Resultat från Stonehill Games
17 juni 2001
Stenkullens IP, Lerum
Lerum Friidrott, 0302-222 82
Tävlingsledare: Bo Malmström
Väder: Växlande molnighet ca 15-18 grader Växlande nord/ nordvästlig vind.

Män 100m
   Försök
       Heat: 1         -0.9
 1 Christian Sjöberg            84 Mariestads AIF        11.68    q
 2 Daniel Karakas               84 Angereds IS           11.73
 3 Mattias Argirakis            84 Angereds IS           11.75
 4 Daniel Abrahamsson           82 Sävedalens AIK        11.94
 5 Lars Diechle                 69 Sävedalens AIK        12.58
       Heat: 2         +0.4
 1 Magnus Willesson             75 Lerum Friidrott       11.34    q
 2 Peter Wigren                 80 Ullevi FK             11.40    q
 3 Viktor Andersson             83 Halmstad, IFK         11.98
 4 Jonathan Porat               82 Sävedalens AIK        12.26
       Heat: 3         +1.0
 1 Johan Hed                    80 Mölndals AIK          10.89    q
 2 Peter Ahl                    80 Ullevi FK             10.90    q
 3 Stefano Tomai                65 Alingsås IF           11.54    q
 4 Andreas Argirakis            76 Angereds IS           11.80
 5 Christopher Westdahl         82 Lerum Friidrott       12.35
   Final               -0.6
 1 Peter Ahl                    80 Ullevi FK             10.89
 2 Johan Hed                    80 Mölndals AIK          10.89
 3 Peter Wigren                 80 Ullevi FK             11.48
 4 Christian Sjöberg            84 Mariestads AIF        11.52
 5 Stefano Tomai                65 Alingsås IF           11.61
   Magnus Willesson             75 Lerum Friidrott        bröt
Män 400m
   Final
       Heat: 1
 1 Daniel Karakas               84 Angereds IS           51.38
 2 Michael Nilsson              83 Angereds IS           51.82
 3 Michael Björklund            68 Filipstads IF FIK     53.13
 4 Christopher Westdahl         82 Lerum Friidrott       55.41
 5 Fredrik Närman               84 Göta IF               56.93
       Heat: 2
 1 Nilton Oliveira              80 Alingsås IF           50.74
 2 Joel Blid                    83 Göta IF               51.94
 3 Fabian Campo Cano            78 FC. Barcelona         52.34
 4 Viktor Andersson             83 Halmstad, IFK         53.55
 5 Kristian Kapianen            81 Filipstads IF FIK     53.83
 6 Lars Lindstrand              78 Mölndals AIK          54.34
Män 1 609m
   Final
 1 Tobias Lundvall              77 Sävedalens AIK      4:16.69
 2 Robert Samuelsson            75 Kville, IF          4:25.19
 3 Roger Svensson               83 Falkenbergs IK      4:28.48
 4 John Gustafsson              75 Ullevi FK           4:37.82
 5 Joakim Nordmark              76 Falkenbergs IK      4:41.43
Män 5 000m
   Final
 1 Anders Soovik                76 Mölndals AIK       15:14.59
 2 Daniel Ruderfelt             75 FK Herkules        15:31.88
 3 Johan Lundahl                78 Hultsfreds LK      15:53.68
 4 Thomas Johansson             81 Sävedalens AIK     15:59.29
 5 Benjamin Hailemariam            Mölndals AIK       16:02.04
 6 Johan Blixt                  76 Kville, IF         16:21.18
 7 Per Lilja                    61 Kville, IF         16:30.30
 8 Joakim Engström              82 Kongahälla AIK     16:37.52
 9 Fernando Dinis               71 Mölndals AIK       16:44.29
10 Karin Schön                     Kville, IF         17:26.54  K 1:a
11 Lars Wingfors                   Majornas IK        17:58.07
12 Gunnar Bengtsson             55 Majornas IK        18:08.27
13 Kasper Nordlinder            75 Mölndals AIK       18:20.97
14 Anders Eriksson              55 Majornas IK        19:07.53
15 Eleonor Öström               58 Kville, IF         19:09.34  K 2:a
16 Fernando Riquelme            54 Majornas IK        19:45.61
Män Häck 110m
   Final             -1.2
 1 Rafael Askros                81 Ullevi FK             14.55
 2 Jacob Falkbring              77 Mölndals AIK          15.64
