Resultat från Stonehill Games
Datum:          2003-08-10
Plats:          Stenkullens IP
Arrangör:       Lerum Friidrott 
Tävl.led:       Bo Malmström     E-post:  kansli@lerumfriidrott.se
Väder:          Sol, ca 27 grader, svaga vindar.

M 100m
    Försök  heat: 1                -0,4                     10/8
   1 Alexander Ljungblom         85 Ullevi FK              11.54   q
   2 Per-Joan Lorentzon          74 IK Orient              11.72
   3 Ulf Peterson                84 Mölndals AIK           12.04
   4 Ousainou M'Bye              80 Örgryte IS             12.07
   5 Christian Ehrenborg         83 Mölndals AIK           12.96

    Försök  heat: 2                0,2                      10/8
   1 Erik Wahn                   80 IFK Helsingborg        10.74   q
   2 Robert Kronberg             76 IF Kville              10.78   q
   3 Fredrik Sturesson           82 IFK Helsingborg        11.10   q
   4 Daniel Carlsson             83 Angereds IS            11.41   q
   5 Peter Wigren                80 Ullevi FK              11.47   q
   6 Haldur Rohtla               76 Örgryte IS             11.90

    Final                          1,2                      10/8
   1 Erik Wahn                   80 IFK Helsingborg        10.70
   2 Fredrik Sturesson           82 IFK Helsingborg        11.03
   3 Peter Wigren                80 Ullevi FK              11.33
   4 Daniel Carlsson             83 Angereds IS            11.46
   5 Alexander Ljungblom         85 Ullevi FK              11.49
     Robert Kronberg             76 IF Kville           ej start

M 200m
    Final                          0,1                      10/8
   1 Peter Wigren                80 Ullevi FK              23.06
   2 Alexander Ljungblom         85 Ullevi FK              23.58
   3 Robin Höglund               87 Lerum Friidrott        25.49
   4 Tim Brandin                 85 Sävedalens AIK         26.71

M 400m
    Final                                                   10/8
   1 Mikael Lindberg             83 Ullevi FK              49.99
   2 Christoffer Antonsen        83 Hälle IF               50.67
   3 Anders Andersson            76 IK Orient              52.06
   4 Erik Hagström               73 Mölndals AIK           52.60
   5 Johan Berg                  86 Säffle FIK             55.19

M 1000m
    Final                                                   10/8
   1 Patrik Magnusson            84 Ullevi FK            2:35.73
   2 Daniel Andersson            75 Mölndals AIK         2:36.64
   3 Peter Gustafsson            86 Ullevi FK            2:37.85
   4 Kristoffer Thorsson         84 Ullevi FK            2:38.31
   5 Johnny Jonasson             85 Hälle IF             2:38.89
   6 Robert Samuelsson           75 IF Kville            2:39.11
   7 Johan Schäfer               82 Ullevi FK            2:46.46
   8 Marcus Abrahamsson          86 Kongahälla AIK       2:53.36
   9 Johanna Strömberg           87 Hälle IF             3:10.82   K 1:a

M + K 5000m
    Final                                                   10/8   3000m
   1 Johan Lundahl               78 Sävedalens AIK      16:11.32    9:21.99
   2 Anders Sundholm             77 Mölndals AIK        16:44.94   10:12.12
   3 Martin Nygren               73 Högsbo AIK          17:03.86   10:11.84
   4 Björn Hellgren              62 Högsbo AIK          17:11.50   10:13.26
   5 Stefan Andreazzoli          71 Högsbo AIK          17:54.09   10.45.35
   6 Kasper Nordlinder           75 Mölndals AIK        17:57.37   10:45.47
   7 Astrid Gillenius            82 IF Kville           18:27.60   10:58.43 K 1:a
   8 Christer Stenborg           51 Högsbo AIK          18:43.12   11:14.21
   9 Anders Eriksson             55 Majornas IK         19:14.47   11:15.67
  10 Christer Åkerblom              Högsbo AIK          19:15.78   11:26.70
  11 Paula Wass                  68 IF Kville           19:25.68   11:26.47 K 2:a
  12 Eleonor Öström              59 IF Kville           19:49.21   11:47.46 K 3:a
  13 Tuve Kwarnmark              64 Triathlon Väst      20:08.10   11:26.26
  14 Klas Folkesson              76 Högsbo AIK          20:14.85   11.50.67
   - Rikard Alexandersson        87 Ullevi FK               bröt    9:30.85

M Höjd                                                      10/8
   1 Tobias Svensson             77 Wärnamo SK               194=
   2 Mattias Grundberg              Ullevi FK                194=
   3 Christer Johansson          82 Örgryte IS               194=
   4 Daniel Linder               85 Ullevi FK                181

M Stav                                                      10/8
   1 Gustaf Hultgren             83 Kalmar SK                475
   2 Gustav Andhill              78 Alingsås IF              435=
     Henrik Weisbach             79 Örgryte IS               435=
   4 Joakim Norman               84 Mölndals AIK             420
   5 Jonatan Falk                86 Lerum Friidrott          405=
   6 Kai Eklund                  82 Stocksäters IF           405=
     Anjin Dahlhöjd              86 Örgryte IS               405=
   8 Yilmaz Mahshid              79 Örgryte IS               385
   9 Erik Thorstensson           89 Spårvägens FK            360
   - Alexander Igelström         74 Ullevi FK                  X
     Rasmus Tjärndal             85 Ullevi FK                  X
     Reine Eklund                77 Örgryte IS                 X

