Resultat
Stonehill Games 2002-08-11
Stenkullen, Lerum
Arrangör: Lerum Friidrott Tfn:   0302-222 82
Tävl.led: Bo Malmström    E-post:kansli@lerumfriidrott.se
Väder: Växlande molnighet, några regnstänk under eftermiddagen,
ca 19 grader. Måttliga nordostlig vindar.


M 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,7
   1 Niclas Broström            77  IF Göta                 10.89
   2 Magnus Willesson           75  Lerum Friidrott         11.42
   3 Mattias Argirakis          84  Angereds IS             11.65


M 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          0,0
   1 Magnus Willesson           75  Lerum Friidrott         23.21
   - Jonatan Falk               86  Lerum Friidrott          bröt


M 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Stefan Simonsson           77  Kisa SK                 53.54
   2 Christoffer Högström       83  IK Ymer                 54.38


M 1000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 John Gustafsson            75  Ullevi FK             2:36.29
   2 Erik Pettersson            80  Mölndals AIK          2:39.69


M 5000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Daniel Ruderfelt           75  Mölndals AIK         15:33.89  DM 1:a
   2 Johan Lundahl              78  Sävedalens AIK       15:41.41  DM 2:a
   3 Anders Soovik              76  Mölndals AIK         15:50.66  DM 3:a
   4 Anders Johansson           81  Mölndals AIK         15:57.75
   5 Erik Karlsson              81  Sävedalens AIK       16:07.31
   6 Fernando Dinis             71  Mölndals AIK         16:30.54
   7 Kasper Nordlinder          75  Mölndals AIK         18:01.87
   8 Dorothea Carlsson          76  IF Kville            18:03.28  K DM 1:a
   9 Arthur Thiry                   Ullevi FK            18:12.20
  10 Lennart Bengtsson          61  Majornas IK          19:03.00
  11 Torbjörn Simann            63  Majornas IK          19:22.69
     Erik Hagström              73  Mölndals AIK             bröt
   - Erika Wallengren           75  IF Kville                bröt  K


M + P19 + P17 Häck 110m        
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -1,0
   1 Indrek Kaseorg             67  Estland                 15.05  M   107cm
   2 Henrik Weisbach            79  Örgryte IS              15.79  M   107cm
   3 Staffan Gustafsson         85  Ullevi FK               16.45  P17  91cm
   - Andreas Andersson          84  Örgryte IS               bröt  P19 100cm


M Höjd                                                      11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mattias Grundberg          75  Ullevi FK                 200
   2 Tobias Svensson            77  Wärnamo SK                196
   - Joel Spolén                83  Örgryte IS            ej res.


M Stav                                                      11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1 Martin Eriksson            71  Hässelby SK               543
   2 Pawel Szczyrba             81  Heleneholms IF            533
   3 Viktor von Bothmer         78  Ullevi FK                 513
   4 Fredrik Skoglund           81  IFK Lidingö               503
   5 Reine Eklund               77  Örgryte IS                493
   6 Alexander Igelström        74  Ullevi FK                 478
   7 Klas Persson               79  IFK Lidingö               463
   8 Joakim Norman              84  Mölndals AIK              428
   9 Yilmaz Mahshid             79  Örgryte IS                408
   - Marcus Lindh               76  Spårvägens FK         ej res.
   - Alexander Eriksson         79  Spårvägens FK         ej res.
   - Ove Rasmussen              80  Fredrikstad           ej res.


M Längd                                                     11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Henrik Weisbach            79  Örgryte IS               6,53   0,8
   2 Jonatan Falk               86  Lerum Friidrott          6,20   0,3
   3 Andreas Andersson          84  Örgryte IS               5,78   1,6
   4 Lars Jarnefjord            88  Lerum Friidrott          5,46   0,6
   5 Christian Hedman           87  Falkenbergs IK           4,92  -0,1
   6 Viktor Kjellin             88  Mölndals AIK             4,31   2,5  4,30 0,4
   - Charlie Sundin             83  Ullevi FK             ej res.


