Resultat Stonehill Games (preliminära)
Datum:          2005-08-07
Plats:          Stenkullens IP
Arrangör:       Lerum Friidrott    Tfn:       0302-222 82
Tävl.led:       Ove Jonsson        E-post:    kansli@lerumfriidrott.se
Väder:

Korrigeringar
8/8: P15 800m komplettering, F13 kula rättning, K tresteg rättning
9/8: P13 600m komplettering, F17 100m komplettering
M 60m
    Försök  heat: 1                0,0                       7/8
   1 Jonatan Falk                86 Lerum Friidrott         7.39   q
   2 Christos Kakazoukis         79 IF Kville               7.40   q
   3 Amadeus Rosberg             85 IFK Halmstad            7.49   q
   4 David Vickhoff              87 Ullevi FK               7.56   q     7,551

    Försök  heat: 2                0,2                       7/8
   1 Santos Rodrigues            85 Alingsås IF             7.23   q
   2 Erik André                  87 Sävedalens AIK          7.27   q
   3 Robert Fabian               72 Herrljunga SK           7.56   7,552
   4 Tobias Ljungberg            87 Ullevi FK               7.70

    Final                          1,2                       7/8
   1 Erik André                  87 Sävedalens AIK          7.17
   2 Santos Rodrigues            85 Alingsås IF             7.26
   3 Christos Kakazoukis         79 IF Kville               7.38
   4 Amadeus Rosberg             85 IFK Halmstad            7.40
   - Jonatan Falk                86 Lerum Friidrott     ej start
     David Vickhoff              87 Ullevi FK           ej start

M 150m
    Finalheat  heat: 1             -0,3                      7/8
   1 Christoffer Sandin          79 Mölndals AIK           15.85   1
   2 Einar Aschim Aasen             IF Hellas NOR          16.31   2
   3 Peter Wigren                80 Ullevi FK              17.23   6
   4 Christos Kakazoukis         79 IF Kville              17.36   7
   5 Sandro Karlsfred            86 Ullevi FK              17.36   8

    Finalheat  heat: 2             0,1                       7/8
   1 Peter Johansson             81 Ullevi FK              16.84   3
   2 Per-Joan Lorentzon          74 IK Orient              17.14   4
   3 Tobias Ljungberg            87 Ullevi FK              18.35   12

    Finalheat  heat: 3             0,3                       7/8
   1 Christopher Svensson        85 IFK Helsingborg        17.20   5
   2 Amadeus Rosberg             85 IFK Halmstad           17.61   9
   3 Fabian Willskytt               IF Kville              17.74   10
   4 David Vickhoff              87 Ullevi FK              18.01   11

M 300m
    Finalheat  heat: 1                                       7/8
   1 Anders Andersson            76 IK Orient              36.15   2
   2 Fredrik Haraldsson          87 Kongahälla AIK         38.40   5
     Joakim Hjelm                88 IK Orient           ej start
     Einar Aschim Aasen             IF Hellas NOR       ej start

    Finalheat  heat: 2                                       7/8
   1 Christopher Svensson        85 IFK Helsingborg        35.81   1
   2 Peter Wigren                80 Ullevi FK              36.71   3
   3 Sandro Karlsfred            86 Ullevi FK              37.36   4
   4 Shahin Farrokhi             91 Stenungsunds FI        40.22   6

M 1609m
    Final                                                    7/8
   1 Viktor Kjellin              88 Mölndals AIK         5:02.40
   2 Nina Andersson              85 IFK Helsingborg      5:09.91   K 1:a
   3 Nicklas Holmberg            91 Lerum Friidrott      5:24.41   M 2:a
   4 Cecilia Horak               90 Sävedalens AIK       5:32.07   K 2:a
   5 Daniel Munther              88 Lerum Friidrott      5:53.23   M 3:a

M + K 5000m
    Final
   1 Anders Sundholm             77 Mölndals AIK        15:18.05
   2 Jörgen Ekdahl               86 Lerum Friidrott     16:29.33
   3 Martin Stenson              76 IF Rigor            17:15.01
   4 Andrea Lundberg             90 Lerum Friidrott     18:04.87   K 1:a
   5 Fernando Riquelme           54 Majornas IK         18:55.96   M 4:a
   6 Emma Rutgersson             93 Lerum Friidrott     21:02.13   K 2:a
     Fredrik Johansson           85 Ullevi FK               bröt   8:51.47
     Mohammed Bashir             87 Ullevi FK               bröt   8:54.42
     Mattias Borg                85 Ullevi FK               bröt   9:00.86
     Rikard Alexandersson        87 Ullevi FK               bröt   9:01.26
     Simon Teklu                 88 Ullevi FK               bröt   9:50.01
     Christoffer Thorson         84 Ullevi FK               bröt
     Daniel Munther              88 Lerum Friidrott         bröt

M Höjd
   1 Oscar Karlsson              83 Alingsås IF              204
   2 Mattias Grundberg           75 Ullevi FK                195

M Längd
   1 Anton Andersson             81 Örgryte IS              7,21   0,0
   2 Jonatan Falk                86 Lerum Friidrott         6,99   -0,2
   3 Andreas Block               73 Ullevi FK               6,72   0,4
   4 William Svärd               89 Ullevi FK               6,65   0,1
   5 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK               5,96   0,7
   - Sofie Andersson                IF Kville               5,78   0,6     K

M Kula                             7.26
   1 Magnus Lohse                84 Mölndals AIK           18,55
   2 Philip Åman                 77 Ullevi FK              14,96
   3 Christer Björkander         83 Lerum Friidrott        14,24
   4 Jonas Lohse                 87 Mölndals AIK           12,90