M Längd                                                     10/8
   1 Robert Bagge                82 Mölndals AIK            7,19   -0,6
   2 Emil Predan                 88 Mölndals AIK            5,95   -0,1
   3 Daniel Linder               85 Ullevi FK               5,70   1,2
   4 Jonatan Malka               88 IF Kville               4,84   0,9

M Tresteg                                                   10/8
   1 Ousainou M'Bye              80 Örgryte IS             14,65   0,7
   2 Martin Eriksson             83 Örgryte IS             14,62   0,9
   3 Patrik Bagge                85 Brattås CK             14,23   0,3
   4 Daniel Abrahamsson          82 Sävedalens AIK         13,86   -0,1
   5 Alen Rakovic                81 Ullevi FK              13,36   -0,2

M Kula                             7.26                     10/8
   1 Robert Melin                82 Bottnaryds IF          15,74
   2 Christer Björkander         83 Lerum Friidrott        14,07
   3 Oskar Berglund              81 Bottnaryds IF          11,22

M Diskus                           2.0 kg                   10/8
   1 Philip Åman                 77 Ullevi FK              50,03  Rek.
   2 Robert Melin                82 Bottnaryds IF          48,42
   3 Niklas Trenneus             72 IK Ymer                47,26
   4 Christian Ehrenborg         83 Mölndals AIK           43,43
   5 Oskar Berglund              81 Bottnaryds IF          35,24
   6 Lars Diechle                   Sävedalens AIK         30,49
   7 Christian Gamerdinger       76 Örgryte IS             26,27
   8 Stefan Holst                82 Bottnaryds IF          26,17
   - Mikael Norén                86 Ullevi FK              45,04  ut 1,5kg
   - Magnus Gustafsson           87 Ullevi FK              29,91  ut 1,5kg

M Slägga                           7.26                     10/8
   1 Robert Melin                82 Bottnaryds IF          51,48
   2 Thomas Edvinsson            77 Alingsås IF            47,07
   3 Oskar Berglund              81 Bottnaryds IF          44,87
   4 Stefan Holst                82 Bottnaryds IF          43,17
   5 Christer Björkander         83 Lerum Friidrott        39,36

M Spjut                            800 g                    10/8
   1 Daniel Linder               85 Ullevi FK              29,99

P17 100m
    Final                          0,6                      10/8
   1 Steven Kiai                 86 Hälle IF               11.76
   2 Sandro Karlsfred            86 Ullevi FK              11.83
   3 Fabian Willskytt            87 IF Kville              12.30
   4 Fabian Jönsson              87 Örgryte IS             12.42
   5 Magnus Gustafsson           87 Ullevi FK              12.54
   6 Martin Andreasson           87 Eds SK                 13.10

P17 800m
    Final                                                   10/8
   1 Mohammed Bashir             87 Ullevi FK            1:59.17  Rek.
   2 Emil Ryberg                 87 Ullevi FK            2:01.58
   3 Jörgen Ekdahl               86 Lerum Friidrott      2:01.73
   4 Björn Johansson             86 Ullevi FK            2:02.72
   5 Niklas Liberg               86 IFK Lund             2:03.35
   6 Daniel Bengtsson            86 Sävedalens AIK       2:03.41
   7 Robin Höglund               87 Lerum Friidrott      2:04.35
   8 Fredrik Johansson           86 IFK Växjö            2:06.07

P17 + M Häck 110m                  91 cm
    Final                          -0,1                     10/8
   1 Jonatan Falk                86 Lerum Friidrott        15.86
   2 Niklas Bagge                87 Brattås CK             16.27
   3 Anders Söderberg            83 Mölndals AIK           16.84   M 1:a 107cm

P17 Höjd                                                    10/8
   1 Pontus Thomée               87 Lerum Friidrott          186
   2 Niklas Bagge                87 Brattås CK               181
   3 Johan Jacobsson             87 Ullevi FK                175
   4 Fabian Willskytt            87 IF Kville                160

P17 Stav                                                    10/8
   1 Anjin Dahlhöjd              86 Örgryte IS               400
   2 Jonatan Falk                86 Lerum Friidrott          380
   3 Erik Thorstensson           89 Spårvägens FK            350=
     Niklas Bagge                87 Brattås CK               350=
   5 Johan Ramberg               89 Örgryte IS               335
   6 Johan Roth                  88 Ullevi FK                280=
     Jonatan Gren                88 Falköpings AIK           280=

P17 Tresteg                                                 10/8
   1 Kristoffer Hagstedt         87 Ullevi FK              13,49   0,4
   2 Johan Tobiasson             86 Ullevi FK              13,24   0,5
   3 Mathias Ström               87 Strömstads IF          13,10   -0,3
   4 Johan Jacobsson             87 Ullevi FK              13,02   -0,1
   5 Peter Olsson                87 Eds SK                 12,26   0,5

P17 Kula                           5.0 kg                   10/8
   1 Mikael Norén                86 Ullevi FK              15,68  Rek.

P17 Slägga                         5.0 kg                   10/8
   1 Sebastian Höglin-Thorden    87 Ullevi FK              44,27  Rek.