M Tresteg                                                   11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mikael Bentblad            72  Örgryte IS              13,56   0,7
   2 Daniel Abrahamson          82  Sävedalens AIK          13,44   0,4
   3 Joel Spolén                83  Örgryte IS              13,42   0,8


M Kula                       7.26                           11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1 Stefan Blomqvist           65  Örgryte IS              17,92
   - Christer Björkander        83  Lerum Friidrott       ej res.


M Slägga                     7.26                           11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Anders Halvorsen           69  Norna Salhus            57,90
   2 Espen Halvorsen            70  IL Frii                 52,12
   3 Henrik Hallenbo            78  Lerum Friidrott         46,57
   4 Christer Björkander        83  Lerum Friidrott         38,67
   - Björnar Halvorsen          73  IL Frii               ej res.


M Spjut                      800 g                          11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Bengt Loo                  62  UF Contact              59,72


P19 Kula                     6 kg                           11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Magnus Lohse               84  Mölndals AIK            19,42
   2 Christer Björkander        83  Lerum Friidrott         15,41
P19 Slägga                   6 kg                           11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Christer Björkander        83  Lerum Friidrott         45,80


P17 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,1
   1 Sandro Karlsfred           86  Ullevi FK               11.98
   2 Johan Tobiasson            86  Ullevi FK               12.20
   3 Bashir Talani              86  Ullevi FK               12.25
   4 Lars Lingblom              86  Mölndals AIK            13.13
   - Jonatan Falk               86  Lerum Friidrott      ej start


P17 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Mohammed Bashir            87  Ullevi FK             2:04.58   P15
   2 Jörgen Ekdahl              86  Lerum Friidrott       2:05.36
   3 Fredrik Johansson          85  Ullevi FK             2:06.89
   4 Robin Höglund              87  Lerum Friidrott       2:09.68   P15
   5 Mikael Andersson           85  OK Landehof           2:10.39
   6 Jens Ekström               86  Falkenbergs IK        2:26.55
   7 Daniel Munther             88  Lerum Friidrott       2:33.45   P15
   8 Joakim Johansson           88  Örgryte IS            2:33.87   P15
   9 Viktor Kjellin             88  Mölndals AIK          2:34.33   P15
  10 Hadi Hadi                  86  IF Kville             2:38.72


P17 Häck 300m                84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Alexander Ljungblom        85  Ullevi FK               39.78
   2 Jonatan Falk               86  Lerum Friidrott         41.22


P17 Stav                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Anjin Dahlhöjd             86  Örgryte IS                378   UDM


P17 Tresteg                                                 11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Johan Tobiasson            86  Ullevi FK               12,51   0,1



P17 Kula                     5.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mikael Norén               86  Ullevi FK               15,34
   2 Mikael Persson             86  UF Contact              13,48


P17 Slägga                   5.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mikael Persson             86  UF Contact              39,07


P15 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1                -0,1
   1 Victor Nilsson             87  Örgryte IS              12.45   q
   2 Andreas Melin              88  Lerum Friidrott         12.50   q
   3 Fabian Wilskytt            87  IF Kville               12.72   q
   4 Christian Hedman           87  Falkenbergs IK          12.89
   5 Kalle Boustedt             88  IFK Göteborg            13.13
   6 Niklas Fagersson           88  IFK Göteborg            14.06

    Försök  heat: 2                0,1
   1 Torbjörn Carlsson          88  IFK Göteborg            12.93
   2 Dennis Nydahl              88  Mölndals AIK            12.97
   3 Carl-Magnus Ljungblom      88  Ullevi FK               13.38
   4 Viktor Kjellin             88  Mölndals AIK            13.51
   5 Jonas Wiberg               88  Ullevi FK               13.89
   - Marcus Larsson             87  IFK Göteborg         ej start


    Försök  heat: 3                -0,3
   1 Sebastian Lindell          88  Lerum Friidrott         12.53   q
   2 Fabian Jönsson             87  Örgryte IS              12.54   q
   3 Lars Jarnefjord            88  Lerum Friidrott         12.67   q
   4 Daniel Munther             88  Lerum Friidrott         14.20
   - Markus Uussalu             88  Mölndals AIK           diskv.   § F.4.3.11


