnea Calmstierna          95 Lerum Friidrott         5,10
   6 Sigrid Forsberg             96 Lerum Friidrott         4,89
F11 Diskus                         0.6 kg                   20/8
   1 Jessica Strömbeck           96 Motala AIF             16,61
   2 Alma Calmstierna            95 Lerum Friidrott        12,42
   3 Linnea Calmstierna          95 Lerum Friidrott        11,48