Resultat  En Midsommarnattsdröm
Datum:          2005-06-23
Plats:          Stenkullens IP
Arrangör:       Lerum Friidrott               Tfn:       0302-22282
Tävl.led:       Bo Malmström / Ove Jonsson    E-post:    kansli@lerumfriidrott.se
Väder:          Växlande molnighet, sydvästlig vind, ca 18 grader.

M 100m
    Försök  heat: 1                0,4                      23/6
   1 Tim Uddh                    89 Mölndals AIK           11.68   q
   2 David Vickhoff              87 Ullevi FK              11.72   q
   3 Henrik Grundström           88 Ullevi FK              12.03   q
   4 Anders Norgren              92 IF Kville              12.74

    Försök  heat: 2                0,7                      23/6
   1 Jonas Hilmersson            88 Ullevi FK              11.63   q
   2 Robin Eriksson Göbel        89 IF Kville              12.03   q
   3 Erik Hagström               73 Mölndals AIK           12.10   q
   4 Niclas Ohlsson              87 Mölndals AIK           12.23   q
   5 Johan Carlsson              88 Mölndals AIK           12.53   q

    Försök  heat: 3                -0,3                     23/6
   1 Daniel Norgren              90 IF Kville              11.67   q
   2 Richard Borg                88 Hälle IF               12.06   q
   3 Tobias Ljungberg            87 Ullevi FK              12.06   q
   4 Joakim Hjelm                88 IK Orient              12.52   q
   5 William Bengtsson           90 Mölndals AIK           12.62   q

    Finalheat  heat: 1             0,3                      23/6
   1 Daniel Norgren              90 IF Kville              11.58
   2 Jonas Hilmersson            88 Ullevi FK              11.59
   3 Tim Uddh                    89 Mölndals AIK           11.69
   4 David Vickhoff              87 Ullevi FK              11.91
   5 Henrik Grundström           88 Ullevi FK              12.10

    Finalheat  heat: 2             -0,4                     23/6
   1 Tobias Ljungberg            87 Ullevi FK              12.03
   2 Erik Hagström               73 Mölndals AIK           12.03
   3 Niclas Ohlsson              87 Mölndals AIK           12.05

    Finalheat  heat: 3             0,0                      23/6
   1 Joakim Hjelm                88 IK Orient              12.34
   2 Johan Carlsson              88 Mölndals AIK           12.61
   3 William Bengtsson           90 Mölndals AIK           12.71

M 200m
    Finalheat  heat: 1             -0,2                     23/6
   1 Daniel Norgren              90 IF Kville              23.38   1
   2 Tobias Ljungberg            87 Ullevi FK              24.52   3
   3 Joakim Hjelm                88 IK Orient              24.98   5

    Finalheat  heat: 2             -0,3                     23/6
   1 Robin Eriksson Göbel        89 IF Kville              24.24   2
   2 Jonathan Malka              87 IF Kville              24.81   4
   3 William Bengtsson           90 Mölndals AIK           25.71   6
   4 Anders Norgren              92 IF Kville              25.83   7

M 800m
    Finalheat  heat: 1                                      23/6
   1 Emil Oscarsson              87 Alingsås IF          1:57.89   1
   2 Robin Höglund               87 Lerum Friidrott      1:58.53   2
   3 Oscar Edman                 90 Sävedalens AIK       1:58.61   3
   4 Christofer Rosén            86 Mölndals AIK         2:00.10   4
   5 Oscar Sjölander             69 Majornas IK          2:04.58   5
   6 Patrik Magnusson            84 Hälle IF             2:07.56   6
   7 Björn Hellgren              62 Högsbo AIK           2:10.71   8
   8 Linus Lagergren             89 Sävedalens AIK       2:12.22   10

    Finalheat  heat: 2                                      23/6
   1 Daniel Källman              89 Mölndals AIK         2:10.40   7
   2 Per Lilja                   61 IF Kville            2:11.56   9
   3 Lars Torstensson            87 Trollhättans IF      2:18.22   11
   4 Patrik Lilja                90 Sävedalens AIK       2:18.85   12
   5 Alex Darborg                92 Sävedalens AIK       2:19.07   13
   6 Rickard Gunnarsson          91 Alingsås IF          2:21.27   14
   7 Nicklas Holmberg            91 Lerum Friidrott      2:24.07   15

M Häck 300m
    Final                                                   23/6
   1 David Johansson             90 Kongahälla AIK         43.22  P15 76 cm
   2 Jonathan Malka              87 IF Kville              44.26  P17 84 cm