M Diskus                           2.0 kg
   1 Philip Åman                 77 Ullevi FK              50,69
   2 Christian Ehrenborg            Mölndals AIK           47,72
   3 Jonas Lohse                 87 Mölndals AIK           26,27
   - Christer Björkander         83 Lerum Friidrott            X
     Magnus Lohse                84 Mölndals AIK               X

M Slägga                           7.26
   1 Anders Halvorsen            69 Norna Salhus NOR       58,18
   2 Björnar Halvorsen           73 Norna Salhus NOR       56,88
   3 Daniel Korhonen             76 IF Kville              45,82
   4 Stefan Holst                82 Bottnaryds IF          45,48
   5 Christer Björkander         83 Lerum Friidrott        43,99
   6 Stein Fossen                   IL Fri NOR             40,28
   - Audun Skrindsrud               Fagernes IL NOR            X

M Spjut                            800 g
   1 Pontus Thomeé               87 Lerum Friidrott        67,61
   2 Magnus Lohse                84 Mölndals AIK           61,36
   3 Jonas Lohse                 87 Mölndals AIK           53,32
   4 Niklas Bagge                87 Brattås CK             38,83
   5 Christos Kakazoukis         79 IF Kville              36,19
   - Angelica Roos               89 Mölndals AIK           27,94

P19 + P17  Häck 110m             100 cm / 91 cm
    Final                          -0,3                      7/8
   1 Tony Lind                   88 Brattås CK             16.15   P17
   - Erik André                  87 Sävedalens AIK          bröt   P19

    Extralopp  heat: 1             -0,6
   1 Tony Lind                   88 Brattås CK             16.32   P17
   2 Erik André                  87 Sävedalens AIK         16.40   P19

P19 Kula                           6.0 kg
   1 Michael Norén               86 Ullevi FK              13,90
   2 Niklas Bagge                87 Brattås CK             11,34

P19 Diskus                         1.75
   1 Lars Jarnefjord             88 Ullevi FK              47,51
   2 Mikael Zäll                 88 Ullevi FK              41,80
   3 Michael Norén               86 Ullevi FK              36,90
   4 Magnus Gustafsson           87 Ullevi FK              34,07
   5 Niklas Bagge                87 Brattås CK             31,89
   6 Niklas Bardin               92 Ullevi FK              25,05
   - Tobias Reimertz             89 Kongahälla AIK         35,84
     John Plate                  93 IK Orient              33,27

P19 Slägga                         6.0 kg
   1 Sebastian Höglin            87 Ullevi FK              50,10

P17 100m
    Försök  heat: 1                1,4                       7/8
   1 Christos Kakazoukis         79 IF Kville              11.56   q
   2 Daniel Falk                 88 Lerum Friidrott        11.60   q
   3 Jonas Hilmersson            88 Ullevi FK              11.63   q
   4 Robin Göbel-Eriksson           IF Kville              12.02   q
   5 Mattias Nicklasson          89 Kongahälla AIK         13.43
     Jonahan Malka                  IF Kville           ej start

    Försök  heat: 2                0,4                       7/8
   1 Carl Dahllöf                88 Ullevi FK              11.51   q
   2 Henrik Grundström           88 Ullevi FK              12.10   q
   3 Johan Carlsson              88 Mölndals AIK           12.32
   4 Philip Sköldborg            88 Ullevi FK              12.34
   5 Erik Nilsson                89 IF Rigor               12.51
   6 Christoffer Adielsson       89 Mölndals AIK           12.69

    Final, utgick inga startande

P17 800m
    Final                                                    7/8
   1 Robin Höglund               87 Lerum Friidrott      1:58.22
   2 Joakim Hallqvist            88 Lerum Friidrott      2:00.49
   3 Christer Sörvik             84 Brattås CK           2:01.61
   4 Jonahan Malka                  IF Kville            2:07.73
   5 Johan Blomberg              88 Ullevi FK            2:07.91
   6 Alexander Palm              89 IF Kville            2:13.11
   7 Viktor Lindberg             88 Ullevi FK            2:13.82
   8 Alex Muir                   87 Ullevi FK            2:15.56
     John Hallberg               88 Ullevi FK            2:15.56

P17 Höjd
   1 Oskar Rydbo                    IF Kville                186
   2 Oskar Persson               88 Ullevi FK                181
   3 Oscar nygren                89 Sävedalens AIK           178
   4 Johan Ribbing               89 Sävedalens AIK           165

P17 Stav
   - Johan Ramberg               89 Örgryte IS                 X

P17 Tresteg
   1 Daniel Falk                 88 Lerum Friidrott        13,55   0,7
   2 Jesper Berggren             89 Sävedalens AIK         13,17   -0,2
   3 Henrik Grundström           88 Ullevi FK              12,73   0,0
   4 Johan Sjölin                89 Sävedalens AIK         12,47   0,6
   5 Mattias Nicklasson          89 Kongahälla AIK         12,36   -0,1
   6 Anton Lundgren              90 Örgryte IS             11,92   0,7
   7 Anton Belfrage              91 Mölndals AIK           10,43   0,6
   8 Fabio Andreoli              92 Örgryte IS              8,78   0,3
   - Christoffer Lindberg           IF Kville                  X

P17 Kula                           5.0 kg
   1 Lars Jarnefjord             88 Ullevi FK              15,51
   2 Daniel Falk                 88 Lerum Friidrott        12,01

P17 Slägga                         5.0 kg
   1 Espen Bolghaug                 Moss IL NOR            36,72
   2 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              31,94

P17 Spjut                          700 g
   1 Joni Kaartinen              89 Bergsjöns Finska       58,35
   2 Eemu Ranta                  89 Bergsjöns Finska       43,96
   3 Tony Lind                   88 Brattås CK             42,31
   4 Robin Göbel-Eriksson           IF Kville              29,35