P15 100m
    Försök  heat: 1                0,1                      10/8
   1 Carl Dahllöf                88 Örgryte IS             11.61   q
   2 Marcus Uussalu              88 Mölndals AIK           11.92   q
   3 Patrik Lindh                88 Stenungsunds Frii      12.44   q
   4 Johan Carlsson              88 Mölndals AIK           13.35
   5 Simon Karlsfred             89 Ullevi FK              13.41
   6 Tony Lind                   88 Brattås CK             13.59

    Försök  heat: 2                0,2                      10/8
   1 Dennis Nydahl               88 Mölndals AIK           12.17   q
   2 Tim Uddh                    89 Mölndals AIK           12.21   q
   3 Fredrik Nydahl              89 Ullevi FK              13.14
   4 Niklas Fagersson            88 IFK Göteborg           13.48
   5 Simon Torell                89 Mölndals AIK           13.69
   6 Erik Nilsson                89 IF Rigor               13.94

    Försök  heat: 3                0,0                      10/8
   1 Emil Predan                 88 Mölndals AIK           11.92   q
   2 Kalle Boustedt              88 IFK Göteborg           12.46
   3 William Swärd               89 Lerum Friidrott        12.53
   4 Kenny Pratter               89 Kongahälla AIK         12.85
   5 Viktor Kjellin              88 Mölndals AIK           12.97

    Final                          0,5                      10/8
   1 Carl Dahllöf                88 Örgryte IS             11.64
   2 Marcus Uussalu              88 Mölndals AIK           11.84
   3 Emil Predan                 88 Mölndals AIK           11.89
   4 Dennis Nydahl               88 Mölndals AIK           12.21
   5 Tim Uddh                    89 Mölndals AIK           12.25
   6 Patrik Lindh                88 Stenungsunds Frii      12.48

P15 800m
    Final                                                   10/8
   1 Joakim Hallqvist            88 Lerum Friidrott      2:06.70
   2 Alexander Palm              89 IF Kville            2:12.36
   3 Lotta Fougberg              85 Göteborgs Kv IK      2:12.94   ut
   4 Linus Lagergren             89 Sävedalens AIK       2:16.46
   5 Viktor Kjellin              88 Mölndals AIK         2:21.74
   6 Johan Blomberg              88 Ullevi FK            2:21.83
   7 Simon Torell                89 Mölndals AIK         2:24.46
   8 Daniel Munther              88 Lerum Friidrott      2:24.75

P15 Häck 100m                      84 cm
    Final                          -0,4                     10/8
   1 Marcus Uussalu              88 Mölndals AIK           13.99   Rek.
   2 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              14.56
   3 Mikael Zäll                 88 Ullevi FK              15.18
   4 Hannes Haag                 89 Angereds IS            15.93
   5 Tony Lind                   88 Brattås CK             16.78
   6 Christoffer Adielsson       89 Mölndals AIK           17.82

P15 Häck 300m                      76 cm
    Final                                                   10/8
   1 Jonas Wiberg                88 Ullevi FK              42.17  Rek.
   2 Jesper Berggren             89 Sävedalens AIK         45.46
   3 Johan Blomberg              88 Ullevi FK              50.74
   4 Christoffer Adielsson       89 Mölndals AIK           52.58

P15 Höjd                                                    10/8
   1 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK                173
   2 Oskar Persson               88 Angereds IS              173=
     William Swärd               89 Lerum Friidrott          173=
   4 Johan Roth                  88 Ullevi FK                169
   5 Johan Andersson             89 Brattås CK               169
   6 Pontus Norman               88 Mölndals AIK             165
   7 Kenny Pratter               89 Kongahälla AIK           161
   8 Oscar Nygren                89 Sävedalens AIK           161
   9 Fredrik Nydahl              89 Ullevi FK                152
  10 Hannes Haag                 89 Angereds IS              146

P15 Tresteg                                                 10/8
   1 Fredrik Meyer               88 Strömstads IF          12,98   2,2
                                                           12,57   0,2
   2 Mattias Flander             88 Angereds IS            12,80   1,4
   3 Kalle Boustedt              88 IFK Göteborg           12,16   1,3
   4 Jesper Berggren             89 Sävedalens AIK         11,59   1,2
   5 Pontus Norman               88 Mölndals AIK           11,50   1,5
   6 Niklas Fagersson            88 IFK Göteborg           11,46   1,1
   7 Fredrik Nydahl              89 Ullevi FK              11,20   1,7
   8 Mattias Niklasson           89 Kongahälla AIK         11,14   1,3
   9 Oskar Persson               88 Angereds IS            10,89   1,9
  10 Johan Andersson             89 Brattås CK             10,76   0,7
  11 Erik Nilsson                89 IF Rigor               10,67   0,6
  12 Erik Olsson                 89 Örgryte IS             10,36   1,4
  13 Fredrik Ravantii            89 Ullevi FK               9,08   1,8

P15 Kula                           4.0 kg                   10/8
   1 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              13,77  Rek.
   2 Simon Karlsfred             89 Ullevi FK              11,42
   3 Johan Roth                  88 Ullevi FK              11,39
   4 Tim Uddh                    89 Mölndals AIK           10,27
   5 Tobias Reimertz             89 Kongahälla AIK          8,45

P15 Slägga                         4.0 kg                   10/8
   1 Anders Eriksson             89 IF Udd                 38,66
   2 Adam Johansson              89 Mölndals AIK           16,81

P15 Spjut                          600 g                    10/8
   1 Joni Kaartinen              89 Bergsjöns Finska       49,85
   2 Hannes Haag                 89 Angereds IS            42,91
   3 Mika Kyllönen               89 Bergsjöns Finska       42,31
   4 Jesper Berggren             89 Sävedalens AIK         33,89
   5 Josua Gustafsson            88 Ullevi FK              31,67
   6 Erik Olsson                 89 Örgryte IS             27,57
   7 Christoffer Adielsson       89 Mölndals AIK           23,11
   - Robert Palm                 89 Bergsjöns Finska           X
     Adam Johansson              89 Mölndals AIK               X