 3 Christian Sjöberg            84 Mariestads AIF        15.88  P18 1:a (100cm)
 4 Magnus Lönqvist              80 Habo IF               16.09
Män Höjd
 1 Martin Eriksson              83 Örgryte IS              201
 2 Ousainou Mbye                80 Örgryte IS              201
 3 Emil Belfrage                82 Ullevi FK               196
 4 Joel Spolén                  83 Örgryte IS              190
 5 Daniel Malmström             83 Ullevi FK               190
 6 Alexander Fässberg           83 Mölndals AIK            183
 7 Johan Malm                   84 Örgryte IS              183
Män Stav
 1 Oscar Jansson                75 Ullevi FK               528
 2 Tom Erik Olsen               74 NORGE - Norna Salhus    518
 3 Alhaji Jeng                  81 Örgryte IS              518
 4 Fredrik Skoglund             81 IFK Lidingö             506
 5 Henrik Hallenbo              78 Lerum Friidrott         506
 6 Maciek Musial                79 NORGE - BUL             506
 7 Deniz Mahshid                80 Örgryte IS              492
 8 Håkan Jedhammar              81 Växjö IFK               476
 9 Viktor von Bothmer           78 Ullevi FK               476
10 Henrik Weisbach              79 IFK Göteborg            462
11 Tor Taraldsrud               75 NORGE - BUL             462
12 Klas Persson                 79 Lidingö Friidrottsklubb 440
13 Geir Ove Rasmussen              NORGE - Fredrikstad IF  440
14 Reine Eklund                 77 Örgryte IS              426
15 Yilmaz Mahshid               79 Örgryte IS              410
16 Joakim Norman                84 Mölndals AIK            392
17 Rasmus Tjärndal              85 Ullevi FK               372
 - Alexander Igelström          74 Ullevi FK                 0
 - Daniel Malmström             83 Ullevi FK                 0
   Anjin Dahlhöjd               86 Örgryte IS                0
   Johannes Fredriksson         85 Ullevi FK                 0
   Pawel Szczyrba               81 Heleneholms IF            0
Män Längd
 1 Alexander Arlbrandt          84 Ullevi FK               660   0.8
 2 Daniel Malmström             83 Ullevi FK               620   0.5
 3 Tommy Ivarsson               84 Mölndals AIK            618w  2.8    433 -0,4
 4 Billy Tornström              68 Lerum Friidrott         572  -0.1
Män Spjut
 1 Christer Björkander          83 Lerum Friidrott        42,69
 2 Billy Tornström              68 Lerum Friidrott        41,48
P18 Kula 6,25kg
 1 Magnus Lohse                 84 Mölndals AIK           16,36
 2 Christer Björkander          83 Lerum Friidrott        14,27
 3 Daniel Malmström             83 Ullevi FK              11,64
P18 Slägga 6,25kg
 1 Christer Björkander          83 Lerum Friidrott        44,43
P16 100m
   Försök
       Heat: 1         -2.3
 1 Sandro Karlsfred             86 Ullevi FK             12.14    q
 2 Maximilian Löfgren           86 Mölndals AIK          12.26    q
 3 Johan Eklund                 86 Mölndals AIK          12.50    q
 4 Carl Cedstrand               85 Ullevi FK             13.24    q
       Heat: 2         -1.1
 1 Bachir Talani                86 Ullevi FK             12.73    q
 2 Johan Tobiasson              86 Ullevi FK             12.78    q
 3 Sebastian van Reis           86 Mölndals AIK          13.48
   Richard Lindgren             86 Mariestads AIF         diskv.  4.3.11
   Final               -0.1
 1 Sandro Karlsfred             86 Ullevi FK             11.92
 2 Maximilian Löfgren           86 Mölndals AIK          12.15
 3 Johan Eklund                 86 Mölndals AIK          12.34
 4 Johan Tobiasson              86 Ullevi FK             12.65
 5 Bachir Talani                86 Ullevi FK             12.71
   Carl Cedstrand               85 Ullevi FK           ej start
P16 800m
   Final
 1 Per Skoog                    83 Sävedalens AIK      2:05.63
 2 Johan Eklund                 86 Mölndals AIK        2:08.25
 3 Jimmy Rosberg                85 Falkenbergs IK      2:09.57