P15 100m
    Försök  heat: 1                0,4                       7/8
   1 Alexander Brorsson          90 Ulricehamns FK         12.02   q
   2 Shahin Farrokhi             91 Stenungsunds FI        12.21   q
   3 Victor Sundin-doRosario     90 Ullevi FK              12.60   q
   4 Robert Kajsjö               90 Hälle IF               12.81
   5 Mattias Nilsson             91 Stenungsunds FI        12.98

    Försök  heat: 2                0,4                       7/8
   1 Martin Perkhed              90 Ullevi FK              12.17   q
   2 Andy Sharew                 90 Örgryte IS             12.24   q
   3 William Bengtsson           90 Mölndals AIK           12.55   q
   4 Mikael Raavantii            91 IF Rigor               12.94
   5 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        13.13

    Final                          2,3                       7/8
   1 Martin Perkhed              90 Ullevi FK              12,03
   2 Alexander Brorsson          90 Ulricehamns FK         12,16
   3 Andy Sharew                 90 Örgryte IS             12,24
   4 Shahin Farrokhi             91 Stenungsunds FI        12,26
   5 Victor Sundin-doRosario     90 Ullevi FK              12,57
   6 William Bengtsson           90 Mölndals AIK           12,67
P15 800m
    Final
   1 Mattias Berglund            90 Örgryte IS           2:07.66
   2 Mikael Westh                   Turebergs FK         2:07.84
   3 Christopher Ljungne         90 Ullevi FK            2:08.75
   4 Jonas Rappu                 90 Kongahälla           2:18.88
   5 Oskar Simann                91 Majornas IK          2:31.96
   6 Marcus Waerme               91 Kongahälla           2:32.43
P15 + K Häck 100m                84 cm
    Final                          -1,3                      7/8
   1 Jonathan Carbe              90 Örgryte IS             14.51
   2 Alexander Brorsson          90 Ulricehamns FK         14.67
   3 Anton Lundgren              90 Örgryte IS             16.17
   4 Mattias Nilsson             91 Stenungsunds FI        16.29
   5 Åsa Johnsson                87 Kongahälla AIK         16.56   K
   6 Richard Fröjdendahl         91 Mölndals AIK           17.99   P15 5:a

P15 Höjd
   1 Jonathan Carbe              90 Örgryte IS               186
   2 Daniel Persson              90 Mölndals AIK             181
   3 Niklas Silverhjälm          91 Hälle IF                 165
   4 Adam Josefsson              90 IF Kville                160
   5 Mattias Abulu               91 Ullevi FK                155
   6 Lukas Gustavsson            91 Ullevi FK                145

P15 Längd
   1 Daniel Persson              90 Mölndals AIK            6,01   2,3
                                                            5,83   0,1
   2 Andy Sharew                 90 Örgryte IS              5,77   1,0
   3 Patrik Nlisson              90 Ullevi FK               5,61   0,9
   4 Niklas Silverhjälm          91 Hälle IF                5,53   0,7
   5 Martin Perkhed              90 Ullevi FK               5,42   1,5
   6 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott         5,41   1,3
   7 Mattias Abulu               91 Ullevi FK               5,28   0,4
   8 Robert Kajsjö               90 Hälle IF                5,21   1,1
   9 Mikael Raavantii            91 IF Rigor                4,90   0,4
  10 Fredrik Andersson           91 Lerum Friidrott         4,53   1,0
  11 Lukas Gustavsson            91 Ullevi FK               4,44   1,7
  12 Mattias Sabel               91 Lerum Friidrott         3,99   1,3

P15 Kula                           4.0 kg
   1 Filip Sundgren                 Vittsjö GIK            12,54
   2 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        11,91
   3 Mattias Nilsson             91 Stenungsunds FI        10,16

P15 Slägga                         4.0 kg
   1 Tim Färg                    90 Hovslätts IK           59,81
   2 Rene Olsen                     Moss IL NOR            43,24
   3 Filip Sundgren                 Vittsjö GIK            39,14
   - John Plate                  93 IK Orient              27,90   3.0 kg

P15 Spjut                          600 g
   1 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        37,59
   2 Thomas Olausson             90 IF Rigor               29,68
   3 Mikael Raavantii            91 IF Rigor               28,81
   4 Jonas Rappu                 90 Kongahälla AIK         28,24
   5 Mattias Sabel               91 Lerum Friidrott        25,74
   6 Richard Albers              91 Mölndals AIK           23,74
   7 Fredrik Andersson           91 Lerum Friidrott        21,48
   - Karin Ivarsson              86 Sävedalens AIK         30,97   K

P13 80m
    Försök  heat: 1                -0,2                      7/8
   1 Niklas Johansson            92 Stenungsunds FI        10.37   q
   2 Jakob Leo                   93 Mölndals AIK           10.79   q
   3 Adam Olsson                 93 Lerum Friidrott        11.57   q
   4 Jimmy Hellström             93 Stenungsunds FI        11.65   q

    Försök  heat: 2                0,4                       7/8
   1 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK              10.87   q
   2 Johan Knape                 92 Kongahälla AIK         11.25   q
   3 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds FI        11.70

    Final                          0,4                       7/8
   1 Niklas Johansson            92 Stenungsunds FI        10.42
   2 Jakob Leo                   93 Mölndals AIK           10.84
   3 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK              10.95
   4 Johan Knape                 92 Kongahälla AIK         11.23
   5 Adam Olsson                 93 Lerum Friidrott        11.54
   6 Jimmy Hellström             93 Stenungsunds FI        11.74