P13 80m
    Final                          1,5                      10/8
   1 Long Voong                  90 Ullevi FK              10.09
   2 Patrik Nilsson              90 Ullevi FK              10.37
   3 Erik Lindahl                90 Örgryte IS             11.05
   4 William Bengtsson           90 Mölndals AIK           11.25
   5 Robert Kajsjö               90 Hälle IF               11.52
   6 Anton Lundgren              90 IFK Göteborg           12.58

P13 200m
    Final                          0,6                      10/8
   1 Long Voong                  90 Ullevi FK              26.46  Rek.
   2 Patrik Nilsson              90 Ullevi FK              27.21
   3 Mattias Berglund            90 Örgryte IS             27.33
   4 David Johansson             90 Kongahälla AIK         27.59
   5 William Bengtsson           90 Mölndals AIK           29.71
   6 Dennis Holm                 90 Ullevi FK              31.40

P13 Höjd                                                    10/8
   1 Daniel Persson              90 IF Rigor                 155
   2 Adam Pettersson             90 Mölndals AIK             150
   3 Tobias Gerefalk             90 Lerum Friidrott          144
   4 Johan Andréasson            90 Mölndals AIK             140

P13 Längd                          zon                      10/8
   1 Long Voong                  90 Ullevi FK               5,15   -0,3
   2 Patrik Nilsson              90 Ullevi FK               5,04   0,4
   3 Daniel Persson              90 IF Rigor                4,97   0,2
   4 Adam Pettersson             90 Mölndals AIK            4,72   0,9
   5 Robert Kajsjö               90 Hälle IF                4,51   0,4
   6 William Bengtsson           90 Mölndals AIK            4,39   0,4

P13 Kula                           3.0 kg                   10/8
   1 Adam Pettersson             90 Mölndals AIK           10,31
   2 David Johansson             90 Kongahälla AIK         10,24
   3 Martin Büller               90 Mölndals AIK            9,71
   4 Tobias Gerefalk             90 Lerum Friidrott         9,69
   5 Johan Andréasson            90 Mölndals AIK            9,36
   6 Mattias Berglund            90 Örgryte IS              9,18
   7 Anton Carlansson            90 Kongahälla AIK          9,15
   8 Erik Lindahl                90 Örgryte IS              8,29
   9 Anton Lundgren              90 IFK Göteborg            8,24

P13 Spjut                          400 g                    10/8
   1 Johan Andréasson            90 Mölndals AIK           37,31
   2 Martin Büller               90 Mölndals AIK           36,82
   3 Anton Carlansson            90 Kongahälla AIK         32,02
   4 Dennis Holm                 90 Ullevi FK              27,31
   5 Tobias Gerefalk             90 Lerum Friidrott        25,36
   6 Mattias Berglund            90 Örgryte IS             21,72
   7 Erik Lindahl                90 Örgryte IS             21,10
   8 Timmy Balabolin             90 Ullevi FK              19,42
   - Hanna Reimertz              90 Kongahälla AIK         20,78   ut

P12 80m
    Försök  heat: 1                -0,1                     10/8
   1 Jakob Aronsson              91 Lerum Friidrott        11.46   q
   2 Christian Reichenberg       91 Ullevi FK              11.80   q
   3 Filip Lundgren              92 IFK Göteborg           12.01   q
   4 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds Frii      12.45

    Försök  heat: 2                0,0                      10/8
   1 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        11.59   q
   2 Anders Lind                 91 Stenungsunds Frii      12.26   q
   3 Sadeeh M'Bye                91 Örgryte IS             12.34   q
     Pierre Dahlén               91 Lerum Friidrott     ej start

    Final                          -0,3                     10/8
   1 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        11.43
   2 Jakob Aronsson              91 Lerum Friidrott        11.54
   3 Christian Reichenberg       91 Ullevi FK              11.83
   4 Filip Lundgren              92 IFK Göteborg           12.23
   5 Anders Lind                 91 Stenungsunds Frii      12.37
     Sadeeh M'Bye                91 Örgryte IS          ej start

P12 200m
    Finalheat  heat: 1             0,4                      10/8
   1 Pontus Otterstedt           92 Ullevi FK              28.51   1  Rek.
   2 Christian Reichenberg       91 Ullevi FK              29.70   2
   3 Jakob Aronsson              91 Lerum Friidrott        30.63   3
     Anders Lind                 91 Stenungsunds Frii   ej start   -

    Finalheat  heat: 2             0,3                      10/8
   1 Filip Lundgren              92 IFK Göteborg           31.07   4
   2 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds Frii      32.22   5
   3 Christian Åhman             92 Lerum Friidrott        32.35   6
   4 Simon Lundgren              92 IFK Göteborg           33.27   7

P12 + P13 600m
    Final                                                   10/8
   1 Pierre Dahlén               91 Lerum Friidrott      1:43.60  Rek.
   2 Anders Lind                 91 Stenungsunds Frii    1:43.69
   3 Anton Carlansson            90 Kongahälla AIK       1:48.24   P13 1:a
   4 Filip Lundgren              92 IFK Göteborg         1:53.07
   5 Julius Strömberg            92 Vänersborgs SK       1:53.64
   6 Axel Löfgren                92 Kongahälla AIK       1:56.05
   7 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds Frii    2:00.86
   8 Simon Lundgren              92 IFK Göteborg         2:01.46