    Final                          -0,5
   1 Victor Nilsson             87  Örgryte IS              12.40
   2 Fabian Jönsson             87  Örgryte IS              12.52
   3 Andreas Melin              88  Lerum Friidrott         12.53
   4 Sebastian Lindell          88  Lerum Friidrott         12.55
   5 Lars Jarnefjord            88  Lerum Friidrott         12.76
   6 Fabian Wilskytt            87  IF Kville               12.80



P15 800m  (ihop med P17)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


P15 Häck 100m                84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          0,0
   1 Markus Uussalu             88  Mölndals AIK            14.33
   2 Erik André                 87  Sävedalens AIK          15.43
   3 Josua Gustafsson           88  Ullevi FK               16.86
   4 Jonas Wiberg               88  Ullevi FK               17.06
   5 Jahova Ntuve               87  Angereds IS             17.40



P15 + F17  Häck 300m         76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Markus Uussalu             88  Mölndals AIK            42.52
   2 Karin Ahl                  86  Ullevi FK               48.24   F17
   3 Jahova Ntuve               87  Angereds IS             56.56
   - Cecilia Holmbom            86  Mölndals AIK         ej start   F17


P15 Höjd                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Pontus Thomée              87  Lerum Friidrott           175
   2 Björn Jellback             87  Ullevi FK                 168
   3 Marcus Larsson             87  IFK Göteborg              168
   4 Daniel Falk                88  Lerum Friidrott           164
   5 Sebastian Lindell          88  Lerum Friidrott           156
   6 Josua Gustafsson           88  Ullevi FK                 156=
     Mikael Zäll                88  Ullevi FK                 156=
   8 Pontus Norman              88  Mölndals AIK              156
   9 Fabian Wilskytt            87  IF Kville                 156
  10 Oskar Persson              88  Angereds IS               138


P15 Tresteg                                                 11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Marcus Larsson             87  IFK Göteborg            12,09    0,4
   2 Erik André                 87  Sävedalens AIK          11,58    0,2
   3 Victor Nilsson             87  Örgryte IS              11,44    0,2
   4 Kalle Boustedt             88  IFK Göteborg            11,39    0,3
   5 Torbjörn Carlsson          88  IFK Göteborg            11,27    0,1
   6 Andreas Melin              88  Lerum Friidrott         10,74   -0,6
   7 Pontus Norman              88  Mölndals AIK            10,14    0,1


P15 Kula                     4.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Pontus Thomée              87  Lerum Friidrott         13,68
   2 Lars Jarnefjord            88  Lerum Friidrott         11,59
   3 Mikael Zäll                88  Ullevi FK               11,13
   4 Josua Gustafsson           88  Ullevi FK               10,27
   5 Sebastian Lindell          88  Lerum Friidrott          9,94
   6 Dennis Nydahl              88  Mölndals AIK             8,43


P15 Slägga                   4.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Stefan Kvist               87  Alvesta Friidrott       66,92
   2 Sebastian Lindell          88  Lerum Friidrott         30,05
   3 Pontus Thomée              87  Lerum Friidrott         26,96


P15 Spjut                    600 g                          11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Pontus Thomée              87  Lerum Friidrott         54,92
   2 Daniel Falk                88  Lerum Friidrott         34,51
   3 Lars Jarnefjord            88  Lerum Friidrott         34,10
   4 Mikael Zäll                88  Ullevi FK               32,95
   5 Björn Jellback             87  Ullevi FK               32,66
   6 Sebastian Lindell          88  Lerum Friidrott         28,56


P13 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -1,1
   1 William Swärd              89  Lerum Friidrott         11.03
   2 Hannes Haag                89  Angereds IS             11.50
   3 Erik Nilsson               89  IF Rigor                11.50
   4 Simon Karlsfred            89  Ullevi FK               11.72
   5 Simon Torell               89  Mölndals AIK            11.90
   6 Erik Olsson                89  Örgryte IS              12.16


P13 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,1
   1 William Swärd              89  Lerum Friidrott         27.35
   2 Thomas Luchmun             89  Lerum Friidrott         29.02
   3 Fredrik Ravantii           89  Ullevi FK               29.14
   4 Simon Torell               89  Mölndals AIK            29.51
P13 800m (se P12 800m)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
P13 Höjd                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 William Swärd              89  Lerum Friidrott           156
   2 Thomas Luchmun             89  Lerum Friidrott           129