P13 200m
    Final                                                    7/8
   1 Niklas Johansson            92 Stenungsunds FI        26.87
   2 Simon Lundgren              92 Örgryte IS             28.52
   3 Johan Knape                 92 Kongahälla AIK         28.97
   4 filip Lundgren              92 Örgryte IS             30.47
   5 Adam Olsson                 93 Lerum Friidrott        30.50
P13 600m
     Final
    1 Arwid Erixon               92 Mölndals AIK         1:40.73
    2 Jonathan Fager             92 Stenungsunds         1:44.48
    3 Jesper Åberg               92 Mölndals AIK         1:52.12

P13 Höjd
   1 Jimmy Hellström             93 Stenungsunds FI          151
   2 Jonathan Fager              92 Stenungsunds FI          148
   3 Simon Lundgren              92 Örgryte IS               145
   4 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds FI          145
   5 filip Lundgren              92 Örgryte IS               145
   6 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK                140
   7 Johan Ehlinger              93 Mölndals AIK             125
   8 Lucas Persson               93 Mölndals AIK             115

P13 Längd                          zon
   1 Jonathan Fager              92 Stenungsunds FI         4,89   1,7
   2 Niklas Johansson            92 Stenungsunds FI         4,87   1,0
   3 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds FI         4,62   1,5
   4 Teodor Litzén               92 Mölndals AIK            4,60   0,3
                                                            4,59
   5 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK               4,60   0,7
                                                            4,44
   6 Jakob Leo                   93 Mölndals AIK            4,55   0,1
   7 Johan Knape                 92 Kongahälla AIK          4,46   0,0
   8 Alexander Bensryd           92 Lerum Friidrott         4,31   -0,2
   9 Fabio Andreoli              92 Örgryte IS              4,23   1,7
  10 Adam Olsson                 93 Lerum Friidrott         4,13   0,2
  11 Simon Karlsson              93 Stenungsunds FI         4,12   0,6
  12 Jimmy Hellström             93 Stenungsunds FI         4,09   0,1
  13 Magnus Malmberg             92 Ullevi FK               3,96   0,6

P13 Kula                           3.0 kg
   1 Mahyar Noghani              92 Ullevi FK              10,38
   2 Daniel Zäll                 93 Ullevi FK               9,99
   3 John Plate                  93 IK Orient               9,66
   4 Magnus Malmberg             92 Ullevi FK               7,77
   5 Simon Karlsson              93 Stenungsunds FI         6,70

P13 Spjut                          400 g
   1 John Plate                  93 IK Orient              30,59
   2 Simon Lundgren              92 Örgryte IS             30,37
   3 Johan Ehlinger              93 Mölndals AIK           25,24
   4 filip Lundgren              92 Örgryte IS             24,88
   5 Alexander Bensryd           92 Lerum Friidrott        23,81
   6 Lucas Persson               93 Mölndals AIK           23,32
   - Emelie Larsson              91 Ullevi FK              29,05

P11 60m
    Final                          0,7                       7/8
   1 Eric Otinder                94 Stenungsunds FI         8.77
   2 Hampus Börjesson               Sävedalens AIK          8.97
   3 William Knape               94 Kongahälla AIK          9.09
   4 Viktor Olsson               94 Lerum Friidrott         9.51
   5 Elias Källén                95 Sävedalens AIK          9.77

P11 600m
    Final                                                    7/8
   1 Hampus Börjesson               Sävedalens AIK       1:54.88
   2 Elias Källén                95 Sävedalens AIK       1:55.20
   3 Olof Simann                 95 Majornas IK          2:06.48

P11 Höjd
   1 Eric Otinder                94 Stenungsunds FI          136
   2 Anders Andreasson           94 Mölndals AIK             136
   3 Elias Källén                95 Sävedalens AIK           118
   4 Olof Simann                 95 Majornas IK              110

P11 Längd                          zon
   1 Eric Otinder                94 Stenungsunds FI         4,71   -0,8
   2 Hampus Börjesson               Sävedalens AIK          4,11   -0,7
   3 William Knape               94 Kongahälla AIK          4,04   0,3
   4 Elias Källén                95 Sävedalens AIK          3,93   -1,1
   5 Viktor Olsson               94 Lerum Friidrott         3,77   0,1

P11 Kula                           2.0 kg
   1 Eric Otinder                94 Stenungsunds FI        12,10
   2 Viktor Olsson               94 Lerum Friidrott         6,82

P11 Boll                           150 g
   1 Eric Otinder                94 Stenungsunds FI        43,82
   2 William Knape               94 Kongahälla AIK         32,67
   3 Hampus Börjesson               Sävedalens AIK         27,26
   4 Elias Källén                95 Sävedalens AIK         24,44

K 60m
    Final                          0,4                       7/8
   1 Linnea Collin               89 IFK Helsingborg         7.85
   2 Frida Claesson              84 Alingsås IF             7.88
   3 Anna Wemmert                88 IFK Helsingborg         7.94
   4 Emma Salomonsson            84 Mölndals AIK            7.98
   5 Caroline Jansson            88 Göteborgs Kv IK         8.55

K 150m
    Finalheat  heat: 1             0,3                       7/8
   1 Frida Claesson              84 Alingsås IF            18.67   2
   2 Emma Salomonsson            84 Mölndals AIK           19.07   5
   3 Sara Trané                  85 Mölndals AIK           20.26   7
   4 Josefine Dahlqvist             IF Kville              21.04   8
   5 Anna Kihlgren               87 Kongahälla AIK         21.27   9

    Finalheat  heat: 2             -0,5                      7/8
   1 Linnea Collin               89 IFK Helsingborg        18.54   1
   2 Nathalie Hildingsson        85 IFK Helsingborg        18.78   3
   3 Lise Margareth Jensen          Norna Salhus NOR       19.06   4
   4 Anna Wemmert                88 IFK Helsingborg        19.14   6