 4 Fredrik Jäwert               86 Hälle IF            2:11.10
 5 Daniel Bengtsson             86 Sävedalens AIK      2:11.87
 6 Fredrik Björklund            86 Hälle IF            2:15.41
 7 Sebastian van Reis           86 Mölndals AIK        2:16.41
 8 Christofer Rosén             86 Mölndals AIK        2:17.57
 9 Johan Tobiasson              86 Ullevi FK           2:19.16
10 Afshin Karimian              86 Örgryte IS          2:20.72
11 Cecilia Holmbom              86 Mölndals AIK        2:21.09    F16 1:a
P16 Häck 110m (91cm)
   Final         -0.8
 1 Jonatan Falk                 86 Lerum Friidrott       16.63
   Richard Lindgren             86 Mariestads AIF         bröt
P16 Häck 300m (76cm)
   Final
 1 Alexander Ljungblom          85 Ullevi FK             41.64
 2 Sara Trané                   85 Göteborgs KIK         46.01   F16 1:a
 3 Emelie Andrén                85 Ullevi FK             46.94   F16 2:a
 4 Jonas Wiberg                 88 Ullevi FK             49.96
P16 Höjd
 1 Daniel Linder                85 Ullevi FK               166
P16 Stav
 1 Anjin Dahlhöjd               86 Örgryte IS              371
 2 Johannes Fredriksson         85 Ullevi FK               371
 3 Rasmus Tjärndal              85 Ullevi FK               356
 4 Jonatan Falk                 86 Lerum Friidrott         327
 - Henrik Danielsson            87 Örgryte IS                0
P16 Tresteg
 1 Yannick Tregaro              78 Örgryte IS             1463     -1.0   UT
 2 Ousainou Mbye                80 Örgryte IS             1461     -1.1   UT
 3 Elvir Rakovich               79 Ullevi FK              1457     -0.9   UT
 4 Daniel Abrahamsson           82 Sävedalens AIK         1401      0.1   UT
 5 Alexander Ljungblom          85 Ullevi FK              1271      0.3
 6 Daniel Linder                85 Ullevi FK              1227     -1.2
 7 Doreen NaGawa                82 Ullevi FK              1148     -1.3   UT
 - Johan Tobiasson              86 Ullevi FK                 0
P16 Kula  5,5kg
 1 Mikael Norén                 86 Ullevi FK              12,76
P14 80m
   Försök
       Heat: 1         -0.2
 1 Richard Hunyadi              87 Örgryte IS            10.28    q
 2 Markus Uussalu               88 Mölndals AIK          10.50    q
 3 Sebastian Höglin-Tordén      87 Ullevi FK             10.72    q
 4 Lars Jarnefjord              88 Lerum Friidrott       10.99    q
 5 Fredrik Estelius             88 Mölndals AIK          11.71
       Heat: 2         -0.4
 1 Emil Predan                  88 Mölndals AIK          10.86    q
 2 Marcus Larsson               87 IFK Göteborg          10.93    q
 3 Dennis Nydahl                88 Mölndals AIK          11.06
 4 Magnus Gustafsson            87 Ullevi FK             11.17
 5 Daniel Sundholm              87 Ullevi FK             11.82
 6 Jonas Wiberg                 88 Ullevi FK             11.82
   Final
       Heat: 1         -0.8
 1 Richard Hunyadi              87 Örgryte IS            10.26
 2 Markus Uussalu               88 Mölndals AIK          10.49
 3 Sebastian Höglin-Tordén      87 Ullevi FK             10.71
 4 Marcus Larsson               87 IFK Göteborg          10.85
 5 Lars Jarnefjord              88 Lerum Friidrott       10.90
 6 Emil Predan                  88 Mölndals AIK          11.06
P14 800m
   Final
       Heat: 1
 1 Robin Höglund                87 Lerum Friidrott     2:24.21
 2 Robert Lind                  87 Sävedalens AIK      2:26.90
   Fredrik Estelius             88 Mölndals AIK        ej start
P14 Höjd
 1 Pontus Thomée                87 Lerum Friidrott         161
 2 Marcus Larsson               87 IFK Göteborg            156
 3 Emil Predan                  88 Mölndals AIK            150
 4 Marcus Eliasson              88 Örgryte IS              135
   Carl Dahllöf                 88 Örgryte IS              135
P14 Längd (zon)
 1 Erik André                   87 Sävedalens AIK          535     -1.0