M Häck 400m                        91 cm
    Final                                                   23/6
   1 Peter Johansson             70 Tingbergs AIS          62.14
   2 Sara Trané                  85 Mölndals AIK           63.62   K 76cm
   3 Björn Hellgren              62 Högsbo AIK             64.28
   4 Matilda Häggström           88 Ulricehamns FK         65.99   K 76cm

M Höjd
   1 Markus Nilsson              89 Malmö AI                 185
   2 Petter Olson                91 Malmö AI                 159
   3 Melker Svärd Jacobsson      94 Malmö AI                 150

M Stav                                                      23/6
   1 Johan Carlsson              85 Malmö AI                 510
   2 Pawel Szczyrba              81 Malmö AI                 491
   3 Geir Ove Rasmussen          80 Örgryte IS               465
   4 Gustav Andhill              79 Alingsås IF              451
   5 Henrik Weisbach             79 Örgryte IS               403
   6 Rasmus Tjärndal             85 Ullevi FK                403
   7 Johan Ramberg               89 Örgryte IS               383
   8 Petter Olson                91 Malmö AI                 375
   9 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott          349
  10 Melker Svärd Jacobsson      94 Malmö AI                 284
  11 Boris Eriksson              48 Högsbo AIK               244

M Längd
   1 Daniel Falk                 88 Lerum Friidrott         6,34   0,7
   2 Torbjörn Carlsson           88 IFK Göteborg            6,28   1,3
   3 Erik Hagström               73 Mölndals AIK            5,80   1,2
   4 Stefan Ljungkvist           89 IF Kville               4,72   2,3
                                                            4,60   1,4
   5 Fredrik Anderson            91 Lerum Friidrott         4,41   1,1

M Tresteg                                                   23/6
   1 Anders Sjöström             83 Mölndals AIK           14,64   1,4
   2 Sebastian Lindén            83 Falu IK                14,60   1,4
   3 Anton Carlansson            90 Kongahälla AIK         11,97   1,2

M Kula                             7.26                     23/6
   1 Magnus Lohse                84 Mölndals AIK           17,23
   2 Christian Ehrenborg         83 Mölndals AIK           15,71
   3 Christer Björkander         83 Lerum Friidrott        13,69
   4 Henrik Balkander            79 Lerum Friidrott        11,67
   5 Pontus Thomée               87 Lerum Friidrott        10,75
   - Lars Jarnefjord             88 Ullevi FK              15,02   5.0kg
     Alexander Messer            91 Alingsås IF            13,72   4.0kg
     Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        11,93   4.0kg
     Oliver Carlehed             91 Herrljunga SK          10,38   4.0kg

M Diskus                           2.0 kg                   24/6
   1 Christian Ehrenborg         83 Mölndals AIK           52,64
   2 Pontus Thomée               87 Lerum Friidrott        35,51
   3 Henrik Balkander            79 Lerum Friidrott        35,13
   - Lars Jarnefjord             88 Ullevi FK              47,07   1.5kg
     Mikael Zäll                 88 Ullevi FK              41,55   1.5kg
     Kristian Nyman              90 Svenljunga IK          40,33   1.0kg
     Tobias Reimertz             89 Kongahälla AIK         34,13   1.0kg

M Slägga                           7.26
   1 Thomas Edvinsson            77 Alingsås IF            46,33
   2 Henrik Balkander            79 Lerum Friidrott        32,98
   3 Pontus Thomée               87 Lerum Friidrott        21,96
   - Kristian Nyman              90 Svenljunga IK          53,99   4.0kg
     Alexander Messer            91 Alingsås IF            48,67   4.0kg
     Richard Nowén               91 Alingsås IF            38,93   4.0kg
     Oliver Carlehed             91 Herrljunga SK          37,00   4.0kg

M Spjut                            800 g                    24/6
   1 Pontus Thomée               87 Lerum Friidrott        63,64
   2 Henrik Balkander            79 Lerum Friidrott        55,69
   - Joni Kaartinen              89 Bergsjöns Finska       61,56   700g
     Daniel Falk                 88 Lerum Friidrott        47,24   700g
     Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        44,29   600g
     Oliver Carlehed             91 Herrljunga SK          36,43   600g
     Mathias Sabel               91 Lerum Friidrott        22,89   600g
P17 Häck 110m                    91cm
    Omgång 1                         -0,5                     23/6
   1 Vuk Djekic                  88 Malmö AI               14.66   q
   2 Marcus Uussalu              88 Mölndals AIK           15.36   q