K 300m
    Finalheat  heat: 1                                       7/8
   1 Elin Backman                88 IFK Helsingborg        41.54   3
   2 Sara Trané                  85 Mölndals AIK           43.11   4
   3 Mary Alenbratt              90 Kongahälla AIK         45.86   6
   4 Åsa Johnsson                87 Kongahälla AIK         47.03   8

    Finalheat  heat: 2                                       7/8
   1 Frida Persson               89 IFK Helsingborg        39.65   1
   2 Lise Margareth Jensen          Norna Salhus NOR       40.70   2
   3 Emilia Nicklasson           91 Sävedalens AIK         43.39   5
   4 Frida Hellström             91 Stenungsunds FI        46.84   7

K Höjd
   1 Rebecca Eliasson            85 Örgryte IS               160
   2 Lina Byberg                 87 Kongahälla AIK           160

K Stav
   1 Martina Wahnström           87 Ullevi FK                342
   2 Yordabel Abraham            86 Ullevi FK                322
   3 Sara Klevell                88 Göteborgs Kv IK          322
   4 Cecilia Horak               90 Sävedalens AIK           302
   5 Karin Sindsjö               87 Säffle FIK               302
   6 Lotta Andersson             80 Kvarnsvedens GoIF        292
   7 Malin Dahlström             89 Göteborgs Kv IK          282
   8 Louise Staffas              90 Ullevi FK                262
   - Lovisa Eliasson             85 Ullevi FK                  X

K Tresteg
   1 Sara Brankell               81 Mölndals AIK           12,54  0,1
   2 Johanna Olander             79 Örgryte IS             12,06  0,1
   3 Ebba Ljungmark              87 Mölndals AIK           11,45  1,0
   4 Rebecca Eliasson            85 Örgryte IS             11,23  0,1
   5 Åse Thorsen                 89 Lerum Friidrott        10,78  0,0
   6 Jenny Nilsson               90 IK Orient              10,64  0,4
   7 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott        10,39  0,9
   8 Anna Kihlgren               87 Kongahälla             10,18  0,9
   9 Annie Brickman              91 Kongahälla             10,13  0,1
  10 Maja Dahl                   90 Stenungsunds           10,06 -0,1
  11 Annika Hultkvist            90 Mölndals AIK            9,36 -0,1
  12 Frida Kristiansson          91 IK Orient               8,92  0,4
     Kajsa Levin                 84 Mölndals AIK               X
K Kula                             4.0 kg
   1 Karin Höglund               87 Mölndals AIK           10,87
   2 Adelina Karlsson            88 Kongahälla AIK          9,82
   3 Anna Kihlgren               87 Kongahälla AIK          7,45

K Diskus                           1.0 kg
   1 Maria Pettersson               IFK Helsingborg        51,43
   2 Britt Helen Thon-Skrautvål     Norna Salhus NOR       46,57
   3 Anna-Karin Svensson         81 Ullevi FK              42,02
   4 Karolina Pedersen           87 Ullevi FK              36,13
   5 Lena Jansson                79 Göteborgs Kv IK        23,22

K Slägga                           4.0 kg
   1 Karolina Pedersen           87 Ullevi FK              53,91
   2 Ingelin Bareksten           79 Norna Salhus NOR       50,93
   3 Emma Jones                  85 Ullevi FK              46,46
   4 Lena Jansson                79 Göteborgs Kv IK        19,42
F17 100m
     Försök  heat: 1           0,1                            7/8
    1 Angelica Roos              89 Mölndals AIK           12.96 q
    2 Madeleine Lenhagen         89 Mölndals AIK           13.23 q
    3 Jenny Pellnor              88 Örgryte IS             14.07 q
    4 Linda Rönn                 88 IF Rigor               14.43
    5 Kristin Augutis            88 Ullevi FK              14.75

     Försök  heat: 2           0,3                            7/8
    1 Linda Luts                 89 Ullevi FK              13.05 q
    2 Hanna Nilsson              88 Ullevi FK              13.22 q
    3 Josefine Dahlqvist            IF Kville              13.61 q
    4 Johanna Sund               88 IF Rigor               14.51
     Final                     1,3
    1 Angelica Roos              89 Mölndals AIK           12.90
    2 Linda Luts                 89 Ullevi FK              13.16
    3 Madeleine Lenhagen         89 Mölndals AIK           13.26
    4 Hanna Nilsson              88 Ullevi FK              13.30
    5 Josefine Dahlqvist            IF Kville              13.87
    6 Jenny Pellnor              88 Örgryte IS             14.07
F17 Häck 100m                      76 cm
    Final                          1,7                       7/8
   1 Petra Andersson             88 Ullevi FK              15.53
   2 Cecilia Svensson            89 Ullevi FK              15.61
   3 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott        16.57
   4 Anna Borg                   89 Göteborgs Kv IK        17.55

F17 Höjd
   1 Åse Lundin                  88 Göteborgs Kv IK          163
   2 Stina Ekholm                89 Ullevi FK                160
   3 Sofie Bäcklund              89 Kongahälla AIK           145
   4 Maria Tägtgård              89 Kongahälla AIK           140

F17 Längd
   1 Izehi Ileso                 89 Ullevi FK               5,11   0,2
   2 Petra Andersson             88 Ullevi FK               5,10   0,6
   3 Caroline Hellgren              IF Kville               4,65   0,4
   4 Linnéa Svensson             89 Lerum Friidrott         4,53   -0,5
   5 Caroline Jansson            88 Göteborgs Kv IK         4,36   0,7
   6 Cecilia Svensson            89 Ullevi FK               4,35   -0,2
   7 Therese Holmqvist           89 Ullevi FK               4,28   -0,6
   8 Linda Rönn                  88 IF Rigor                4,27   0,3
   9 Moa Jansson                 89 Kongahälla AIK          4,02   0,5
  10 Kristin Augutis             88 Ullevi FK               3,93   0,2
  11 Johanna Sund                88 IF Rigor                3,67   0,3
   - Stella Adabugday            89 Ullevi FK                  X