 2 Markus Uussalu               88 Mölndals AIK            529      0.7
 3 Sebastian Höglin-Tordén      87 Ullevi FK               526     -1.5
 4 Marcus Larsson               87 IFK Göteborg            494      0.3
 5 Magnus Gustafsson            87 Ullevi FK               483     -0.9
 6 Dennis Nydahl                88 Mölndals AIK            467     -1.5
 7 Daniel Sundholm              87 Ullevi FK               444     -0.4
 8 Jonas Wiberg                 88 Ullevi FK               442      0.2
 9 Marcus Eliasson              88 Örgryte IS              414     -0.4
10 Lasse Lundin                 88 Ullevi FK               396     -0.9
P14 Kula  4,0kg
 1 Lars Jarnefjord              88 Lerum Friidrott        10,86
 2 Pontus Thomée                87 Lerum Friidrott        10,46
 3 Richard Hunyadi              87 Örgryte IS              8,72
P14 Spjut  600g
 1 Pontus Thomée                87 Lerum Friidrott        43,05
 2 Mikael Zäll                  88 Ullevi FK              30,76
 3 Marcus Larsson               87 IFK Göteborg           28,08
 4 Lasse Lundin                 88 Ullevi FK              23,77
P12 60m
   Försök
       Heat: 1         -2.9
 1 Jesper Berggren              89 Sävedalens AIK         9.13    q
 2 Peter Luts                   89 Ullevi FK              9.55    q
 3 Simon Karlsfred              89 Ullevi FK              9.57
 4 Erik Olsson                  89 Örgryte IS             9.64
 5 Timmy Balabolin              90 Ullevi FK             10.32
 6 Sadeeh Mbye                  92 Örgryte IS            10.90
       Heat: 2         +0.5
 1 William Swärd                89 Lerum Friidrott        8.91    q
 2 Erik Lindahl                 90 Örgryte IS             8.97    q
 3 Fredrik Ravanti              89 Ullevi FK              9.18    q
 4 Christopher Persson          89 Örgryte IS             9.47    q
 5 Benjamin Alavi               89 Örgryte IS             9.75
 6 Niklas Lachman               93 Ullevi FK             10.18
   Final
       Heat: 1         -1.7
 1 William Swärd                89 Lerum Friidrott        8.91
 2 Erik Lindahl                 90 Örgryte IS             9.07
 3 Jesper Berggren              89 Sävedalens AIK         9.14
 4 Fredrik Ravanti              89 Ullevi FK              9.18
 5 Christopher Persson          89 Örgryte IS             9.47
 6 Peter Luts                   89 Ullevi FK              9.59
P12 800m
   Final
       Heat: 1
 1 John Eliasson                89 Sävedalens AIK      2:34.64
 2 Linus Lagergren              89 Ale 90 IK           2:34.82
 3 Mattis Berglund              90 Örgryte IS          2:37.55
 4 William Swärd                89 Lerum Friidrott     2:40.65
 5 Erik Olsson                  89 Örgryte IS          2:41.78
 6 Jesper Berggren              89 Sävedalens AIK      2:42.90
 7 Peter Luts                   89 Ullevi FK           2:44.51
 8 Christopher Persson          89 Örgryte IS          2:48.76
 9 Benjamin Alavi               89 Örgryte IS          3:00.93
P12 Höjd
 1 Jesper Berggren              89 Sävedalens AIK          130
 2 Erik Lindahl                 90 Örgryte IS              123
 3 Johan Andréasson             90 Mölndals AIK            123
 4 Fredrik Ravanti              89 Ullevi FK               115
 5 Adam Johansson               90 Mölndals AIK            106
 6 Sadeeh Mbye                  92 Örgryte IS               96
   Martin Buller                90 Mölndals AIK             96
P12 Längd  (zon)
 1 Erik Lindahl                 90 Örgryte IS              440      0.2
 2 Jesper Berggren              89 Sävedalens AIK          427      0.0
 3 William Swärd                89 Lerum Friidrott         426      0.1
 4 Mattis Berglund              90 Örgryte IS              408     -0.2
 5 Erik Olsson                  89 Örgryte IS              404      0.0
 6 Fredrik Ravanti              89 Ullevi FK               403     -0.1