P12 Höjd                                                    10/8
   1 Pontus Otterstedt           92 Ullevi FK                151  Rek.
   2 Jakob Aronsson              91 Lerum Friidrott          148
   3 Pierre Dahlén               91 Lerum Friidrott          138
   4 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds Frii        130=
     Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott          130=
   6 Anders Lind                 91 Stenungsunds Frii        130
   7 Marcus Waerme               91 Kongahälla AIK           130
   8 Simon Lundgren              92 IFK Göteborg             125
   9 Sadeeh M'Bye                91 Örgryte IS               119

P12 Längd                          zon                      10/8
   1 Pontus Otterstedt           92 Ullevi FK               4,85   0,7
   2 Pierre Dahlén               91 Lerum Friidrott         4,76   0,4
   3 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott         4,61   0,4
   4 Jakob Aronsson              91 Lerum Friidrott         4,28   -0,2
   5 Fredrik Lindgren            92 Stenungsunds Frii       4,25   0,1
   6 Filip Lundgren              92 IFK Göteborg            4,14   -0,2
   7 Anders Lind                 91 Stenungsunds Frii       4,09   0,9
   8 Sadeeh M'Bye                91 Örgryte IS              4,04   1,4
   9 Lukas Gustafsson            91 Ullevi FK               3,87   0,5
  10 Christian Åhman             92 Lerum Friidrott         3,59   0,4
  11 Joakim Rappu                92 Kongahälla AIK          3,21   0,8

P12 Kula                           3.0 kg                   10/8
   1 Jonathan Ström              91 Strömstads IF          11,26  Rek.
   2 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott         9,87
   3 Jonas Johansson             91 Angereds IS             7,69
   4 Jakob Aronsson              91 Lerum Friidrott         7,55
   5 Christian Åhman             92 Lerum Friidrott         6,49
   6 Lukas Gustafsson            91 Ullevi FK               6,23
   7 Joakim Rappu                92 Kongahälla AIK          5,51

P12 Spjut                          400 g                    10/8
   1 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        30,92
   2 Pierre Dahlén               91 Lerum Friidrott        29,27
   3 Simon Lundgren              92 IFK Göteborg           21,22
   4 Filip Lundgren              92 IFK Göteborg           21,18
   5 Jonas Johansson             91 Angereds IS            20,53
   6 Joakim Rappu                92 Kongahälla AIK         16,45

K 100m
    Försök  heat: 1                0,8                      10/8
   1 Moa Larsson                 85 IK Orient              12.84   q
   2 Louise Eliasson             85 Mölndals AIK           13.26   q
   3 Paulina Wallin              83 Mölndals AIK           13.58
   4 Sara Mangs                  75 Angereds IS            14.05

    Försök  heat: 2                -0,1                     10/8
   1 Frida Näsman                78 Bollnäs FIK            12.44   q
   2 Anneli Melin                76 IFK Helsingborg        12.54   q
   3 Terese Bohlén-Kinn          87 Ullevi FK              12.66   q
   4 Cecilia Janson              85 Göteborgs Kv IK        13.31   q

    Final                          0,7                      10/8
   1 Frida Näsman                78 Bollnäs FIK            12.45
   2 Terese Bohlén-Kinn          87 Ullevi FK              12.64
   3 Anneli Melin                76 IFK Helsingborg        12.67
   4 Moa Larsson                 85 IK Orient              12.68
   5 Louise Eliasson             85 Mölndals AIK           13.21
   6 Cecilia Janson              85 Göteborgs Kv IK        13.47

K 200m
    Final                          -0,6                     10/8
   1 Frida Näsman                78 Bollnäs FIK            25.24
   2 Anneli Melin                76 IFK Helsingborg        25.31

K Häck 100m                        84 cm
    Final                          -0,1                     10/8
   1 Malin Svensson              78 IFK Helsingborg        15.20
   2 Sara Brankell               81 Mölndals AIK           15.73
   3 Moa Larsson                 85 IK Orient              16.14

K Höjd                                                      10/8
   1 Malin Svensson              78 IFK Helsingborg          164
   2 Rebecka Eliasson            85 Örgryte IS               157

K Stav                                                      10/8
   1 Fanny Berglund              88 Göteborgs Kv IK          355
   2 Louise Lundin               87 Göteborgs Kv IK          335
   3 Linnéa Weding-Holmgren      80 Ullevi FK                325
   4 Yordabel Abraham            86 Ullevi FK                290
   5 Annika Berntsson            76 Ullevi FK                290
   - Åsa Wilén                   86 Örgryte IS                 X
     Linda Wilén                 88 Örgryte IS                 X
     Louise Carlred              85 Ullevi FK                  X
     Sara Klevell                88 Göteborgs Kv IK            X
     Maria Rendin                82 Örgryte IS                 X

K Tresteg                                                   10/8
   1 Elizabeth Franklin          79 IFK Växjö              11,88   0,0
   2 Johanna Rönner              82 Ullevi FK              11,62   0,8
   3 Martina Wahnström           87 Ullevi FK              11,39   0,5
   4 Rebecka Eliasson            85 Örgryte IS             10,58   -1,4
   5 Malin Ebbinge               88 Ullevi FK              10,36   0,7
   6 Åsa Johnsson                87 Kongahälla AIK         10,07   0,4

K Kula                             4.0 kg                   10/8
   1 Caroline Höglund            85 Mölndals AIK           10,86
   2 Kajsa Fällström             82 Istrums SK             10,81
   3 Malin Svensson              78 IFK Helsingborg        10,53

K Slägga                           4.0 kg                   10/8
   1 Maria Andersson             82 KFUM Arvika            52,51
   2 Lovisa Persson              84 IFK Halmstad           45,72
   3 Anna Zachrisson             82 Ullevi FK              45,62
   4 Ida Hellgren                85 Ullevi FK              44,03
   5 Emma Jones                  85 Ullevi FK              41,21
   6 Lisa Johansson              86 Ullevi FK              36,47
   7 Viktoria Oscarsson          87 Herrljunga SK          36,28