F17 Kula                           3.0 kg
   1 Rebecka Holmqvist           89 Mölndals AIK           11,66
   2 Therese Holmqvist           89 Ullevi FK              10,84
   3 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott        10,58
   4 Maria Tägtgård              89 Kongahälla AIK          7,88
   5 Louise Stevander            88 Kongahälla AIK          7,24

F17 Diskus                         1.0 kg
   1 Cecilia Svensson            89 Ullevi FK              31,08
   2 Rebecka Holmqvist           89 Mölndals AIK           29,46
   3 Therese Anderson            89 Lerum Friidrott        28,93
   4 Adelina Karlsson            88 Kongahälla AIK         25,24

F17 Slägga                         4.0 kg
   1 Petra Andersson             88 Ullevi FK              23,68

F15 100m
    Försök  heat: 1                -0,5                      7/8
   1 Linnea Söderström           91 Ullevi FK              13.23   q
   2 Linnea Rodås                90 Ullevi FK              13.32   q
   3 Frida Hellström             91 Stenungsunds FI        13.59   q
   4 Jessica Andersson           90 Mölndals AIK           13.67

    Försök  heat: 2                -0,5                      7/8
   1 Emilia Nicklasson           91 Sävedalens AIK         13.04   q
   2 Maja Dahl                   90 Stenungsunds FI        13.05   q
   3 Helena Abrahamsson          90 Stenungsunds FI        13.91
   4 Alexandra Widell            90 IF Rigor               13.98
   5 Ida Nykvist                 91 Ullevi FK              14.60

    Försök  heat: 3                0,2                       7/8
   1 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK           13.60   q
   2 Zandra Karlsson             91 Stenungsunds FI        14.22
   3 Hanna Börjesson                Sävedalens AIK         14.42

    Final                          1,7                       7/8
   1 Emilia Nicklasson           91 Sävedalens AIK         12.96
   2 Maja Dahl                   90 Stenungsunds FI        13.01
   3 Linnea Söderström           91 Ullevi FK              13.36
   4 Linnea Rodås                90 Ullevi FK              13.36
   5 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK           13.69
   6 Frida Hellström             91 Stenungsunds FI        13.70

F15 800m
    Final                                                    7/8
   1 Mary Alenbratt              90 Kongahälla AIK       2:22.99
   2 Karin Fast                  86 Ullevi FK            2:24.14   K
   3 Lovisa Lindh                91 Kongahälla AIK       2:25.18   F15 2:a
   4 Hanna Reimertz              90 Kongahälla AIK       2:30.68   F15 3:a
   5 Daniella Kleva              91 IF Rigor             2:38.93   F15 4:a
   6 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK         2:39.63   F15 5:a
   7 Stina Norrman               91 Kongahälla AIK       2:43.42   F15 6:a

F15 Häck 80m                       76 cm
    Finalheat  heat: 1             0,5                       7/8
   1 Jenny Nilsson               90 IK Orient              12.60   2
   2 Linnea Söderström           91 Ullevi FK              13.16   4
   3 Matilda Hultman             91 Lerum Friidrott        13.50   5
   4 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott        14.95   6

    Finalheat  heat: 2             -0,2                      7/8
   1 Sabina Winqvist             91 Göteborgs Kv IK        12.13   1
   2 Linnea Rodås                90 Ullevi FK              12.77   3
   3 Frida Kristiansson          91 IK Orient              15.66   7

F15 Höjd
   1 Adina Engström              90 Mölndals AIK             166
   2 Mari Klaup                  90 Göteborgs Kv IK          166
   3 Helena Abrahamsson          90 Stenungsunds FI          154
   4 Annika Hultkvist            90 Mölndals AIK             151
   5 Frida Engström              90 Mölndals AIK             148
   6 Jennifer Lundgren           90 IF Rigor                 148
   7 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott          144
   8 Zandra Karlsson             91 Stenungsunds FI          135

F15 Längd
   1 Sabina Winqvist             91 Göteborgs Kv IK         4,92   1,3
   2 Lovisa Lindh                91 Kongahälla AIK          4,83   1,3
   3 Emilia Nicklasson           91 Sävedalens AIK          4,77   1,1
   4 Jenny Nilsson               90 IK Orient               4,74   -0,7
   5 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott         4,66   0,9
   6 Matilda Hultman             91 Lerum Friidrott         4,56   -1,2
   7 Mari Klaup                  90 Göteborgs Kv IK         4,52   1,0
   8 Hanna Börjesson                Sävedalens AIK          4,39   0,0
   9 Stina Norrman               91 Kongahälla AIK          4,27   0,3
  10 Frida Hellström             91 Stenungsunds FI         4,11   0,4
  11 Frida Kristiansson          91 IK Orient               4,02   -1,0
  12 Josefin Dahlberg            90 Göteborgs Kv IK         3,47   0,3
   - Alexandra Widell            90 IF Rigor                   X
     Lisa Stenström              91 Mölndals AIK               X
     Nina Westerlund             90 Kongahälla AIK             X

F15 Kula                           3.0 kg
   1 Martina Baldacchino         91 Fredrikstad NOR        11,46
   2 Therese Norén               90 Ullevi FK              10,45
   3 Ida Nyassi                  90 Göteborgs Kv IK         9,92
   4 Emelie Larsson              91 Ullevi FK               7,42