 7 Benjamin Alavi               89 Örgryte IS              390      0.1
 8 Daniel Olsson                90 Ullevi FK               386     -0.2
 9 Simon Karlsfred              89 Ullevi FK               382      0.0
10 Christopher Persson          89 Örgryte IS              380      0.0
11 Johan Andréasson             90 Mölndals AIK            372     -0.1
12 Martin Buller                90 Mölndals AIK            353     -0.1
13 Timmy Balabolin              90 Ullevi FK               342      0.0
14 Adam Johansson               90 Mölndals AIK            336     -0.3
15 Niklas Lachman               93 Ullevi FK               334      0.1
16 Sadeeh Mbye                  92 Örgryte IS              304     -0.3
P12 Kula  3,0kg
 1 William Swärd                89 Lerum Friidrott         8,15
 2 Simon Karlsfred              89 Ullevi FK               7,68
 3 Daniel Olsson                90 Ullevi FK               5,59
P12 Spjut  400g
 1 Martin Buller                90 Mölndals AIK           22,00
 2 Adam Johansson               90 Mölndals AIK           20,18
 3 William Swärd                89 Lerum Friidrott        16,96
 4 Johan Andréasson             90 Mölndals AIK           16,82
Kvinnor 100m
   Försök
       Heat: 1         -1.1
 1 Emma Salomonsson             84 Mölndals AIK          12.84    q
   Linda Storkull               79 Ullevi FK             12.42    q
 2 Beatrice Dahlgren            79 Mölndals AIK          12.52    q
 4 Paulina Orell                81 Ullevi FK             13.12
 5 Charlotte Nordh              82 Göta IF               13.32
       Heat: 2         +0.1
 1 Charlotta Ceder-Wanhainen    73 Ullevi FK             12.40    q
 2 Frida Claesson               84 Alingsås IF           12.63    q
 3 Sofie Toftgård               82 Halmstad, IFK         12.82    q
 4 Anna Larsson                 78 Ullevi FK             13.10
 5 Josefin Bergenlind           82 Göta IF               13.14
   Final               -0.1
 1 Linda Storkull               79 Ullevi FK             12.28
 2 Charlotta Ceder-Wanhainen    73 Ullevi FK             12.29
 3 Beatrice Dahlgren            79 Mölndals AIK          12.31
 4 Frida Claesson               84 Alingsås IF           12.58
 5 Emma Salomonsson             84 Mölndals AIK          12.65
 6 Sofie Toftgård               82 Halmstad, IFK         12.92
Kvinnor 200m
   Final               -0.8
 1 Carolina Klüft               83 Växjö IFK             24.53
 2 Sofie Toftgård               82 Halmstad, IFK         26.03
 3 Josefin Bergenlind           82 Göta IF               26.92
Kvinnor 400m
   Final
       Heat: 1
 1 Linda Fredriksson            71 Rydö ASK              59.18
 2 Amy Quinones                 84 Göteborgs KIK         60.51
 3 Amanda Sanchez               84 Göta IF               63.17
 4 Maria Lindelöf               84 Göta IF               65.02
       Heat: 2
 1 Kristina Blomstrand          82 Norrköpings FIK       55.83
 2 Frida Näsman                 78 Bollnäs FIK           56.70
 3 Caroline Huldén              81 Göta IF               60.23
 4 Lotta Fougberg               85 Göteborgs KIK         61.06
 5 Klara Kingsvik               84 Göta IF               67.40
Kvinnor 5 000m
   Final (löptes med Män)
10 Karin Schön                     Kville, IF         17:26.54
15 Eleonor Öström               58 Kville, IF         19:09.34
Kvinnor & Flickor 16 Häck 100m
   Final              -0.2
 1 Carolina Klüft               83 Växjö IFK             14.63
 2 Lena Melin                   72 Ullevi FK             14.74
 3 Jenny Baatz                  85 Angereds IS           15.85  F16 1:a (76cm)
 4 Karin Ahl                    86 Ullevi FK             15.88  F16 2:a (76cm)
   Paula Preissner              83 Ullevi FK              bröt
   Tina Samuelsson              86 Mölndals AIK           bröt  F16
Kvinnor Häck 400m
   Final
 1 Lena Melin                   72 Ullevi FK             59.70