F17 100m
    Final                          0,9                      10/8
   1 Julia Håkansson             87 IF Kville              12.90
   2 Emma Jungmark               87 IF Kville              13.59
   3 Claudia Wallin              87 Mölndals AIK           14.20
   4 Karin Sindsjö               87 Säffle FIK             14.51

F17 800m
    Final                                                   10/8
   1 Cecilia Holmbom             86 Mölndals AIK         2:17.68  Rek.
   2 Emelie Yngwe                87 IF Rigor             2:31.55
   3 Nina Tiimonen               87 IF Kville            2:39.10
     Christin Rickardsson        84 Hälle IF                bröt

F17 Häck 100m                      76 cm
    Final                          -0,4                     10/8
   1 Ebba Jungmark               87 Mölndals AIK           15.59
   2 Martina Wahnström           87 Ullevi FK              15.84
   3 Stina Nilsson               87 Brattås CK             17.74

F17 + F15 Häck 300m                76 cm
    Final                                                   10/8
   1 Jenny Karlsson              84 IK Orient              46.77   ut
   2 Petra Andersson             88 Ullevi FK              47.57   F15 1:a
   3 Åsa Johnsson                87 Kongahälla AIK         48.78   F17 1:a
   4 Karin Dahllöf               87 Mölndals AIK           49.29   F17 2:a
   5 Pernilla Persson            88 Angereds IS            50.08   F15 2:a
   6 Stella Adabugday            89 Angereds IS            54.42   F15 3:a

F17 Höjd                                                    10/8
   1 Åsa Hartelius               87 Kongahälla AIK           153
   2 Åsa Johnsson                87 Kongahälla AIK           149
   3 Lina Byberg                 87 Kongahälla AIK           144
   4 Klara Jutéus                87 Kongahälla AIK           144
   5 Stina Nilsson               87 Brattås CK               144

F17 Längd                                                   10/8
   1 Ebba Jungmark               87 Mölndals AIK            5,18   -0,6
   2 Lisa Trané                  87 Göteborgs Kv IK         4,96   -0,8
   3 Julia Håkansson             87 IF Kville               4,93   -0,1
   4 Emma Jungmark               87 IF Kville               4,80   -2,0
   5 Karin Sindsjö               87 Säffle FIK              4,56   0,8
   6 Jennie Kiel                 86 IK Orient               4,55   -1,2
   7 Lina Byberg                 87 Kongahälla AIK          4,34   0,6
   8 Stina Nilsson               87 Brattås CK              4,29   0,0
   9 Therese Thorn               87 IF Kville               3,91   -1,3
  10 Linda Troung                87 Ullevi FK               2,87   -0,2
   - Laine Rohtla                72 Örgryte IS              5,31   0,4

F17 Kula                           3.0 kg                   10/8
   1 Karin Höglund               87 Mölndals AIK           11,07

F17 Diskus                         1.0 kg                   10/8
   1 Karolina Pedersen           87 Göteborgs Kv IK        33,82
   2 Karin Höglund               87 Mölndals AIK           28,86
   3 Elin Töllborg               86 Angereds IS            26,27
   - Caroline Höglund            85 Mölndals AIK           34,50  ut K
   - Mikael Zäll                 88 Ullevi FK              41,31  ut P15
   - Tobias Reimertz             89 Kongahälla AIK             X  ut P15

F17 Slägga                         4.0 kg                   10/8
   1 Karolina Pedersen           87 Göteborgs Kv IK        40,06  Rek.
   2 Elin Töllborg               86 Angereds IS            25,24

F15 100m
    Försök  heat: 1                0,0                      10/8
   1 Åse Lundin                  88 Göteborgs Kv IK        13.27   q
   2 Linda Gustavsson            88 Mölndals AIK           13.29   q
   3 Caroline Reichenberg        88 Ullevi FK              13.42   q
   4 Madeleine Lenhagen          89 Mölndals AIK           13.70
   5 Maria Tägtgård              89 Kongahälla AIK         14.23

    Försök  heat: 2                1,4                      10/8
   1 Angelica Roos               89 IF Rigor               12.99   q
   2 Therése Bolinder            89 Dals Södra FFI         13.47   q
   3 Caroline Janson             88 Göteborgs Kv IK        13.64   q
   4 Kristin Martinsson          89 IK Orient              14.18
   5 Sofie Bäcklund              89 Kongahälla AIK         14.53
   6 Moa Jansson                 89 Kongahälla AIK         16.10

    Final                          1,2                      10/8
   1 Angelica Roos               89 IF Rigor               13.01
   2 Linda Gustavsson            88 Mölndals AIK           13.21
   3 Åse Lundin                  88 Göteborgs Kv IK        13.25
   4 Caroline Reichenberg        88 Ullevi FK              13.32
   5 Therése Bolinder            89 Dals Södra FFI         13.65
   6 Caroline Janson             88 Göteborgs Kv IK        13.92

F15 800m
    Final                                                   10/8
   1 Pernilla Ahlm               89 Sävedalens AIK       2:25.73
   2 Sara Berg                   88 IF Rigor             2:26.79
   3 Sofia Lilja                 88 IF Kville            2:28.05
   4 Nathalie Gyllenhammar       88 IF Kville            2:36.09
   5 Sandra Ljung                88 IF Kville            2:38.29
   6 Alexandra Axell             89 Lerum Friidrott      2:40.00
   7 Michelle Dower              89 Ullevi FK            2:49.68
   8 Julia Selander              88 Sävedalens AIK       2:54.34