P13 Längd                    zon                            11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 William Swärd              89  Lerum Friidrott          5,28   1,8
   2 Hannes Haag                89  Angereds IS              4,72   0,2
   3 Erik Nilsson               89  IF Rigor                 4,48   1,3
   4 Erik Olsson                89  Örgryte IS               4,38   0,4
   5 Fredrik Ravantii           89  Ullevi FK                4,29   0,6


P13 Kula                     3.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Simon Karlsfred            89  Ullevi FK               10,36
   2 Erik Olsson                89  Örgryte IS               7,45
P13 Spjut                    400 g                          11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Joni Kaartinen             89  Bergsjöns Finska        44,28
   2 Eric Senorski              89  Örgryte IS              30,46
   3 Fredrik Ravantii           89  Ullevi FK               22,01
   4 Erik Olsson                89  Örgryte IS              19,30


P12 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -1,6
   1 Long Waang                 90  Ullevi FK               10.81
   2 Henrik Thunberg            90  Örgryte IS              11.29
   3 Erik Lindahl               90  Örgryte IS              11.98
   4 William Bengtsson          90  Mölndals AIK            12.23
   5 Alexander Åkerberg         90  IFK Göteborg            12.39
   6 Martin Olsson              80  IF Kville               12.40


P12 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,7
   1 Henrik Thunberg            90  Örgryte IS              28.85
   2 Sebastian Axell            91  Lerum Friidrott         30.87
   3 Mikael Westin              91  Mölndals AIK            31.21
   4 William Bengtsson          90  Mölndals AIK            31.69


P12 + P13 600m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Thomas Luchmun             89  Lerum Friidrott       1:45.82   P13
   2 Mattias Berglund           90  Örgryte IS            1:47.09
   3 Eric Senorski              89  Örgryte IS            1:51.23   P13
   4 Martin Olsson              80  IF Kville             1:55.54
   5 Sebastian Axell            91  Lerum Friidrott       1:56.30
   6 Mikael Westin              91  Mölndals AIK          1:57.95
   7 Marcus Waerme              91  Kongahälla AIK        2:02.49
   - Jakob Aronsson             91  Lerum Friidrott      ej start


P12 Höjd                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Long Waang                 90  Ullevi FK                 141
   2 Johan Andreasson           90  Mölndals AIK              133
   3 Sebastian Axell            91  Lerum Friidrott           129
   4 Mikael Westin              91  Mölndals AIK              118
   5 Sadeeh Mbye                92  Örgryte IS                118=
     Marcus Waerme              91  Kongahälla AIK            118=
   7 Erik Ekdahl                91  Lerum Friidrott            94


P12 Längd                    zon                            11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Long Waang                 90  Ullevi FK                4,79   1,3
   2 Mattias Berglund           90  Örgryte IS               4,35   0,9
   3 Martin Olsson              80  IF Kville                4,18   0,5
   4 Erik Lindahl               90  Örgryte IS               4,17   1,3
   5 Sadeeh Mbye                92  Örgryte IS               3,99   1,6
   6 Erik Ekdahl                91  Lerum Friidrott          2,92   0,5



P12 Kula                     3.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Martin Olsson              90  IF Kville                8,57
   2 Adam Pettersson            90  Mölndals AIK             7,34
   3 Mattias Berglund           90  Örgryte IS               7,29
   4 Erik Ekdahl                91  Lerum Friidrott          5,48


P12 Spjut                    400 g                          11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Johan Andreasson           90  Mölndals AIK            26,36
   2 Henrik Thunberg            90  Örgryte IS              21,00
   3 Tim Tornström              92  Lerum Friidrott         20,99


K 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,5
   1 Malin Henriksson           78  Västerås FIK            12.38
   2 Frida Näsman               78  Bollnäs FIK             12.41
   3 Ellen Ström                80  IL Runar                12.73
   4 Lena Melin                 72  Ullevi FK               12.80
   5 Anna Palmerius             78  GoIF Tjalve             12.85