 2 Paulina Orell                81 Ullevi FK             64.27
Kvinnor Höjd
 1 Emma Green                   84 Ullevi FK               170
 2 Johanna Olander              79 Färjestaden, FIK        157
Kvinnor Stav
 1 Helena Ahxner                   Mölndals AIK            341
 2 Ida Glemne                   84 Växjö IFK               335
 3 Emma Josefsson               81 Kville, IF              327
 4 Annika Berntsson             75 Ullevi FK               317
   Veronica Fridén                 Mölndals AIK            317
 6 Sara Josefsson               84 Kville, IF              291
 7 Louise Lundin                87 Göteborgs Kvinnliga IK  291
 8 Louise Carlred               85 Ullevi FK               275
 9 Åsa Wilén                    86 Kville, IF              257
Kvinnor Tresteg
 1 Sara Brankell                81 Mölndals AIK           1280      0.3
 2 Anna Wiberger                82 Mölndals AIK           1246     -0.8
 3 Desirée Carlberg             76 Ullevi FK              1201      1.4
 4 Amy Quinones                 84 Göteborgs Kvinnliga IK 1157      0.1
 5 Jenny Baatz                  85 Angereds IS            1107      0.3
 6 Hanna Thedros                84 Göteborgs Kvinnliga IK 1090      1.0
 7 Katrin Larsson               84 Göteborgs Kvinnliga IK 1061     -0.3
 8 Amanda Kaså                  83 Ullevi FK              1032      0.3
 - Maria Berggren               82 Ullevi FK                 0
   Helena Rönner                80 Ullevi FK                 0
Kvinnor Kula
 1 Carolina Klüft               83 Växjö IFK              11,84
Kvinnor Slägga
 1 Karin Engström               83 Göta IF                46,53
 2 Anna Zackrisson              82 Ullevi FK              41,82
 3 Ann-Sofie Hansson            79 Tanums IF              39,45
 4 Merja Moilanen               83 Mölndals AIK           38,38
 5 Marie Nordh                  84 Göta IF                35,70
 6 Caroline Höglund             85 Mölndals AIK           35,38
F16 100m
   Final                +0.3
 1 Karin Ahl                    86 Ullevi FK             13.39
 2 Rebecka Gustafsson           85 Ullevi FK             13.56
 3 Cecilia Jansson              85 Göteborgs KIK         13.88
 4 Stefanie Najafi              85 Ullevi FK             14.34
F16 Höjd
 1 Rebecka Eliasson             85 Örgryte IS              151
 2 Annica Beckman               86 Sävedalens AIK          136
F16 Längd
 1 Sofie Andersson              81 Kville, IF              564     -0.1
 2 Anna Larsson                 78 Ullevi FK               523      0.2
 3 Anna Zackrisson              82 Ullevi FK               517      0.1
 4 Karin Ahl                    86 Ullevi FK               474      0.2
 5 Stefanie Najafi              85 Ullevi FK               460     -0.1
 6 Cecilia Jansson              85 Göteborgs Kvinnliga IK  459      0.0
 7 Sophia Wennerbeck            85 Örgryte IS              457      0.0
 8 Emma Jones                   85 Ullevi FK               419      0.4
F16 Kula  3,0kg
 1 Caroline Höglund             85 Mölndals AIK           12,01
 2 Annica Beckman               86 Sävedalens AIK         11,66
 3 Nadja Paulamäki              85 Angereds IS            11,09
 4 Arijana Mustafi              85 Angereds IS            10,67
 5 Ida Hellgren                 85 Ullevi FK              10,48
F16 Slägga  3,0kg
 1 Caroline Höglund             85 Mölndals AIK           42,98
 2 Ida Hellgren                 85 Ullevi FK              41,88
 3 Nadja Paulamäki              85 Angereds IS            36,54
 4 Elin Töllborg                86 Angereds IS            25,57
 5 Christine Marttila           86 Angereds IS            21,52
F14 80m
   Försök
       Heat: 1         -1.5
 1 Cecilia Dumbuya              87 Lerum Friidrott       11.24    q
 2 Elisabet Peterson            87 Mölndals AIK          11.73
 3 Malin Kilander               88 Mölndals AIK          11.86