F15 Diskus                         0.6 kg
   1 Josefin Dahlberg            90 Göteborgs Kv IK        36,28
   2 Martina Baldacchino         91 Fredrikstad NOR        32,16
   3 Therese Norén               90 Ullevi FK              27,84
   4 Emelie Larsson              91 Ullevi FK              24,95

F15 Slägga                         3.0 kg
   1 Maria Augutis               90 Ullevi FK              40,71
   2 Martina Baldacchino         91 Fredrikstad NOR        37,26
   3 Ida Nyassi                  90 Göteborgs Kv IK        33,00
   4 Michaela Baldacchino        93 Fredrikstad NOR        28,70
   - Emelie Nordmark             92 Göteborgs Kv IK        21,16   2kg
     Niklas Bardin               92 Ullevi FK              20,47   P13

F13 80m
    Försök  heat: 1                0,3                       7/8
   1 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           11.12   q
   2 Hanna Jängnemyr             93 Göteborgs Kv IK        11.29
   3 Matilda Holm                93 Ullevi FK              11.56
   4 Eléonore Montler            93 Lerum Friidrott        11.98
   5 Sofia Thorstensson          92 Lerum Friidrott        12.09

    Försök  heat: 2                1,3                       7/8
   1 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        11.02   q
   2 Stina Hellberg              92 Ullevi FK              11.25
   3 Minna Kesti                 92 Ullevi FK              11.45
   4 Josefin Thompson            92 Göteborgs Kv IK        11.54
   5 Hilda Friberg-Jonsson       92 Mölndals AIK           12.59

    Försök  heat: 3                0,7                       7/8
   1 Amanda Gustavsson           92 Göteborgs Kv IK        10.91   q
   2 Amanda Fredlund             92 Sävedalens AIK         11.12   q
   3 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv IK        11.23   q
   4 Clara von Corswandt         93 Mölndals AIK           12.27

    Försök  heat: 4                1,7                       7/8
   1 Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv IK        10.91   q
   2 Mathilda Hellqvist          93 IK Orient              11.29
   3 Josefin Holmberg            92 Göteborgs Kv IK        11.57
   4 Sandra Perkhed              92 Ullevi FK              11.69
   5 Fanny Hultman                  Lerum Friidrott        12.76

    Final                                                    7/8
   1 Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv IK        10.83
   2 Amanda Gustavsson           92 Göteborgs Kv IK        11.02
   3 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        11.10
   4 Amanda Fredlund             92 Sävedalens AIK         11.14
   5 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           11.18
   6 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv IK        11.27

F13 200m
    Finalheat  heat: 1                                       7/8
   1 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv IK        28.20
   2 Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv IK        28.20
   3 Hanna Jängnemyr             93 Göteborgs Kv IK        28.84
   4 Josefin Thompson            92 Göteborgs Kv IK        30.40
   5 Johanna Andersson              Mölndals AIK           34.51
     Eléonore Montler            93 Lerum Friidrott     ej start

    Finalheat  heat: 2             0,3                       7/8
   1 Amanda Gustavsson           92 Göteborgs Kv IK        28.90
   2 Nathalie Nagy               92 Mölndals AIK           29.23
   3 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott        29.57
   4 Caroline Korsberg           92 Ullevi FK              30.08
     Josefin Holmberg            92 Göteborgs Kv IK     ej start

F13 600m
    Final                                                    7/8
   1 Emma Torberntsson           92 Kongahälla AIK       1:44.11
   2 Sara Eriksson               92 IK Orient            1:48.54
   3 Beatrice Staxäng            92 Kongahälla AIK       1:50.72
   4 Stina Svensson              93 Lerum Friidrott      1:53.78
   5 Beatrice Reimertz           93 Stenungsunds FI      1:54.18

F13 Höjd
   1 Karin Bengtsson             92 Mölndals AIK             146
   2 Beatrice Reimertz           93 Stenungsunds FI          146
   3 Hanna Jängnemyr             93 Göteborgs Kv IK          140
   4 Sanna Thorstensson          92 Lerum Friidrott          135=
     Mathilda Hellqvist          93 IK Orient                135=
   6 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott          135
   7 Nathalie Nagy               92 Mölndals AIK             135
   8 Maria Olsson                92 Mölndals AIK             130
   9 Viktoria Janovskis          92 Mölndals AIK             130
  10 Pernilla Thorin             93 Lerum Friidrott          120

F13 Längd                          zon
   1 Amanda Gustavsson           92 Göteborgs Kv IK         4,81   1,1
   2 Josefin Holmberg            92 Göteborgs Kv IK         4,64   1,0
   3 Josefin Thompson            92 Göteborgs Kv IK         4,60   0,5
   4 Sara Eriksson               92 IK Orient               4,52   0,9
                                                            4,45
                                                            4,37
   5 Beatrice Reimertz           93 Stenungsunds FI         4,52   1,0
                                                            4,45
                                                            1,98
   6 Minna Kesti                 92 Ullevi FK               4,49   0,7
   7 Stina Hellberg              92 Ullevi FK               4,46   0,8
   8 Anna Hildingsson            93 Lerum Friidrott         4,37   1,4
                                                            4,34
   9 Maria Olsson                92 Mölndals AIK            4,37   1,0
                                                            4,32
  10 Caroline Korsberg           92 Ullevi FK               4,29   1,0
                                                            4,27
  11 Josefine Hagren             92 Kongahälla AIK          4,29   0,5
                                                            4,25
  12 Matilda Holm                93 Ullevi FK               4,27   0,5
                                                            4,19
  13 Hanna Jängnemyr             93 Göteborgs Kv IK         4,27   0,9
  14 Sandra Perkhed              92 Ullevi FK               4,25   0,9
                                                            4,20
                                                            4,17
  15 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK            4,25   1,1
                                                            4,20
                                                            X
  16 Madelaine Rodås             92 Ullevi FK               4,19   1,0
  17 Amanda Fredlund             92 Sävedalens AIK          4,15   1,2
                                                            4,01
  18 Lina Marcussen              93 Lerum Friidrott         4,15   1,4
                                                            3,81
  19 Sanna Thorstensson          92 Lerum Friidrott         4,10   1,0
  20 Hilda Friberg-Jonsson       92 Mölndals AIK            4,08   0,3
  21 Sofia Thorstensson          92 Lerum Friidrott         4,07   0,6
  22 Mathilda Hellqvist          93 IK Orient               4,01   1,2
  23 Emilia Fischer              92 Mölndals AIK            4,00   0,3
  24 Stina Svensson              93 Lerum Friidrott         3,96   1,5
  25 Malin Perkhed               92 Ullevi FK               3,84   0,3
  26 Eléonore Montler            93 Lerum Friidrott         3,80   1,0
  27 Matilda Kjellin             93 Mölndals AIK            3,76   0,8
  28 Emelie Nordmark             92 Göteborgs Kv IK         3,73   1,6
  29 Johanna Andersson              Mölndals AIK            3,66   0,2
  30 Fanny Hultman                  Lerum Friidrott         3,65   1,9
  31 Clara von Corswandt         93 Mölndals AIK            3,59   0,8