K 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,4
   1 Frida Näsman               78  Bollnäs FIK             24.95
   2 Malin Henriksson           78  Västerås FIK            25.09
   3 Ellen Ström                80  IL Runar                25.42
   4 Linda Gustafsson           88  Mölndals AIK            26.91
   5 Johanna Rönner             82  Ullevi FK               27.20
   6 Hanna Nilsson              88  Mölndals AIK            29.10


K 5000m    (Se M 5000m)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


K Häck 100m                  84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,9
   1 Lena Melin                 72  Ullevi FK               14.74
   2 Camilla Dragseth Berg      75  Sandvin IL              14.80
   3 Johanna Rönner             82  Ullevi FK               15.71
   4 Lena Berntsson             78  Ullevi FK               16.18


K Häck 400m                  76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Sara Trané                 85  Göteborgs Kv IK         62.65
   2 Madeleine Forsberg         83  Göteborgs Kv IK         66.79
   3 Hanna Thedros              84  Göteborgs Kv IK         74.03


K Höjd                                                      11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Jenny Kågebäck                 Ullevi FK                 156


K Stav                                                      11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Linnea Weding-Holmgren     80  Ullevi FK                 318
   2 Emma Josefsson             81  IF Kville                 318
   3 Sara Josefsson             84  IF Kville                 308
   4 Fanny Berglund             88  Göteborgs Kv IK           293
   - Helena Ahxner              81  Mölndals AIK          ej res.
     Yordabel Abraham           86  Ullevi FK             ej res.
     Louise Lundin              87  Göteborgs Kv IK       ej res.
     Åsa Wilén                  86  Örgryte IS            ej res.



K Tresteg                                                   11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Laine Rohtla               72  Örgryte IS              12,13   0,9
   2 Johanna Rönner             82  Ullevi FK               11,35   0,0
   3 Tuni Baraka                85  Göteborgs Kv IK         11,13   0,1  10,68
   4 Amy Quinones               84  Göteborgs Kv IK         11,13   2,2
   5 Yordabel Abraham           86  Ullevi FK               10,74   0,6
   6 Rebecka Eliasson           85  Örgryte IS              10,27   0,6
   7 Sophia Wennerbäck          85  Örgryte IS               9,91   0,9



K Kula                       4.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Angelica Arvidsson         80  Göteborgs Kv IK          8,40


K Slägga                     4.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Rebecka Kvist              83  Alvesta Friidrott       51,76
   2 Anna Zachrisson            82  Ullevi FK               46,92
   3 Ann-Sofie Hansson          79  Tanums IF               39,86
   4 Ida Hellgren               85  Ullevi FK               39,19
   5 Nadja Paulamäki            85  Angereds IS             34,20
   6 Emma Jones                 85  Ullevi FK               33,05
   7 Karolina Pedersen          87  Göteborgs Kv IK         31,36



F17 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,8
   1 Karin Ahl                  86  Ullevi FK               13.25
   2 Sara Johansson             86  Kisa SK                 13.45
   3 Lotta Fougberg             85  Göteborgs Kv IK         13.67
   4 Tuni Baraka                85  Göteborgs Kv IK         13.76
F17 800m (Se F15 800m)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

F17 Höjd                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Rebecka Eliasson           85  Örgryte IS                156
   2 Susanne Petterson          85  Göteborgs Kv IK           151
   3 Annica Beckman             86  Sävedalens AIK            145



F17 Längd                                                   11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Katrin Larsson             84  Göteborgs Kv IK          5,04   0,5
   2 Sara Johansson             86  Kisa SK                  4,99   1,0
   3 Hanna Thedros              84  Göteborgs Kv IK          4,75   0,5
   4 Sophia Wennerbäck          85  Örgryte IS               4,48   0,1


F17 Kula                     3.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Annica Beckman             86  Sävedalens AIK          11,56
   2 Susanne Petterson          85  Göteborgs Kv IK         11,29
   3 Nadja Paulamäki            85  Angereds IS             11,03
   4 Sharon Abraham             86  Ullevi FK                8,35