 4 Nathalie Töpperwien          88 Rigor, IF             12.34
       Heat: 2         -0.1
 1 Therese Bohlin-Kinn          87 Ullevi FK             10.86    q
 2 Lisa Trané                   87 Göteborgs KIK         11.08    q
 3 Caroline Melander            87 Mölndals AIK          11.22    q
 4 Malin Swanström              88 Falköpings AIK        11.65
 5 Emelie Corneliusson          87 Mölndals AIK          11.72
       Heat: 3         -0.3
 1 Caroline Reichenberg         88 Ullevi FK             11.10    q
 2 Hanna Nilsson                88 Mölndals AIK          11.57    q
 3 Karolina Pedersen            87 Göteborgs KIK         11.76
 4 Hanna Svantesson             88 Falköpings AIK        12.36
   Ebba Jungmark                87 Mölndals AIK        ej start
   Final                0.0
 1 Therese Bohlin-Kinn          87 Ullevi FK             10.80
 2 Caroline Reichenberg         88 Ullevi FK             11.00
 3 Lisa Trané                   87 Göteborgs KIK         11.13
 4 Caroline Melander            87 Mölndals AIK          11.22
 5 Cecilia Dumbuya              87 Lerum Friidrott       11.24
 6 Hanna Nilsson                88 Mölndals AIK          11.57
F14 800m
   Final
 1 Pernilla Ahlm                89 Sävedalens AIK      2:27.31
 2 Sofia Lilja                  88 Kville, IF          2:27.81
 3 Lova Bergenholtz             88 Melleruds IF        2:33.07
 4 Johanna Strömberg            87 Hälle IF            2:34.47
 5 Emelie Yngwe                 87 Rigor, IF           2:35.64
 6 Daniela Amorim               87 Göteborgs KIK       2:36.32
 7 Sandra Ljung                 88 Kville, IF          2:38.06
 8 Marie Palm                   87 Kville, IF          2:49.00
 9 Hanna Hultman                87 Sävedalens AIK      2:50.48
10 Julia Selander               88 Ullevi FK           2:54.38
F14 Höjd
 1 Ebba Jungmark                87 Mölndals AIK            160
 2 Hanna Svantesson             88 Falköpings AIK          145
 3 Martina Wahnström            87 Ullevi FK               139
 4 Linnea Sjöberg               88 Ullevi FK               139
 5 Sara André                   88 Sävedalens AIK          132
 6 Nathalie Töpperwien          88 Rigor, IF               124
F14 Tresteg  (zon)
 1 Martina Wahnström            87 Ullevi FK              1007     -0.8
 2 Lisa Trané                   87 Göteborgs Kvinnliga IK 1006     -0.9
 3 Malin Ebbinge                88 Ullevi FK              1001      0.3
 4 Malin Swanström              88 Falköpings AIK          990     -0.7
 5 Fanny Berglund               88 Göteborgs Kvinnliga IK  953     -1.3
 6 Sara André                   88 Sävedalens AIK          902     -0.8
 7 Hanna Svantesson             88 Falköpings AIK          898     -0.3
F14 Kula  3,0kg
 1 Caroline Melander            87 Mölndals AIK            9,54
 2 Cecilia Dumbuya              87 Lerum Friidrott         9,41
 3 Malin Kilander               88 Mölndals AIK            8,93
 4 Karolina Pedersen            87 Göteborgs Kvinnliga IK  8,88
 5 Fanny Berglund               88 Göteborgs Kvinnliga IK  8,80
 6 Lova Bergenholtz             88 Melleruds IF            7,80
 7 Emelie Yngwe                 87 Rigor, IF               6,69
F14 Diskus  0,6kg
 1 Karolina Pedersen            87 Göteborgs Kvinnliga IK 30,81
 2 Cecilia Dumbuya              87 Lerum Friidrott        27,29
F12 60m
   Försök
       Heat: 1         0.0
 1 Mia Callenberg               89 Lerum Friidrott        9.17    q
 2 Linda Ode                    90 Ullevi FK              9.19    q
 3 Therese Norén                90 Ullevi FK              9.63
 4 Hanna Petersons              90 Lerum Friidrott        9.92
 5 Cecilia Persson              90 Lerum Friidrott       10.00
       Heat: 2         -0.8
 1 Johanna Karlsson             89 Rigor, IF              8.99    q
 2 Therese Andersson            89 Lerum Friidrott        9.12    q
 3 Ida Lindskog                 90 Lerum Friidrott        9.50