F15 Häck 80m                       76 cm
    Final                          0,3                      10/8
   1 Petra Andersson             88 Ullevi FK              12.37  Rek.
   2 Anna Lergård                88 Istrums SK             12.73
   3 Kristin Martinsson          89 IK Orient              14.55

F15 Höjd                                                    10/8
   1 Åse Thorsen                 89 Lerum Friidrott          163
   2 Stina Ekholm                89 Ullevi FK                157
   3 Åse Lundin                  88 Göteborgs Kv IK          153
   4 Petra Andersson             88 Ullevi FK                153
   5 Linnéa Sjöberg              88 Ullevi FK                149
   6 Maria Tägtgård              89 Kongahälla AIK           136
   7 Jennie Olsson               88 IFK Göteborg             136

F15 Längd                                                   10/8
   1 Caroline Reichenberg        88 Ullevi FK               4,91   0,5
   2 Angelica Roos               89 IF Rigor                4,69   0,6
   3 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott         4,63   0,4
   4 Therése Bolinder            89 Dals Södra FFI          4,48   0,4
   5 Sofie Bäcklund              89 Kongahälla AIK          4,43   1,4
   6 Alexandra Axell             89 Lerum Friidrott         4,39   0,5
   7 Åse Thorsen                 89 Lerum Friidrott         4,24   0,1
   8 Jennie Olsson               88 IFK Göteborg            4,02   -0,1
   9 Caroline Janson             88 Göteborgs Kv IK         3,74   0,1
  10 Josefine Dahlqvist          88 IF Kville               3,64   0,1
  11 Moa Jansson                 89 Kongahälla AIK          3,31   0,3

F15 Kula                           3.0 kg                   10/8
   1 Rebecka Holmqvist           89 Mölndals AIK           11,29
   2 Amanda Persson              89 IFK Halmstad            9,73
   3 Linda Bernhardsson          89 Angereds IS             8,60

F15 Diskus                         0.6 kg                   10/8
   1 Amanda Persson              89 IFK Halmstad           29,05
   2 Alexandra Axell             89 Lerum Friidrott        26,15
   3 Mia Callenberg              89 Lerum Friidrott        25,25
   4 Therese Anderson            89 Lerum Friidrott        23,62
   5 Jennie Olsson               88 IFK Göteborg           22,75
   6 Stella Adabugday            89 Angereds IS            21,60
   7 Linda Bernhardsson          89 Angereds IS            18,69

F15 Slägga                         3.0 kg                   10/8
   1 Amanda Persson              89 IFK Halmstad           35,27

F13 80m
    Försök  heat: 1                1,3                      10/8
   1 Linnéa Rodås                90 Ullevi FK              10.85   q
   2 Alexandra Widell            90 IF Rigor               11.31   q
   3 Therese Norén               90 Ullevi FK              11.75
   4 Adina Engström              90 Mölndals AIK           12.28
   5 Frida Engström              90 Mölndals AIK           14.40

    Försök  heat: 2                1,5                      10/8
   1 Linda Ode                   90 Ullevi FK              10.79   q
   2 Maja Dahl                   90 Stenungsunds Frii      10.92   q
   3 Ida Lindskog                90 Lerum Friidrott        11.05   q
   4 Isabelle Bensryd            90 Lerum Friidrott        11.20   q
   5 Karin Larsson               90 Ullevi FK              11.70

    Final                          0,8                      10/8
   1 Linda Ode                   90 Ullevi FK              10.86
   2 Linnéa Rodås                90 Ullevi FK              10.88
   3 Maja Dahl                   90 Stenungsunds Frii      11.00
   4 Ida Lindskog                90 Lerum Friidrott        11.24
   5 Isabelle Bensryd            90 Lerum Friidrott        11.28
   6 Alexandra Widell            90 IF Rigor               11.40

F13 200m
    Final                          0,6                      10/8
   1 Linda Ode                   90 Ullevi FK              27.66
   2 Maja Dahl                   90 Stenungsunds Frii      28.48
   3 Linnéa Rodås                90 Ullevi FK              28.59

F13 600m
    Final                                                   10/8
   1 Hanna Reimertz              90 Kongahälla AIK       1:45.85  Rek.
   2 Amanda Brundin              90 Sävedalens AIK       1:48.29
   3 Cecilia Horak               90 Sävedalens AIK       1:49.16
   4 Mary Alenbratt              90 Kongahälla AIK       1:55.41

F13 Höjd                                                    10/8
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika              156  Rek.
   2 Moa Thorstensson            90 Spårvägens FK            150
   3 Adina Engström              90 Mölndals AIK             147
   4 Frida Engström              90 Mölndals AIK             144
   5 Ida Lindskog                90 Lerum Friidrott          141
   6 Jessika Nielsen             90 Mölndals AIK             141
   7 Karin Larsson               90 Ullevi FK                131
   8 Madeleine Olsson            90 Ullevi FK                127