F17 Diskus                   1.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Caroline Höglund           85  Mölndals AIK            35,42
   2 Ida Hellgren               85  Ullevi FK               33,59
   3 Angelica Arvidsson         80  Göteborgs Kv IK         27,88


F15 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1                -1,6
   1 Julia Håkansson            87  IF Kville               13.28   q
   2 Lisa Trané                 87  Göteborgs Kv IK         13.91   q
   3 Annelie Ahlsin             88  Kisa SK                 14.23   q
   4 Hanna Nilsson              88  Mölndals AIK            14.26

    Försök  heat: 2                -0,9
   1 Linda Gustafsson           88  Mölndals AIK            13.22   q
   2 Emma Jungmark              87  IF Kville               13.37   q
   3 Cecilia Dumbuya            87  Lerum Friidrott         14.04   q
   4 Petra Andersson            88  Ullevi FK               14.24
   5 Pernilla Persson           88  Angereds IS             14.42

    Final                          -1,4
   1 Emma Jungmark              87  IF Kville               13.17
   2 Linda Gustafsson           88  Mölndals AIK            13.21
   3 Julia Håkansson            87  IF Kville               13.32
   4 Cecilia Dumbuya            87  Lerum Friidrott         14.19
   5 Annelie Ahlsin             88  Kisa SK                 14.31
   - Lisa Trané                 87  Göteborgs Kv IK      ej start


F15 + F17 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Ida Hansson                86  Sävedalens AIK        2:22.71   F17
   2 Pernilla Ahlm              89  Sävedalens AIK        2:24.23
   3 Carina Persson             87  Sävedalens AIK        2:27.80
   4 Petra Andersson            87  Ullevi FK             2:29.48
   5 Emelie Yngwe               87  IF Rigor              2:33.47
   6 Nina Tiimonen              87  IF Kville             2:39.63
   7 Marie Palm                 87  Sävedalens AIK        2:50.16


F15 Höjd                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Ebba Jungmark              87  Mölndals AIK              168


F15 Längd                                                   11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Emma Jungmark              87  IF Kville                4,77   0,4
   2 Annelie Ahlsin             88  Kisa SK                  4,45   0,1
   3 Julia Håkansson            87  IF Kville                4,34   2,6  4,24 0,3
   4 Pernilla Persson           88  Angereds IS              3,97   2,2
   5 Zeituni Ntuve              87  Angereds IS              3,72   0,3


F15 Kula                     3.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1 Cecilia Dumbuya            87  Lerum Friidrott         10,51
   2 Karin Höglund              87  Mölndals AIK             9,60
   3 Karolina Pedersen          87  Göteborgs Kv IK          7,91


F15 Diskus                   0.6 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Karolina Pedersen          87  Göteborgs Kv IK         33,37
   2 Cecilia Dumbuya            87  Lerum Friidrott         27,65
   3 Fredrik Ravantii           89  Ullevi FK               20,52
   4 Petra Andersson            88  Ullevi FK               20,48
   - Karin Höglund              87  Mölndals AIK          ej res.


F13 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1                -0,4

   1 Angelica Roos              89  IF Rigor                10.90   q
   2 Charlotta Wester           89  Mölndals AIK            11.33   q
   3 Therese Anderson           89  Lerum Friidrott         11.57   q
   - Amanda Pettersson          89  IF Rigor                ej start

    Försök  heat: 2                0,3
   1 Linnéa Svensson            89  Lerum Friidrott         10.98   q
   2 Anna Borg                  89  Göteborgs Kv IK         11.41   q
   3 Alexandra Axell            89  Lerum Friidrott         11.79   q
   4 Rebecka Adin               89  Angereds IS             12.62


    Final                          0,2
   1 Angelica Roos              89  IF Rigor                10.74
   2 Linnéa Svensson            89  Lerum Friidrott         11.21
   3 Anna Borg                  89  Göteborgs Kv IK         11.35
   4 Charlotta Wester           89  Mölndals AIK            11.39
   5 Therese Anderson           89  Lerum Friidrott         11.63
   6 Alexandra Axell            89  Lerum Friidrott         11.94