 4 Lisa Sonesson                89 Ullevi FK              9.61
 5 Janna Klein                  90 Lerum Friidrott       10.38
       Heat: 3         +0.1
 1 Linnéa Svensson              89 Lerum Friidrott        9.13    q
 2 Karin Larsson                90 Ullevi FK              9.29    q
 3 Linda Luts                   89 Ullevi FK              9.68
 4 Rebecka Hellberg             89 Lerum Friidrott        9.95
 5 Nadja Klang                  90 Ullevi FK             10.03
   Final               +0.1
 1 Johanna Karlsson             89 Rigor, IF              8.98
 2 Therese Andersson            89 Lerum Friidrott        9.14
 3 Mia Callenberg               89 Lerum Friidrott        9.25
 4 Linda Ode                    90 Ullevi FK              9.35
 5 Karin Larsson                90 Ullevi FK              9.44
 6 Linnéa Svensson              89 Lerum Friidrott       10.01
F12 800m
   Final
 1 Lovisa Nilsson               89 Ullevi FK           2:46.11
 2 Lisa Sonesson                89 Ullevi FK           2:48.23
 3 Linda Luts                   89 Ullevi FK           2:53.46
 4 Mia Callenberg               89 Lerum Friidrott     2:53.88
 5 Janna Klein                  90 Lerum Friidrott     3:07.07
F12 Höjd
 1 Mia Callenberg               89 Lerum Friidrott         123
 2 Ida Lindskog                 90 Lerum Friidrott         123
   Linda Luts                   89 Ullevi FK               123
 4 Cecilia Persson              90 Lerum Friidrott         115
 5 Johanna Andersson            89 Göteborgs Kvinnliga IK  106
   Janna Klein                  90 Lerum Friidrott         106
F12 Längd  (zon)
 1 Johanna Karlsson             89 Rigor, IF               420      0.1
 2 Lovisa Nilsson               89 Ullevi FK               415      0.1
 3 Mia Callenberg               89 Lerum Friidrott         404      0.1
 4 Ida Lindskog                 90 Lerum Friidrott         401      0.0
 5 Karin Larsson                90 Ullevi FK               394      0.0
 6 Mikaela Sjöberg              90 Ullevi FK               389      0.1
 7 Linda Ode                    90 Ullevi FK               377     -0.1
 8 Cecilia Persson              90 Lerum Friidrott         373      0.3
 9 Linnéa Svensson              89 Lerum Friidrott         355      0.3
10 Nadja Klang                  90 Ullevi FK               353      0.3
11 Janna Klein                  90 Lerum Friidrott         352      0.1
12 Rebecka Hellberg             89 Lerum Friidrott         343      0.1
13 Hanna Petersons              90 Lerum Friidrott         331      0.2
14 Johanna Andersson            89 Göteborgs Kvinnliga IK  317      0.0
15 Mikaela Theander             89 Göteborgs Kvinnliga IK  302      0.0
16 Therese Andersson            89 Lerum Friidrott         295      0.1
F12 Kula  2,0kg
 1 Johanna Karlsson             89 Rigor, IF               8,45
 2 Mia Callenberg               89 Lerum Friidrott         7,88
 3 Therese Andersson            89 Lerum Friidrott         7,32
 4 Linnéa Svensson              89 Lerum Friidrott         7,17
 5 Rebecka Hellberg             89 Lerum Friidrott         6,62
 6 Mikaela Theander             89 Göteborgs Kvinnliga IK  6,45
 7 Therese Norén                90 Ullevi FK               6,27
 8 Ida Lindskog                 90 Lerum Friidrott         6,12
 9 Hanna Petersons              90 Lerum Friidrott         5,59
10 Janna Klein                  90 Lerum Friidrott         5,37
11 Johanna Andersson            89 Göteborgs Kvinnliga IK  5,24
F12 Spjut  400g
 1 Pernilla Ahlm                89 Sävedalens AIK         31,33
 2 Mia Callenberg               89 Lerum Friidrott        17,83
 3 Ida Lindskog                 90 Lerum Friidrott        15,35
 4 Rebecka Hellberg             89 Lerum Friidrott        14,53
 5 Therese Andersson            89 Lerum Friidrott        12,69
 6 Janna Klein                  90 Lerum Friidrott        10,71