F13 Längd                          zon                      10/8
   1 Ida Lindskog                90 Lerum Friidrott         4,73   0,0
   2 Linnéa Rodås                90 Ullevi FK               4,70   0,4
   3 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika             4,60   0,0
   4 Maja Dahl                   90 Stenungsunds Frii       4,45   -0,7
   5 Cecilia Persson             90 Lerum Friidrott         4,38   -0,3
   6 Karin Larsson               90 Ullevi FK               4,34   -0,5
   7 Isabelle Bensryd            90 Lerum Friidrott         4,31   0,3
                                                            4,28
   8 Moa Thorstensson            90 Spårvägens FK           4,31   -0,2
                                                            4,25
   9 Frida Engström              90 Mölndals AIK            4,25   -0,4
  10 Madeleine Olsson            90 Ullevi FK               4,05   0,0
  11 Josefin Dahlberg            90 Göteborgs Kv IK         3,99   -0,2
  12 Anna Roth                   90 Ullevi FK               3,83   -0,4
  13 Mary Alenbratt              90 Kongahälla AIK          3,76   0,7

F13 Kula                           2.0 kg                   10/8
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            12,97  Rek.
   2 Therese Norén               90 Ullevi FK              10,15
   3 Josefin Dahlberg            90 Göteborgs Kv IK         9,89
   4 Safi Darbo                  90 Angereds IS             9,88
   5 Elvira Bönfors              90 Eds SK                  9,65
   6 Karin Larsson               90 Ullevi FK               8,15
   7 Ida Nyassi                  90 Göteborgs Kv IK         7,51
   8 Anna Roth                   90 Ullevi FK               6,79

F13 Diskus                         0.6 kg                   10/8
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            31,91
   2 Josefin Dahlberg            90 Göteborgs Kv IK        30,27
   3 Cecilia Persson             90 Lerum Friidrott        25,82
   4 Safi Darbo                  90 Angereds IS            21,67
   5 Linda Ode                   90 Ullevi FK              20,70
   6 Madeleine Olsson            90 Ullevi FK              15,78
   7 Ida Nyassi                  90 Göteborgs Kv IK        15,24

F12 80m
    Försök  heat: 1                -0,4                     10/8
   1 Linnéa Söderström           91 Ullevi FK              11.68   q
   2 Annie Brickman              91 Kongahälla AIK         11.69   q
   3 Frida Ekborg                91 Kongahälla AIK         12.23   q
   4 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott        12.25
   5 Matilda Holm                93 Ullevi FK              12.52

    Försök  heat: 2                -0,4                     10/8
   1 Linnea Kullberg             92 IF Rigor               11.70   q
   2 Ellen Landgren              91 Göteborgs Kv IK        11.72   q
   3 Nattalie Arrman             91 Kongahälla AIK         11.79   q
   4 Nathalie Åklint             91 Ullevi FK              12.55
   5 Sandra Johansson            91 Ullevi FK              12.62

    Final                          -0,8                     10/8
   1 Linnéa Söderström           91 Ullevi FK              11.69
   2 Annie Brickman              91 Kongahälla AIK         11.72
   3 Nattalie Arrman             91 Kongahälla AIK         11.83
   4 Ellen Landgren              91 Göteborgs Kv IK        11.92
   5 Linnea Kullberg             92 IF Rigor               12.14
   6 Frida Ekborg                91 Kongahälla AIK         12.37

F12 200m
    Final                          0,5                      10/8
   1 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK           29.21  Rek.
   2 Annie Brickman              91 Kongahälla AIK         30.31
   3 Ellen Landgren              91 Göteborgs Kv IK        30.39
   4 Linnea Kullberg             92 IF Rigor               30.99
   5 Nattalie Arrman             91 Kongahälla AIK         32.08
   6 Malvina Erlandsson          92 IFK Göteborg           32.82

F12 600m
    Final                                                   10/8
   1 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK         1:55.48
   2 Frida Lilja                 92 IF Kville            1:56.48
   3 Emma Dahl                   91 Ullevi FK            2:00.62
   4 Olivia Larsson              91 Ullevi FK            2:06.77
   5 Frida Ekborg                91 Kongahälla AIK       2:10.16

F12 Höjd                                                    10/8
   1 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott          135
   2 Emelie Szögi                91 Dals Södra FFI           127
   3 Marie Wall                  92 Kongahälla AIK           114

F12 Längd                          zon                      10/8
   1 Alinne Andersson            91 Mölndals AIK            4,57   0,4
   2 Annie Brickman              91 Kongahälla AIK          4,55   -0,2
   3 Estelle Montler             91 Lerum Friidrott         4,26   0,7
   4 Linnéa Söderström           91 Ullevi FK               4,00   0,0
   5 Nathalie Åklint             91 Ullevi FK               3,97   -0,3
   6 Matilda Holm                93 Ullevi FK               3,89   0,1
   7 Linnea Kullberg             92 IF Rigor                3,80   0,3
   8 Emma Dahl                   91 Ullevi FK               3,77   0,2
   9 Jennifer Islam              91 Angereds IS             3,63   -0,5
  10 Matilda Andersson           92 Angereds IS             3,52   0,8
  11 Olivia Larsson              91 Ullevi FK               3,49   1,7
  12 Sandra Johansson            91 Ullevi FK               3,23   0,3

F12 Kula                           2.0 kg                   10/8
   1 Marie Wall                  92 Kongahälla AIK          8,55
   2 Erika Lundbladh             91 Kongahälla AIK          8,22
   3 Lisa Haag                   92 Angereds IS             8,16
   4 Nattalie Arrman             91 Kongahälla AIK          7,99
   5 Olivia Larsson              91 Ullevi FK               7,66
   6 Frida Ekborg                91 Kongahälla AIK          7,29
   7 Anna Larsson                91 Ullevi FK               6,18

F12 Diskus                         0.6 kg                   10/8
   1 Lisa Haag                   92 Angereds IS            22,29  Rek.
   2 Zenynab Zuwa                91 Angereds IS            14,24
   3 Nathalie Gateau             91 Angereds IS            13,57