F13 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,1
   1 Angelica Roos              89  IF Rigor                27.53
   2 Therese Anderson           89  Lerum Friidrott         29.72
   3 Alexandra Axell            89  Lerum Friidrott         30.47
   4 Cecilia Svensson           89  Angereds IS             31.28


F13 + F12 600m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final
   1 Antonia Pettersson         91  IF Rigor              1:54.94   F12
   2 Veronika Westin            89  Mölndals AIK          1:55.88
   3 Lisa Sonesson              89  Ullevi FK             1:57.76
   4 Emma Lindqvist             89  Angereds IS           1:59.87
   5 Alexandra Axell            89  Lerum Friidrott       2:00.11
   6 Alinne Andersson           91  Mölndals AIK          2:01.04   F12
   7 Therese Anderson           89  Lerum Friidrott       2:01.12
   8 Cecilia Persson            90  Lerum Friidrott       2:04.08   F12
   - Estelle Montler            91  Lerum Friidrott          bröt   F12
     Sofie Tornström            94  Lerum Friidrott      ej start   F12


F13 Höjd                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Saija Kontio               89  Angereds IS               150
   2 Jessica Andersen           89  Angereds IS               126
   3 Delaija Ntuve              89  Angereds IS               122



F13 Längd                    zon                            11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Amanda Pettersson          89  IF Rigor                 4,84   3,1  4,61 2,0
   2 Angelica Roos              89  IF Rigor                 4,72   2,1  4,16 1,2
   3 Cecilia Svensson           89  Angereds IS              4,66   1,9
   4 Mia Callenberg             89  Lerum Friidrott          4,64   1,9  4,62
   5 Alexandra Axell            89  Lerum Friidrott          4,64   2,6  4,58 1,4
   6 Linnéa Svensson            89  Lerum Friidrott          4,63   1,2
   7 Veronika Westin            89  Mölndals AIK             4,57   1,0
   8 Lisa Sonesson              89  Ullevi FK                4,31   1,4
   9 Stella Adubadai            89  Angereds IS              4,23   2,3  4,12 1,4
  10 Jessica Andersen           89  Angereds IS              4,04   0,2


F13 Kula                     2.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Pernilla Ahlm              89  Sävedalens AIK          11,86
   2 Therese Holmqvist          89  Angereds IS             11,65
   3 Rebecka Holmqvist          89  Mölndals AIK            10,63
   4 Mia Callenberg             89  Lerum Friidrott         10,58
   5 Linda Bernhardsson         89  Angereds IS             10,23
   6 Alexandra Axell            89  Lerum Friidrott         10,22
   7 Rebecka Adin               89  Angereds IS              7,87


F13 Diskus                   0.6 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Linnéa Svensson            89  Lerum Friidrott         28,38
   2 Mia Callenberg             89  Lerum Friidrott         28,24
   3 Therese Holmqvist          89  Angereds IS             23,93
   4 Alexandra Axell            89  Lerum Friidrott         21,18
   5 Delaija Ntuve              89  Angereds IS             18,38
   6 Therese Anderson           89  Lerum Friidrott         18,12
   7 Anna Borg                  89  Göteborgs Kv IK         17,70
   8 Linda Bernhardsson         89  Angereds IS             16,10


F12 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1                -1,0
   1 Linnéa Söderström          91  Ullevi FK               12.01   q
   2 Linnéa Kullberg            92  IF Rigor                12.73
   3 Josefine Ryssnäs           91  Lerum Friidrott         12.90
   4 Isabella Wikström          91  Lerum Friidrott         13.24
   5 Elen Svanberg              91  Ullevi FK               13.71


    Försök  heat: 2                -1,3
   1 Ida Lindskog               90  Lerum Friidrott         11.63   q
   2 Emelie Roos                91  IF Rigor                12.27   q
   3 Madeleine Olsson           90  Ullevi FK               12.80
   4 Eva Ntuve                  90  Angereds IS             13.53


    Försök  heat: 3                -1,3
   1 Isabelle Bensryd           90  Lerum Friidrott         11.51   q
   2 Karin Larsson              90  Ullevi FK               12.00   q
   3 Estelle Montler            91  Lerum Friidrott         12.60   q
   4 Lina Marcussen             93  Lerum Friidrott         14.29
   - Jessica Andersson          90  IF Rigor                ej start