    Omgång 2                          0,0                      23/6
   1 Vuk Djekic                  88 Malmö AI               14.49
   2 Marcus Uussalu              88 Mölndals AIK           15.11
K 100m
    Försök  heat: 1                0,9                      23/6
   1 Angelica Roos               89 Mölndals AIK           12.95   q
   2 Pernilla Ohlsson            87 IFK Göteborg           13.26   q
   3 Josefine Dahlqvist          88 IF Kville              13.50   q
   4 Petra Andersson             88 Ullevi FK              13.58
   5 Louise Stevander            88 Kongahälla AIK         14.48

    Försök  heat: 2                1,2                      23/6
   1 Emma Salomonsson            84 Mölndals AIK           12.68   q
   2 Hanna Nilsson               88 Ullevi FK              13.07   q
   3 Julia Nilsson               89 IFK Göteborg           13.31   q
   4 Mary Alenbratt              90 Kongahälla AIK         14.15

    Försök  heat: 3                0,4                      23/6
   1 Emma Palmér                 90 Malmö AI               12.73   q
   2 Elin Skoglund               87 IK Orient              12.94   q
   3 Madelene Lenhagen           89 Mölndals AIK           13.03
   4 Emma Jungmark               88 IF Kville              13.32   q
     Sandra Johansson            91 Ullevi FK           ej start

    Finalheat  heat: 1             0,2                      23/6
   1 Emma Palmér                 90 Malmö AI               12.74
   2 Emma Salomonsson            84 Mölndals AIK           12.75
   3 Hanna Nilsson               88 Ullevi FK              13.08
     Angelica Roos               89 Mölndals AIK        ej start

    Finalheat  heat: 2             0,2                      23/6
   1 Elin Skoglund               87 IK Orient              13.19
   2 Emma Jungmark               88 IF Kville              13.25
   3 Pernilla Ohlsson            87 IFK Göteborg           13.38
   4 Julia Nilsson               89 IFK Göteborg           13.49
   5 Josefine Dahlqvist          88 IF Kville              13.61

K 200m
    Final                          -0,3                     23/6
   1 Linnéa Söderström           91 Ullevi FK              26.33
   2 Emma Jungmark               88 IF Kville              26.63
   3 Julia Nilsson               89 IFK Göteborg           28.20
   4 Mary Alenbratt              90 Kongahälla AIK         28.71
   5 Adiam Thedros               82 Göteborgs Kv IK        28.74

K 800m
    Final                                                   23/6
   1 Johanna Sandén              89 Sävedalens AIK       2:18.55
   2 Carina Person               87 Sävedalens AIK       2:24.60
   3 Karin Dahllöf               87 Mölndals AIK         2:25.33
   4 Hanna Reimertz              90 Kongahälla AIK       2:25.87
   5 Yasmin Olsson               89 Sävedalens AIK       2:26.30
   6 Hanna Erlandsson            91 Sävedalens AIK       2:26.63
     Frida Lilja                 92 Sävedalens AIK      ej start

K Häck 300m
    Final                                                   23/6
   1 Åsa Johnsson                87 Kongahälla AIK         47.64
   2 Anna Borg                   89 Göteborgs Kv IK        48.16
   3 Ylva Berglund               90 Göteborgs Kv IK        52.70
   4 Anna Nilson                 91 Malmö AI               53.10

K Höjd
   1 Adina Engström              90 Mölndals AIK             166
   2 Åse Thorsen                 89 Lerum Friidrott          162
   3 Åse Lundin                  88 Göteborgs Kv IK          162
   4 Mari Klaup                  90 Göteborgs Kv IK          158
   5 Lina Byberg                 87 Kongahälla AIK           158
   6 Frida Engström              90 Mölndals AIK             154
   7 Jennifer Lundgren           90 IF Rigor                 150
   8 Sara Olofsson               92 Malmö AI                 146
   9 Jenny Nylund                90 Lerum Friidrott          142

K Stav                                                      23/6
   1 Fanny Berglund              88 Göteborgs Kv IK          385
   2 Maria Rendin                82 Örgryte IS               385
   3 Isabell Lilja               87 Malmö AI                 364
   4 Cecilia Jansson             85 Göteborgs Kv IK          349
   5 Caroline Ivarsson           85 Malmö AI                 334
   6 Martina Wahnström           87 Ullevi FK                334
   7 Sara Klevell                88 Göteborgs Kv IK          319
   8 Anna Nilson                 91 Malmö AI                 319
   9 lovisa Eliasson             85 Ullevi FK                304
  10 Cecilia Horak               90 Sävedalens AIK           284
  11 Louise Staffas              90 Ullevi FK                264=
     Sara Olofsson               92 Malmö AI                 264=
   - Yordabel Abraham            86 Ullevi FK                  X
     Malin Dahlström             89 Göteborgs Kv IK            X