F13 Kula                           2.0 kg
   1 Patricia Himaj              92 Göteborgs Kv           12,90
   2 Julia Walentin              93 Mölndals AIK           10,65
   3 Michaela Baldacchino        93 NORGE                   9,64
   4 Hanna Jängnemyr             93 Göteborgs Kv            9,26
   5 Stina Hellberg              92 Ullevi FK               9,10
   6 Ida Lundgren                92 Göteborgs Kv            8,50
   7 Beatrice Reimertz           93 Stenungsunds            8,34
   8 Josefin Holmberg            92 Göteborgs Kv            7,70
   9 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv            7,63

F13 Diskus                         0.6 kg
   1 Michaela Baldacchino        93 Fredrikstad NOR        24,93
   2 Julia Walentin              93 Mölndals AIK           23,50
   3 Linnéa Brickman             92 Kongahälla AIK         23,45
   4 Patricia Himaj              92 Göteborgs Kv IK        21,35
   5 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK           19,79
   6 Jennifer Himaj              93 Göteborgs Kv IK        18,54
   7 Emelie Nordmark             92 Göteborgs Kv IK        18,28
   8 Clara von Corswandt         93 Mölndals AIK           18,05
   - Niklas Bardin               92 Ullevi FK              26,91

F11 60m
    Försök  heat: 1                0,6                       7/8
   1 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott         9.79   q
   2 Fanny Hammarstrand          94 Lerum Friidrott         9.90   q
   3 Isabelle Schander           94 Bergens Turnforen      10.24
   4 Lisa Hellqvist              95 Lerum Friidrott        10.35
   5 Alma Pettersson-Palm        95 Lerum Friidrott        10.54

    Försök  heat: 2                0,3                       7/8
   1 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott         9.34   q
   2 Lisa Engström               94 Lerum Friidrott         9.43   q
   3 Johanna Gellerman           94 Lerum Friidrott         9.73   q
   4 Jessica Tamm                94 IK Orient              10.07   q
   5 Camilla Åsberg              95 Lerum Friidrott        10.09

    Final                          1,4                       7/8
   1 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott         9.42
   2 Lisa Engström               94 Lerum Friidrott         9.47
   3 Johanna Gellerman           94 Lerum Friidrott         9.60
   4 Fanny Hammarstrand          94 Lerum Friidrott         9.71
   5 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott         9.81
   6 Jessica Tamm                94 IK Orient              10.35

F11 600m
    Final                                                    7/8
   1 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott      2:07.84
   2 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott      2:08.70
   3 Maja Svensson               94 Lerum Friidrott      2:23.01

F11 Höjd
   1 Isabelle Schander           94 Bergens Turnforen        120
   2 Lisa Hellqvist              95 Lerum Friidrott          115

F11 Längd                          zon
   1 Olivia Axell                94 Lerum Friidrott         3,91   0,9
   2 Jessica Tamm                94 IK Orient               3,86   0,3
   3 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott         3,72   0,4
   4 Isabelle Schander           94 Bergens Turnforen       3,67   0,7
   5 Fanny Hammarstrand          94 Lerum Friidrott         3,66   0,3
   6 Johanna Gellerman           94 Lerum Friidrott         3,58   -0,3
   7 Lisa Engström               94 Lerum Friidrott         3,46   1,1
   8 Linnea Stavander            95 Kongahälla AIK          3,45   -0,3
   9 Lisa Hellqvist              95 Lerum Friidrott         3,39   0,3
  10 Maja Svensson               94 Lerum Friidrott         3,09   1,6

F11 Kula                           2.0 kg
   1 Isabelle Schander           94 Bergens Turnforen       7,49
   2 Fanny Hammarstrand          94 Lerum Friidrott         6,75
   3 Lisa Hellqvist              95 Lerum Friidrott         5,65
   4 Linnea Stavander            95 Kongahälla AIK          5,59
   5 Johanna Gellerman           94 Lerum Friidrott         5,51
   6 Sara Eriksson               95 Kongahälla AIK          5,27

F11 Boll                           150 g
   1 Isabelle Schander           94 Bergens Turnforen      22,44
   2 Lisa Hellqvist              95 Lerum Friidrott        19,58
   3 Sara Eriksson               95 Kongahälla AIK         17,58
   4 Maja Svensson               94 Lerum Friidrott        16,02
   5 Johanna Anderson            95 Lerum Friidrott        11,01