    Final                          -0,4
   1 Isabelle Bensryd           90  Lerum Friidrott         11.54
   2 Linnéa Söderström          91  Ullevi FK               11.91
   3 Ida Lindskog               90  Lerum Friidrott         11.93
   4 Karin Larsson              90  Ullevi FK               12.01
   5 Emelie Roos                91  IF Rigor                12.35
   6 Estelle Montler            91  Lerum Friidrott         12.81


F12 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                          -0,7
   1 Isabelle Bensryd           90  Lerum Friidrott         30.21
   2 Linnéa Söderström          91  Ullevi FK               30.95
   3 Emelie Roos                91  IF Rigor                32.13
   4 Alexandra Adubadai         90  Angereds IS             32.93
   5 Madeleine Olsson           90  Ullevi FK               34.13
   6 Isabella Wikström          91  Lerum Friidrott         35.98


F12 600m   (Se F13 600m)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


F12 Höjd                                                    11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mari Klaup                 90  Estland                   143
   2 Jennifer Lundgren          90  IF Rigor                  126
   3 Elin Magnusson             90  Lerum Friidrott           126
   4 Ida Lindskog               90  Lerum Friidrott           126
   5 Alinne Andersson           91  Mölndals AIK              122=
     Karin Larsson              90  Ullevi FK                 122=
   7 Cecilia Persson            90  Lerum Friidrott           122
   8 Estelle Montler            91  Lerum Friidrott           122
   9 Elen Svanberg              91  Ullevi FK                 118
  10 Madeleine Olsson           90  Ullevi FK                 118
  11 Josefine Ryssnäs           91  Lerum Friidrott           118
  12 Isabella Wikström          91  Lerum Friidrott           107
  13 Lina Marcussen             93  Lerum Friidrott           107



F12 Längd                    zon                            11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mari Klaup                 90  Estland                  4,65   1,2
   2 Isabelle Bensryd           90  Lerum Friidrott          4,47   1,7
   3 Ida Lindskog               90  Lerum Friidrott          4,22   1,6
   4 Karin Larsson              90  Ullevi FK                4,14   1,7
   5 Linnéa Söderström          91  Ullevi FK                4,13   1,1
   6 Cecilia Persson            90  Lerum Friidrott          4,12   2,1  4,09 0,5
   7 Sofia Hamsten              90  Mölndals AIK             4,10   2,1  3,95 0,0
   8 Antonia Pettersson         91  IF Rigor                 3,89   1,1
   9 Emelie Roos                91  IF Rigor                 3,82   0,3
  10 Madeleine Olsson           90  Ullevi FK                3,81   1,9
  11 Estelle Montler            91  Lerum Friidrott          3,78   0,9  3,75
  12 Alexandra Adubadai         90  Angereds IS              3,78   0,7  3,71
  13 Elen Svanberg              91  Ullevi FK                3,74   1,6
  14 Eva Ntuve                  90  Angereds IS              3,71   1,0
  15 Linnéa Kullberg            92  IF Rigor                 3,45   0,5
  16 Josefine Ryssnäs           91  Lerum Friidrott          3,44   0,6
  17 Isabella Wikström          91  Lerum Friidrott          3,39   0,7
  18 Lina Marcussen             93  Lerum Friidrott          3,32   0,0


F12 Kula                     2.0 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mari Klaup                 90  Estland                  9,44
   2 Rebecka Höglund            90  Mölndals AIK             8,21
   3 Josefine Ryssnäs           91  Lerum Friidrott          7,00
   4 Elin Magnusson             90  Lerum Friidrott          6,76
   5 Isabella Wikström          91  Lerum Friidrott          6,59
   6 Madeleine Olsson           90  Ullevi FK                6,43


F12 Diskus                   0.6 kg                         11/8
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Rebecka Höglund            90  Mölndals AIK            19,43
   2 Elin Magnusson             90  Lerum Friidrott         18,52
   3 Isabelle Bensryd           90  Lerum Friidrott         17,53
   4 Cecilia Persson            90  Lerum Friidrott         17,19