K Längd
   1 Petra Andersson             88 Ullevi FK               5,08   1,3
   2 Lisa Trané                  87 Ullevi FK               4,96   1,6
   3 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott         4,84   0,9
   4 Pernilla Ohlsson            87 IFK Göteborg            4,69   1,9
   5 Madeleine Olsson            90 Ullevi FK               4,45   1,2
   6 Frida Engström              90 Mölndals AIK            4,43   1,0
   7 Caroline Hellgren           89 IF Kville               4,42   1,0
   8 Anna Johansson              89 Ullevi FK               3,26   2,1
                                                            3,09   1,2

K Tresteg                                                   23/6
   1 Maria Augutis               90 Ullevi FK              11,79   1,1
   2 Yamu Jagne                  83 Ullevi FK              11,31   1,1
   3 Mikaela Laurén              90 Ullevi FK              11,28   0,7
   4 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott        10,35   0,5
   5 Annie Brickman              91 Kongahälla AIK         10,29   0,5
   6 Isabelle Bensryd            90 Lerum Friidrott        10,10   1,4
   7 Caroline Hellgren           89 IF Kville               9,90   1,1
   8 Josefine Dahlqvist          88 IF Kville               9,80   1,1
   9 Matilda Hultman             91 Lerum Friidrott         9,74   0,5

K Kula                             4.0 kg                   23/6
   1 Karin Höglund               87 Mölndals AIK           10,75
   2 Adelina Karlsson            88 Kongahälla AIK         10,14   11.44 3.0kg
   3 Viktoria Oscarsson          87 Herrljunga SK           8,80
   4 Anna Johansson              89 Ullevi FK               7,61
   - Mari Klaup                  90 Göteborgs Kv IK        10,26   3.0kg
     Sandra Johansson            91 Ullevi FK               7,69   3.0kg

K Diskus
   1 Alexandra Axell             89 Lerum Friidrott        31,29
   2 Therese Anderson            89 Lerum Friidrott        30,28
   3 Elin Töllborg               86 Ullevi FK              25,47
   4 Rebecka Holmkvist           89 Mölndals AIK           25,42
   5 Anna Johansson              89 Ullevi FK              12,15
   - Josephin Dahlberg           90 Göteborgs Kv IK        34,31   0,6kg
     Ida Lindskog                90 Lerum Friidrott        30,37   0,6kg
     Sandra Johansson            91 Ullevi FK              20,32   0,6kg

K Slägga                                                    23/6
   1 Viktoria Oscarsson          87 Herrljunga SK          40,50
   2 Elin Töllborg               86 Ullevi FK              34,48
   - Maria Augutis               90 Ullevi FK              38,50   3.0kg
     Ida Nyassi                  90 Göteborgs Kv IK        28,09   3.0kg
     Sandra Johansson            91 Ullevi FK              25,76   3.0kg
     Linnéa Brickman             92 Kongahälla AIK         22,95   2.0kg
     Madeleine Olsson            90 Ullevi FK              20,97   3.0kg

K Spjut                                                     24/6
   1 Angelica Roos               89 Mölndals AIK           37,07
   2 Alexandra Axell             89 Lerum Friidrott        36,12
   3 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott        24,00
   - Mari Klaup                  90 Göteborgs Kv IK        31,90   400g
     Jenny Nylund                90 Lerum Friidrott        23,96   400g
     Isabelle Bensryd            90 Lerum Friidrott        21,51   400g

F17 Häck 100m                    76cm
    Omgång 1  heat: 1              0,7                      23/6
   1 Petra Andersson             88 Ullevi FK              15.63
   2 Rebecka Leissner            89 Ullevi FK              15.82
F15 Häck 80m                     76cm
    Omgång 1  heat: 1              0,3                      23/6
   1 Emma Palmér                 90 Malmö AI               12.53   q
   2 Linnéa Söderström           91 Ullevi FK              12.61   q
   3 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott        13.11   q
   4 Linnéa Wittenstam           91 Ullevi FK              13.21   q
   5 Matilda Hultman             91 Lerum Friidrott        13.69   q
   6 Anna Lokrantz               91 Ullevi FK              14.59   q

    Omgång 2  heat: 1             0,2                      23/6
   1 Emma Palmér                 90 Malmö AI               12.20
   2 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott        12.85
   3 Linnéa Söderström           91 Ullevi FK              12.98
   4 Jennifer Lundgren           90 IF Rigor               14.94

              heat: 2             0,3                      23/6
   1 Linnéa Wittenstam           91 Ullevi FK              13.37
   2 Matilda Hultman             91 Lerum Friidrott        13.60
   3 Anna Lokrantz               91 Ullevi FK              14.19

Resultaten från förmiddagens ungdomstävling 10-13 år